Na Jednom světě vítězí korupce v rumunském kolektivu a predátoři v síti

V mezinárodní soutěži na festivalu Jeden svět nejvíce zaujal snímek Kolektiv o korupci v rumunském zdravotnictví, v české soutěži zvítězil film o internetových sexuálních predátorech V síti. Přehlídka dokumentů o lidských právech se původně měla konat od 5. do 14. března, jako mnoho jiných akcí ale byla v souvislosti s pandemií koronaviru přerušena.

Program částečně pokračoval on-line a on-line byli také nakonec 2. dubna vítězové 22. ročníku vyhlášeni. Pořadatelé by rádi ještě navázali regionálními ozvěnami. „Pražskou část jsme museli přerušit a regionální festivaly se v původním termínu neuskuteční vůbec. Pokud nám to situace dovolí, pokusíme se zorganizovat regionální festivaly na podzim,“ potvrdil ředitel festivalu Ondřej Kamenický.

Na plátna by se tak mohl ještě dostat třeba i snímek, který podle poroty mezinárodní soutěže nejlépe zprostředkoval svědectví o stavu lidských práv.  Kolektiv rumunského režiséra Alexandra Nanaua poukazuje na rozsáhlou korupci v rumunském zdravotnictví, kvůli které po požáru v klubu Kolektiv zemřou desítky mladých lidí.

Jedná se o unikátní pohled na vytrvalou a odvážnou práci investigativních novinářů z malého vydavatelství a její reálné dopady. Příběh nového ministra, který se pokouší napravit narušený systém zevnitř, upozorňuje na důležitost boje proti zkorumpovaným vládám a strukturální nespravedlnosti.
vyjádření poroty o dokumentu Kolektiv

Udělila také cenu za nejlepší režii francouzskému tvůrci Thomasi Balmèsovi. „Podařilo se mu natočit intimní snímek zachycující protagonisty i v těch nejzranitelnějších chvílích, za což mu patří náš obdiv,“ vyjádřili se porotci k filmu Zazpívej mi. Vypráví příběh mladého mnicha z Bhútánu. 

V české soutěži vynikl dokument V síti Barbory Chalupové a Víta Klusáka, který otevírá téma sexuálních tlaků, jimž jsou děti na internetu vystaveny od dospělých uživatelů. Zdaleka ne pedofilů. „Vůči chování predátorů není imunní nikdo z nás a snímek, který detailně ukazuje, jak hluboce jsou tyto mechanismy zakořeněné v naší společnosti, je prvním krokem k tomu, abychom si uvědomili svou zranitelnost,“ ocenila porota.

2 minuty
Trailer k dokumentu V síti
Zdroj: Hypermarket Film

Zvláštní cenu přisoudila dokumentu Provinční městečko E za odvážnou kritiku politické propagandy v Rusku i za „výmluvnost, s níž tuto skutečnost zobrazuje prostřednictvím fascinujících protagonistů“. Jak snímek Dmitrije Bogoljubova, tak dokument V síti vznikly v koprodukci České televize.

3 minuty
Trailer: Provinční městečko E
Zdroj: Festival Jeden svět

Své příběhy poodkryli homosexuálové, migranti i anorektička

Porota Václava Havla vybírala film, který výjimečným způsobem přispívá k ochraně lidských práv. Takovým je podle ní nejnovější počin od amerického reportéra, nominovaného na Oscara za dokument Jak přežít mor. Tentokrát pod názvem Vítejte v Čečensku informuje o pronásledování tamní LGBT komunity.

Zvláštní cena připadla německým filmařům Jonasi Schreijägovi a Nadii Kailouliové za dokument Loď Sea-Watch 3. Divákům představuje kapitánku plavidla, která zachránila před utonutím více než 40 migrantů. Na moři ale museli poté strávit několik týdnů, protože žádná evropská země jim nedovolila zakotvit v přístavu.

Na regionální porotu nejvíc zapůsobil norský dokument Autoportrét režisérského tria Espen Wallin, Margreth Olinová a Katja Hogsethová. Hlavní hrdinka, fotografka, více než dvacet let bojuje s mentální anorexií. 

3 minuty
Trailer: Autoportrét
Zdroj: Festival Jeden svět

Cenu studentské poroty získal film Mai Khoi & The Dissidents v režii Američana Joea Piscatelly. Přibližuje osud vietnamské zpěvačky, která byla ve své zemi hvězdou, ale poté, co narazila na cenzuru, rozhodla se režim nadále nepodporovat.

Ocenění udělovala také  East Doc Platform, a to připravovaným projektům. Uspěly mimo jiné chystané filmy s českou účastí. Pohodlné století režiséra Jaroslava Kratochvíla připomene osudy spojené s interiéry navrženými v Plzni architektem Adolfem Loosem.  V dokumentuJak jsem se stala partyzánkou pátrá režisérka Vera Lacková prostřednictvím událostí druhé světové války po osobní identitě i identitě romského etnika.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Holywood místo Hollywoodu. Papež pozval filmaře

Papež Lev XIV. si přeje „prohloubit dialog se světem filmu“. O víkendu přijal ve Vatikánu hollywoodské hvězdy, řekl jim, že by se mělo udělat víc pro kina, která bojují o přežití, aby bylo zachováno skupinové sledování filmů. Dříve se už soukromě setkal s herci Robertem de Nirem či Al Pacinem. Prozradil také, které filmy jsou jeho oblíbené.
08:30Aktualizovánopřed 52 mminutami

Byl to zásadní okamžik mého života, vzpomíná na 17. listopad herec Potměšil

„Něco, po čem jsme toužili, mluvili o tom v rodině nebo se svými vrstevníky (…), tak se najednou začalo skutečně naplňovat. Tím, že se lidé domluvili a sešli, i když to bylo svým způsobem zakázané nebo limitované,“ popsal v Událostech, komentářích moderovaných Martinem Řezníčkem herec Jan Potměšil, jak vzpomíná na události 17. listopadu 1989. „Mám pocit, že to byl zásadní okamžik mého života,“ dodal. Potměšil poté jezdil po regionech, kde hovořil o tom, co se v Praze dělo. Při jedné z cest 8. prosince 1989 při automobilové nehodě málem přišel o život. Po dvou měsících se pak probudil z kómatu v úplně jiném režimu. „Ať už byl kolem mě kdokoliv, tak jsem se ptal, jak to pokračuje, jak se daří a podobně,“ přiblížil.
před 8 hhodinami

Vyšel komiks o Havlovi, stojí za ním Žantovský a ilustrátorka Jislová

Vyšel nový komiks o disidentovi a pozdějším československém a českém prezidentovi Václavu Havlovi. Jmenuje se Havel: hrátky s čertem. Autoři ho slavnostně uvedli v pátek večer v Knihovně Václava Havla. Za dílem stojí Michael Žantovský a ilustrátorka Štěpánka Jislová, kniha popisuje Havlův život v roce 1977. „Velká část lidí jej má v mysli už jen na tom pomyslném piedestalu, jako státníka. Chtěli jsme se podívat za oponu, co to bylo za člověka,“ přiblížila Jislová v 90' ČT24. Pořadem provázela Nikola Reindlová.
před 12 hhodinami

Národní divadlo Brno uspělo na světových operních cenách

Národní divadlo Brno proměnilo obě nominace na ocenění The International Opera Awards. V konkurenci přehlídek a operních domů zvítězilo v kategorii nejlepší festival za Janáček Brno 2024 a mezi novými produkcemi bodovala inscenace opery Leoše Janáčka Výlety páně Broučkovy. Delegace z Brna v čele s ředitelem Martinem Glaserem ocenění převzala v pátek v Athénách v sídle Řecké národní opery.
včera v 16:28

Běda obrazu, který na výstavě Evy Švankmajerové potřebuje vysvětlit

V pražském Centru DOX je k vidění tvorba přední výtvarnice českého surrealistického hnutí Evy Švankmajerové. Výstava Běda obrazu představuje její malby, kresby, ale i návrhy plakátů a filmové dekorace. Výrazně se na ní podílel manžel zesnulé umělkyně, výtvarník a filmař Jan Švankmajer.
včera v 13:26

Českou cenu za architekturu získal dětský hospic Dům pro Julii

Českou cenu za architekturu letos získal dětský hospic Dům pro Julii. Jeho autory jsou Tomáš Págo, Milan Joja a Karel Kubza z ateliéru Čtyřstěn architekti a krajinářský architekt Marek Holán. Vítěze ve čtvrtek vyhlásili zástupci České komory architektů, která soutěž pořádá. Společně s hlavním vítězem porota ocenila i pět realizací titulem Finalista a další dvě Cenou Aleny Šrámkové a čestným uznáním. Šest projektů získalo cenu partnerů.
13. 11. 2025

Je to skladba od AI, nebo ne? Rozdíl nepoznalo v průzkumu 97 procent lidí

Pro posluchače je téměř nemožné rozlišit mezi hudebními skladbami plně vygenerovanými pomocí umělé inteligence od hudby vytvořené lidmi. Vyplývá to z průzkumu, který pro francouzskou streamovací platformu Deezer provedla sociologická agentura Ipsos. Vyšel v době, kdy se na vrchol žebříčku Billboard v USA poprvé dostala country skladba generovaná AI.
13. 11. 2025

Děti čtou, říká literární publicistka. Katalog jim pomůže vybrat nejlepší knihy

Zorientovat se v nadprodukci knih pro děti a mládež pomáhá nedospělým čtenářům, jejich rodičům i učitelům každoroční katalog Nejlepší knihy dětem. Zaměřuje se na tuzemskou tvorbu. Aktuální výběr vyzdvihuje na čtyřicet titulů vydaných v letech 2024 a 2025.
13. 11. 2025
Načítání...