Praha chce epopej na hlavním nádraží

Praha - Hlavní město uvažuje o tom, že by Muchovu Slovanskou epopej umístilo do historické Fantovy budovy pražského hlavního nádraží. Tento prostor navrhla studie, kterou si nechal zpracovat pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). S návrhem souhlasí i Muchův vnuk John, oznámila to mluvčí Muchovy nadace Simona Krištofková. Záměr se zamlouvá rovněž společnosti Grandi Stazioni, která nádraží opravuje.

Praha chtěla rozměrná plátna dlouhodobě umístit v jízdárně na pražském Pohořelci, s tím ale nesouhlasil Pražský hrad, který jízdárnu spravuje. Město proto začalo hledat jiné řešení. Nový návrh je součástí studie, která řeší strategický rozvoj hlavního města. Krištofková řekla, že John Mucha, který se ve věci dlouhodobě angažuje, o návrhu města ví. „Prostor (historické budovy hlavního nádraží) by nám nevadil, je to zajímavé místo,“ uvedla Krištofková.

„Ta myšlenka je pro nás velmi zajímavá,“ řekl mluvčí Grandi Stazioni Martin Hamšík. Společnost v současnosti chystá rekonstrukci této části nádraží, podle Hamšíka by se budova mohla opravit na míru Slovanské epopeji. Oprava by měla skončit do konce roku 2013, podle Hamšíka by tak obrazy mohly být ve Fantově budově vystaveny od začátku roku 2014. „Hlavní nádraží je uprostřed města a denně jím projde skoro sto tisíc lidí. Je to ideální místo pro to, aby epopej zhlédlo co nejvíce lidí,“ poznamenal Hamšík. Podle něj ale zatím žádná oficiální jednání s městem nezačala.

Slovanská epopej / Husitský král Jiří z Poděbrad
Zdroj: ČT24/GHMP

Pět obrazů epopeje je v současnosti v pražském Veletržním paláci, zbývajících patnáct je na zámku v Moravském Krumlově. Po skončení turistické sezony chce Praha i zbývající plátna přestěhovat na výstavu do Veletržního paláce. Poté by je chtěla někde dlouhodobě vystavit. Uvažovala i o výstavbě zvláštní galerie, kterou si malíř přál, na to ale nyní nemá peníze.

Slovanskou epopej tvoří dvacet velkoplošných obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami českého národa. Mucha obrazy daroval Praze, po druhé světové válce byly převezeny do Krumlova. Kvůli stěhování Slovanské epopeje do Prahy vznikly loni mezi Prahou a Moravským Krumlovem ostré spory, které se uklidnily až po výměně vedení obou radnic. Moravský Krumlov chce Prahu přemluvit, aby obrazy na tamějším zámku ponechala.