The Answer Is Yes. Irglová a Hansard zveřejnili první společnou píseň po třinácti letech

Irský písničkář Glen Hansard a česká zpěvačka a skladatelka Markéta Irglová zveřejnili novou společnou píseň. První od roku 2010. Nová skladba The Answer Is Yes (Odpověď je ano) předchází severoamerickému turné jejich projektu The Swell Season. Ve videoklipu mimo jiné připomínají i cenu Oscar, kterou dostali za společnou píseň z hudebního filmu Once.

Na turné po Severní Americe se Irglová a Hansard sešli opět loni, po více než dekádu trvající pauze.

Poslední společnou novou písní ale zůstával dosud singl Feeling the Pull z roku 2010, který se objevil na druhé desce jejich projektu The Swell Season, odkazujícího názvem na Škvoreckého román. Od té doby žádné album nenatočili. Věnovali se svým sólovým počinům a Hansard mimoto své kapele The Frames a také filmové hudbě.

S tou je spojený i největší úspěch Hansarda a Irglové. Získali Oscara za původní píseň Falling Slowly roku 2007, která zazněla v hudební romanci Once irského režiséra Johna Carneyho. Autoři skladby si v příběhu o osudovém setkání navíc zahráli irského pouličního muzikanta a pianistku z Čech. Once se stal také oceňovaným broadwayským muzikálem.

Píseň o jejich příběhu

Záběr na oscarovou sošku se objevuje i ve videoklipu k nové písni The Answer Is Yes, který produkoval manžel Irglové Sturla Mio Thorisson. Prostřihy rovněž ukazují momenty z rodinného archivu obou interpretů písně.

„Je místy nostalgická, ale zároveň se dívá na to, kde jsme oba teď,“ uvedla k nové skladbě Irglová. „Naše hudba byla součástí osobních cest a milostných příběhů lidí, a tak jsem chtěla, aby píseň byla poděkováním za to všechno a za všechno, co tomu předcházelo. Přála jsem si, aby byla pozitivní a radostná,“ řekla zpěvačka americkému časopisu Spin po telefonu z Islandu, kde žije. Ve studiu na Islandu dvojice na nové písni v uplynulých dvou měsících pracovala.

„Text písně je velice upřímný a vypovídá o našem příběhu,“ dodal Hansard. „Nese se v duchu sdělení: stalo se to a to, byl jsem zraněný, ty jsi byla zraněná. Stálo to všechno za to? Odpověď zní: ano, samozřejmě,“ vysvětluje irský muzikant, který s českou písničkářkou tvořil kdysi nejen umělecký, ale i partnerský pár.

Dvojice podle svých slov po letech hladce navázala na hudební propojení. „Je v tom komunikace a porozumění, skoro telepatie,“ míní Irglová. Podnět k novým písničkám dalo i společné severoamerické turné, Irglová s Hansardem nechtěli, aby „bylo jen o písničkách z Once“. Nápadů mají podle časopisu Spin více než na jednu skladbu, o albu ale zatím nemluví.

Ještě před šňůrou v USA, která začíná v srpnu, zahrají Hansard a Irglová v červenci v Dublinu. Koncert v Česku v plánu momentálně není.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Cibulka a Jagelka se s Klempířem neshodli. Mají se ale sejít znovu

Moderátor Aleš Cibulka a moderátor, dabér a herec Michal Jagelka sdělili, že se při úterním jednání s ministrem kultury Oto Klempířem (za Motoristy) v jednotlivých tématech neshodli. Probírali mimo jiné poplatky za televizi a rozhlas nebo Klempířovu někdejší spolupráci se Státní bezpečností. Diskuze nicméně byla podle dvojice umělců korektní. Před prázdninami by se měli s ministrem sejít znovu, řekli po setkání.
před 19 hhodinami

Devadesátník Smoček napsal hru o tom, co má v životě smysl

Spoluzakladatel Činoherního klubu Ladislav Smoček napsal novou hru. Třiadevadesátiletý režisér a dramatik nastudoval na této pražské scéně inscenaci Hermína. Do hlavních rolí obsadil Andreu Černou, Ondřeje Vetchého nebo Vladimíra Javorského.
před 22 hhodinami

Divadla vítají růst platů. Někteří zřizovatelé s tím nepočítali

Divadlům kvůli navýšení platů v kultuře chybí ve schválených rozpočtech na letošní rok miliony korun. Vláda chce pracovníkům v kultuře od dubna zvýšit platy o devět procent. Zřizovatelé, případně poskytovatelé dotací, s navýšením sice počítali, nikoli však v takovém rozsahu.
včera v 08:00

Umělci se Klempíře v divadle nedočkali, dva za ním půjdou na ministerstvo

Umělci, kteří pozvali ministra kultury Oto Klempíře (za Motoristy) na pondělní veřejnou debatu do pražského divadla Palace, akci po 16:00 ukončili. Klempíř se nedostavil. Moderátoři Aleš Cibulka a Michal Jagelka jako dva z těch, kteří ministra zvali, však přijali jeho pozvání k úterní debatě na resortu za zavřenými dveřmi. S Klempířem chtějí mluvit hlavně o budoucnosti Českého rozhlasu.
9. 2. 2026

Katar chce být i kulturním centrem, peníze na to má

Největší světový organizátor veletrhů moderního a současného umění Art Basel rozšířil svou franšízu na Blízký východ. V katarském hlavním městě Dauhá skončil před pár dny vůbec první ročník této akce. Podle znalců trhu s uměním může oblast Perského zálivu kompenzovat poklesy prodejů na západních trzích. A zároveň veletrh potvrzuje snahy katarské metropole stát se předním kulturním centrem.
9. 2. 2026

Filmoví kritici vyzdvihli Sbormistra

Nejlepším snímkem roku 2025 je podle Cen české filmové kritiky drama Sbormistr. Získalo dvě ocenění, stejně jako snímky Otec a Letní škola, 2001.
7. 2. 2026Aktualizováno7. 2. 2026

Brejchová byla nezapomenutelnou filmovou hvězdou, shodli se herci i politici

Jako na opravdovou hereckou hvězdu a ikonu českého a československého filmu vzpomínali v sobotu herečtí kolegové na Janu Brejchovou, která zemřela ve věku 86 let. Připomněli její talent, krásu i nezapomenutelné role. Hold legendární herečce a upřímnou soustrast její rodině vyjádřili také prezident Petr Pavel či premiér Andrej Babiš (ANO). Její úmrtí po dlouhé nemoci oznámili pozůstalí v pátek.
7. 2. 2026Aktualizováno7. 2. 2026

Zemřela „česká Bardotka“ Jana Brejchová

Ve věku 86 let zemřela po dlouhé nemoci herečka Jana Brejchová, oznámila její dcera Tereza Brodská podle serveru iDNES. Svoji první filmovou roli dostala už ve třinácti letech a brzy se zařadila mezi nejvýraznější a nejobsazovanější české filmové herečky. Pro její krásu se jí přezdívalo „česká Bardotka“. To vše přesto, že se celý život potýkala se svou plachostí a ostychem.
6. 2. 2026Aktualizováno6. 2. 2026
Načítání...