V kinech se předvádí Hugh Jackman jako Největší showman

Nahrávám video
V kinech se předvádí Největší showman
Zdroj: ČT24

Podnikatel a zakladatel pojízdného cirkusu Phineas Taylor Barnum byl označován za „prince humbuků“. Už v devatenáctém století totiž uměl zorganizovat masovou reklamní kampaň ke svým cirkusovým show. Tu předvádí nyní i v českých kinech v muzikálu Největší showman, který se inspiroval životem tohoto muže. Hraje ho Hugh Jackman.

Když nemáte nic, nemáte co ztratit. Heslo, s nímž Barnum začal svou cirkusovou kariéru. Měl sen udělat neopakovatelnou show, kde hlavními hvězdami budou vousatá žena, obtloustlý muž, liliput či siamská dvojčata. 

Barnum ale nebyl jen vynikající showman a vynálezce lákavé reklamy. „Lidé ho kritizovali, že své artisty využívá. Myslím, že na začátku to tak opravdu bylo, protože potřeboval především prodat lístky. Ale opravdu se mu povedlo vytvořit rodinu a přepsal dějiny showbyznysu do podoby, jak ho známe dnes,“ říká o titulním hrdinovi jeho představitel Hugh Jackman.

Barnum má ve filmu krásnou repliku: Nikdo nic nezměnil tím, že byl stejný jako všichni. A tenhle význam se podle mě skrývá v srdci filmu. Za věci, které vás odlišují, byste se neměli stydět, měli byste je oslavovat.
Michael Gracey
režisér

Scénář k Největšímu showmanovi napsali Jenny Bicks, podepsaný pod seriály Ve znamení raka nebo Sex ve městě, a Bill Condon. Ten je známější jako režisér, ale napsal mimo jiné i filmový muzikál Chicago.

Ačkoliv tvůrci překrucují historickou realitu i idealizují hlavní postavu, Největší showman kromě vizuálního zážitku slibuje i obstojné písně, na nichž spolupracovali autoři oscarového muzikálu La La Land. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Koprodukční český dokument Pan Nikdo proti Putinovi získal cenu BAFTA

Snímek Pan Nikdo proti Putinovi, který vznikl v české koprodukci, získal v neděli cenu BAFTA za nejlepší dokumentární film. Je už rovněž v nominacích na Oscara. Nejlepším loňským filmem je podle britských cen akční černá komedie Jedna bitva za druhou režiséra Paula Thomase Andersona.
19:53Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Česko-slovenský dokument je nejlepším na Berlinale, může se ucházet o Oscara

Česko-slovenský film Kdyby se holubi proměnili ve zlato české režisérky Pepy Lubojacki získal na mezinárodním filmovém festivalu Berlinale cenu za nejlepší dokument. Autorka v dokumentu natočeném na mobilní telefon zkoumá, proč se její bratr a dva bratranci ocitli bez domova a potýkají se se závislostí. Hlavní cenu Zlatého medvěda získal film Gelbe Briefe (Žluté dopisy) německého režiséra tureckého původu Ilkera Cataka.
včeraAktualizovánovčera v 21:31

Indický umělec Sahej Rahal vypráví pomocí mýtů i obrazovek

Mezi hrou a vyprávěním se pohybuje tvorba indického umělce Saheje Rahala. V pražské Galerii Rudolfinum představují jeho malby, rytiny a sochy, ale i velkoformátové audiovizuální instalace a videohru. Rahal ve své tvorbě mísí dávné mýty, iluze, mluvící tvory i hybridy.
včera v 10:06

Nejúspěšnější světové hity roku 2025 dostaly poprvé na vrchol K-pop hvězdy

Celosvětově nejúspěšnějším singlem roku 2025 byla skladba APT., kterou společně nahráli Rosé a Bruno Mars. Žebříček sestavila Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI). Poprvé se na jeho vrcholu ocitla skladba, která není jen v angličtině a je zpívaná hvězdou K-popu.
20. 2. 2026

Ceny Muriel ovládl Branko Jelinek díky svému „nejlepšímu příteli“

Slovenský výtvarník Branko Jelinek zvítězil s knihou Oskar Ed – Můj nejlepší přítel ve třech kategoriích komiksových cen Muriel. Ocenění získal za nejlepší kresbu, scénář i komiksovou knihu. Navíc si odnesl cenu České akademie komiksu, kterou získávají autor a vydavatel původního či překladového komiksu.
20. 2. 2026

Drobnou nehodou ukazuje Panahí íránskému režimu, že se uvěznit nenechal

Hlavní hrdina filmu Drobná nehoda chce potrestat svého někdejšího věznitele. Íránský filmař Džafar Panahí ve scénáři i režii zúročil vlastní zkušenosti z vězení, které tohoto „mistra podvratné íránské kinematografie“ nejspíš po návratu opět čeká. Možná s sebou poveze i cenu Oscar. Snímek, který s jistou dávkou ironie popisuje současné poměry v autoritářském Íránu, budou česká kina promítat od 26. února.
20. 2. 2026

VideoOn-line průvodce zve k objevování pražské architektury

Honosné vily, nájemní domy, sochy nebo kapličky. Pražané i návštěvníci metropole mají k dispozici nového on-line průvodce architekturou. Projekt Ústavu dějin umění Akademie věd převádí dlouholetý výzkum do databáze pro veřejnost. Web Umělecké památky je zdarma, v češtině a angličtině a nově také s dětskou sekcí. Projekt zatím pokrývá tři městské části, brzy ale přibydou i další.
19. 2. 2026

Zástupci slovenské kultury varovali, že Česko se může vydat slovenskou cestou

Více než sedm set představitelů slovenské kultury, včetně herců a režisérů, vyjádřilo obavy z příštích kroků českého ministra kultury Oty Klempíře (za Motoristy). Vyslovili proto podporu tuzemským kolegům v obraně před případnými mocenskými útoky. V otevřeném dopise vyslovili názor, že podobnost současné situace v Česku s tou slovenskou je „nepřehlédnutelná“.
19. 2. 2026
Načítání...