Pandemie přeje internetu, ale pro papírovou knihu se čtenáři vrátí, zaznělo v Událostech, komentářích

12 minut
Události, komentáře: Jak pandemie ovlivnila čtenáře a knižní trh
Zdroj: ČT24

Češi po zavření knihkupectví číst nepřestali, shodli se v Událostech, komentářích ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský a obchodní ředitel internetového knihkupectví Kosmas Ctirad Fuchs. Čtenáři si jen našli jinou cestu, jak se ke čtivu dostat, což se projevilo na zvýšených nákupech přes internet a také v rostoucím zájmu o e-knihy. A jiné cesty ke čtenářům musí hledat i knihkupci a nakladatelé.

Ctirad Fuchs nepozoruje, že by se vkus českých čtenářů pod vlivem pandemie nějak proměňoval. „Zájem je víceméně obdobný. Mají rádi literaturu chytrou, zábavnou, dětskou,“ vyjmenovává.

„Vím ale, že ve Francii jednu dobu stoupl zájem o epidemiologické (knihy), Camusův Mor se prodával poměrně výrazně,“ dodává. Lidé se také po nástupu epidemie více sháněli třeba po Orwellově antiutopii 1984. U českých čtenářů si ale Fuchs takových tendencí nevšiml.

Méně očekávání, více připravenosti

Změnu každopádně znamená současná situace pro nakladatele a další profese spojené s knižním odvětvím. Očekávání, která loni na jaře předpokládala, že se situace nejdéle za pár měsíců uklidní, se nenaplnila.

„Nakladatelé odkládali vydávání některých titulů, knižní veletrh se posunul z květnového termínu na podzimní jako hotová věc, protože jsme všichni počítali, že na podzim se všechno už odehraje, ale nestalo se to,“ shrnuje Fuchs.

Po roční zkušenosti s pandemií je jasné, že vývoj nelze tak snadno odhadnout, a současný stav pro nakladatele či knihkupce není do jisté míry neznámý. „Řekl bych, že v tuto chvíli jsou na to rozhodně lépe připraveni, než tomu bylo před rokem,“ podotýká Fuchs.

Přímý kontakt nic nenahradí

Nicméně přímý kontakt se čtenáři chybí. „My i naši kolegové se to snažíme suplovat, jak se dá,“ říká Michael Žantovský, který je ředitelem Knihovny Václava Havla i autorem.

„Už loni jsme připravovali naši internetovou televizi, celý program jsme v podstatě přenesli tam, ale samozřejmě si uvědomujeme, že nemůžeme nahradit živý kontakt se čtenářem, stejně jako internetová knihkupectví nemůžou úplně nahradit ta klasická,“ uvědomuje si. 

Ctirad Fuchs souhlasí, že knihkupecký e-shop nemůže čtenáři dostatečně suplovat možnost vybírat si tituly přímo z regálů. A knihkupcům nevyrovná ztráty. „Nejen my jsme měli loni určité ztráty, přestože objem internetových obchodů stoupl velice výrazně,“ uvedl. „Řekl bych, že to bude v řádu desítek procent,“ obává se.

Větší zájem o e-knihy

Pozoruje také nárůst prodeje e-knih, i když lidé si je pořizují třeba i zároveň s papírovou verzí daného titulu. Michael Žantovský si nemyslí, že by trend, kdy lidé stále častěji sahají po elektronických knihách, po návratu k běžnému provozu zeslábnul.

„Navíc když se zabýváte texty profesionálně, hledání v knihách je daleko snazší na Kindlu než v papírové verzi,“ dodává další důvod, proč si myslí, že e-knihy znamenají budoucnost a „nakonec nás nejspíš klasické knihy opustí“.

„Až tak úplně bych to neviděl,“ namítá obchodní ředitel Kosmasu. „Je pravděpodobné, že v určité budoucnosti bude trh s e-knihami výraznější, ale zatím tomu nejen u nás, ale ani v západní Evropě tak není,“ upozorňuje. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Nemáme ambici být v rádiu, říkají The Ecstasy Of Saint Theresa k písni po 19 letech

Hudební skupina The Ecstasy Of Saint Theresa stvrdila svůj návrat novou skladbou po devatenácti letech. Vznikl k ní i videoklip. Uskupení patří k hlavním zástupcům české elektronické hudby. Stojí za ním hudební producent a skladatel Jan P. Muchow a zpěvačka a herečka Kateřina Winterová.
před 12 mminutami

Netflix se dohodl na převzetí části Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů

Americký provozovatel streamovací platformy Netflix se domluvil na převzetí části mediální skupiny Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů (asi 1,5 bilionu korun). Společnost to oznámila v tiskové zprávě. Netflix podle dohody získá filmová studia Warner Bros. a také streamingovou divizi, včetně konkurenční platformy HBO Max.
13:51Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Čtyři země odstupují z Eurovize kvůli účasti Izraele

Španělsko, Nizozemsko, Irsko a Slovinsko odstupují ze soutěže Eurovize. Reagují tak na čtvrteční hlasování Evropské vysílací unie (EBU), díky němuž se bude moci i příštího ročníku této mezinárodní písňové soutěže účastnit Izrael. Informují o tom agentury. Izraelský prezident Jicchak Herzog rozhodnutí EBU uvítal.
před 6 hhodinami

Zemřel Theodor Pištěk. Držitel Oscara, jehož uniformy nosí Hradní stráž

Ve věku 93 let zemřel malíř a výtvarník Theodor Pištěk, informovala o tom rodina. Za kostýmy k filmu Amadeus Miloše Formana získal v roce 1985 Oscara. Spolupráce s ním mu vynesla i Césara za Valmonta. S Formanem natočil i film Lid versus Larry Flynt. Jako malíř proslul fotorealistickou malbou hlavně automobilů, letadel a strojů.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Pohádky tisíce a jedné noci se vrací do kin, je na ně zase vidět

Po více než půlstoletí se na filmová plátna vrací Pohádky tisíce a jedné noci. Animovaný snímek Karla Zemana prošel u příležitosti sto patnáctého výročí narození tohoto tvůrce digitálním restaurováním. Podílela se na něm i režisérova dcera Ludmila, která je spoluautorkou výtvarné podoby původního dobrodružství námořníka Sindibáda.
včera v 11:00

Soud v USA poslal do vězení lékaře, který poskytl herci Perrymu ketamin

Soud v americkém Los Angeles poslal na 2,5 roku do vězení kalifornského lékaře za nelegální poskytnutí ketaminu Matthewovi Perrymu. Herec zemřel v roce 2023 kvůli předávkování touto látkou. Doktor Salvador Plasencia se už dříve přiznal k prodeji ketaminu Perrymu v týdnech před jeho smrtí, napsala agentura AP. Lékař je prvním odsouzeným v případu, v němž figuruje celkem pět obžalovaných, informují tiskové agentury.
3. 12. 2025

Záhada strašidelného zámku i Anděl Páně. ČT o Vánocích nabídne přes 120 pohádek

Letošní štědrovečerní pohádka České televize Záhada strašidelného zámku je hotová. Tvůrci na ní v těchto dnech dokončili poslední práce. Premiérový příběh pro nejsledovanější večer roku natočil režisér Ivo Macharáček, který je mimo jiné autorem Tajemství staré bambitky. Princeznu hraje Sofie Anna Švehlíková, prince Oskar Hes. ČT, která tradici premiérových příběhů na Štědrý den udržuje od roku 1993, nasazuje celkem do programu o letošních Vánocích více než 120 pohádek. Patří mezi ně také Anděl Páně. První díl tohoto filmu měl v kinech premiéru přesně před dvaceti lety. Letos ho ČT odvysílá 23. prosince. Kromě Vánoc se navíc letos Anděl Páně objeví na obrazovkách i v rámci silvestrovského speciálu Výborné show.
3. 12. 2025

Potřebujeme inspirativní příběhy, říkají Čermák a Pánek o Neporazitelných

Česká kina od listopadu promítají nový snímek Dana Pánka Neporazitelní. Inspirace k příběhu vzešla z událostí kolem mistrovství světa v parahokeji, které se hrálo v roce 2019 v Ostravě. „Obzvlášť v dnešní době potřebujeme takové inspirativní příběhy,“ zmínil Pánek v rozhovoru pro ČT24. „Vzbudí to emoce, které v nás možná už usínají, a uvědomíme si, že každý člověk může být hrdina,“ souhlasí Hynek Čermák. V hereckém obsazení se objevuje také Ivan Trojan, Lenka Vlasáková nebo Vanda Hybnerová.
3. 12. 2025
Načítání...