Zajímala nás upřímnost ve vztahu, uvádí Hana Vagnerová k Hranicím lásky

1 minuta
Teaser: Hranice lásky
Zdroj: ČT24

Jedním ze dvou zástupců české kinematografie, kteří mají v hlavní soutěži karlovarského festivalu šanci získat Křišťálový globus, jsou Hranice lásky. V intimním snímku je zkoumá polský režisér a absolvent FAMU Tomasz Wiński. Na scénáři se podílela a hlavní ženskou roli hraje Hana Vagnerová.

„Viděli jsme kolem sebe spoustu párů, které žijí v klasických vztazích, nicméně šťastní nejsou, rozvádějí se, lžou si, a říkali jsme si, jak k tomu přistoupit, aby člověk s někým dokázal být deset let a pořád byl schopen to oživovat. Zajímala nás také upřímnost ve vztahu,“ zmiňuje Hana Vagnerová otázky, které stály na začátku scénáře k Hranicím lásky. 

Nápad Andrzeje Wajdy

Nakonec od první čárky na papíře k premiéře ve Varech uplynulo téměř sedm let. Během nich se měnilo i vyznění scénáře. První verze byla, míní herečka, příliš odsuzující vůči jednání postav. „Museli jsme si sundat klapky a hledat respekt k jiným formám žití,“ přiznává Vagnerová.

Ústřední pár příběhu Petr a Hana se rozhodnou pro otevřený vztah. Každý začne zkoumat hranice intimity a své – čím dál intenzivnější – zážitky si sdělují. Experiment se jim ale začne postupně vymykat kontrole a ohrožuje jejich vztah, který měl původně posílit.

Snímek se krystalizoval mimo jiné na workshopu, kde své rady udílel i oceňovaný polský filmař Andrzej Wajda. „Přišel s nápadem toho, že ten pár se nahrává na mobil, že si vytváří bolestivé vzpomínky, na které se můžou podívat. A přijde mi fenomenální, že něco, co je tak moderní, vymyslel člověk, kterému v té době bylo devadesát dva let,“ oceňuje Vagnerová.

Vagnerová: Některé věci nedokážu skousnout

Intimní okamžiky před kamerou prožívala i Eliška Křenková, Matyáš Řezníček nebo Martin Hofmann. „Tomasz Wiński je nesmírně respektující režisér k hercům i ostatním kreativním složkám, a díky tomu do toho šli, i když pro ně nebylo tak jednoduché dát důvěru někomu, od koho ještě nic neviděli,“ míní Vagnerová.

Za sebe odpovídá, že láska hranice má. „U mě se překročí v případě zrady, při filmu jsem si uvědomila, že jsem konzervativní a tradiční a některé věci nedokážu skousnout,“ uvedla. Diváci, kteří snímek nestihnou ve Varech, si otázku na Hranice lásky můžou položit v tuzemských kinech od listopadu.

9 minut
Rozhovor s Hanou Vagnerovou
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Ze smrti amerického režiséra Roba Reinera je obviněný jeho syn

Americký režisér Rob Reiner a jeho žena Michele zemřeli v neděli násilnou smrtí ve svém domě v Los Angeles. Informovala o tom v pondělí agentura AP s odvoláním na policejní zdroj, podle něhož policisté vyšetřují útok nožem. Úřady obvinily syna manželů, je ve vazbě. Osmasedmdesátiletý filmař režíroval snímky jako Když Harry potkal Sally, Pár správných chlapů nebo Misery nechce zemřít.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Umělci v politice: Stropnický vedl tři ministerstva, Třeštíková vydržela jen 17 dní

Devatenáctým ministrem kultury za éry samostatné České republiky se stal Oto Klempíř (za Motoristy). Hudebník spojovaný hlavně se skupinou J.A.R. není zdaleka jediným umělcem, který se dostal do vrcholné politické funkce. Hudbu, psaní či film vyměnili za křeslo nejen kulturního resortu třeba Martin Stropnický, Michael Kocáb nebo Helena Třeštíková.
před 21 hhodinami

Emoce Toma Smithe vystačily na jeho první sólové album

Britský hudebník Tom Smith vydal své první ryze sólové album. V jeho názvu konstatuje, že ve tmě není nic, co by nebylo i ve světle. Smith je známý jako zpěvák a kytarista skupiny Editors, se kterou je spojen bezmála pětadvacet let.
12. 12. 2025

Publikace Martina Rychlíka provede Dějinami skalpování

Vyšly Dějiny skalpování. Držitel Litery za publicistiku Martin Rychlík se v rozsáhlé publikaci věnuje zvyku zbavovat nepřítele vlasů s částí kůže napříč historií lidstva. Nabourává přitom i zažité představy.
12. 12. 2025

Poslední návrat do Peru. Česky vyšel román nobelisty Llosy

Esejista a romanopisec Mario Vargas Llosa se ve svém posledním románu vrátil do rodného Peru. Nositel Nobelovy ceny za literaturu zemřel letos v dubnu, kniha Vám teď věnuji své ticho vyšla nyní česky v překladu Anežky Charvátové.
11. 12. 2025

Island se přidal k zemím bojkotujícím Eurovizi kvůli účasti Izraele

Island je pátou zemí, která se rozhodla odstoupit z příštího ročníku mezinárodní hudební soutěže Eurovize. Oznámila to ve středu rada islandské veřejnoprávní vysílací společnosti RÚV, informují tiskové agentury APA a AP.
10. 12. 2025Aktualizováno10. 12. 2025

Ochotníci se dostali na seznam UNESCO

Výbor UNESCO zapsal hraní amatérského divadla v Česku na seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva. V tiskové zprávě o tom informovalo české ministerstvo kultury a na síti X to uvedlo také samotné UNESCO. Je to desátá položka, kterou Česko na seznamu má. Už dříve na něj byly zapsány například jízdy králů, sokolnictví či modrotisk.
10. 12. 2025Aktualizováno10. 12. 2025

Méně filmů v kinech a streamovací obr? Co přináší přetahovaná o Warner Bros. Discovery

Paramount Skydance chce zabránit vytvoření dominantního giganta na filmovém trhu, který by vznikl, pokud by Netflix od Warner Bros. Discovery převzal filmová studia i konkurenční platformu HBO Max. Ve snaze zvrátit nedávno zveřejněnou dohodu proto Paramount nabídl, že odkoupí celou společnost WBD, tedy včetně kabelové televizní sítě. Hollywood i znalci zábavního průmyslu vedou diskuse, co tyto vlastnické změny můžou přinést. Ubude filmů pro kina?
9. 12. 2025
Načítání...