Jan Masaryk nebyl jen lev salonů, ale i Český lev. Získal rekordních 12 cen

Český lev zůstal doma. Navzdory poměrně vysokému počtu nominovaných zahraničních herců a tvůrců se ve 24. ročníku výročních filmových cen až na dvě výjimky držel snímku o Janu Masarykovi. Drama Masaryk získalo dvanáct sošek, a stalo se tak rekordmanem v historii ocenění. Pouze ženské herecké kategorie si zabrala Já, Olga Hepnarová. Bez povšimnutí naopak zůstal taktéž historický film Anthropoid - přestože měl 12 nominací, jeho název z pódia nezazněl ani jednou.

Masaryk je třetím celovečerním filmem Julia Ševčíka (v kinech se naposledy představil před osmi lety noirem inspirovaným thrillerem Normal). Titul, který vznikl v koprodukci České televize, měl premiéru už o Vánocích, diváci jej v biografech ale uvidí až od 9. března.

Příběh, věnovaný osudům diplomata a pozdějšího ministra zahraničí, se vrací do doby těsně před druhou světovou válkou. Masaryk v americkém psychiatrickém ústavu vzpomíná na svůj tehdejší život: zběsilé večírky i obtížné poslání politika a vyrovnávání se se stínem svého otce.

12 sošek pro Masaryka je rekordem v historii Českých lvů. Prvenství do té doby držel Hořící keř (2013) s 11 soškami, před ním Je třeba zabít Sekala (1998) s 10 cenami.

„Nej“ v tomto snímku byly také kamera (Martin Štrba), masky (Lukáš Král), scénografie (Milan Býček), hudba (Michal Lorenc, Kryštof Marek), kostýmy (Katarína Štrbová Bieliková), střih (Marek Opatrný) a zvuk (Viktor Ekrt, Pavel Rejholec).

Nahrávám video

Jana Masaryka na filmovém plátně ztvárnil Karel Roden a podle akademie předvedl herecký výkon hodný Lva (nominován byl v kategorii „herec v hlavní roli“ i za sociální drama Nikdy nejsme sami). Masaryk také dopomohl ke lví sošce jednomu z největších smolařů v historii nominací - Oldřichu Kaiserovi. Nominován byl v předchozích ročnících celkem pětkrát, úspěch mu přinesla teprve role prezidenta Edvarda Beneše.

No to trvalo. Když to je přes prezidenta, tak to všechno jde.
Oldřich Kaiser

Ostrouhaly tak mimo jiné zahraniční hvězdy Cillian Murphy a Jamie Dornan (atentátníci Gabčík a Kubiš v britsko-českém snímku o operaci Anthropoid). Masarykovo vítězné tažení dokázaly narušit pouze herečky. Svého třetího „vedlejšího“ Lva získala Klára Melíšková, matka masové vražedkyně v černobílém dramatu Já, Olga Hepnarová. Titulní roli v tomto celovečerním debutu Tomáše Weinreba a Petra Kazdy velmi přesvědčivě zvládla polská herečka Michalina Olszanská - a zaujala i Českého lva.

„Děkuji všem svým aspíkům,“ vyřizoval při přebírání ceny za nejlepší dokumentární snímek Miroslav Janek. Hlavními postavami jeho Normálního autistického filmu jsou děti s Aspergerovým syndromem. Za zdokumentování jejich příběhů obdržel už Cenu české filmové kritiky. A Lva také nepřebíral poprvé - zaujal už portréty prvního českého prezidenta a jeho první manželky: Občan Havel (spoluautorem byl Pavel Koutecký) a Olga a dokumentem k padesátinám festivalu v Karlových Varech Filmová lázeň.

Nahrávám video

Televizní Lvi: Pustina a Zločin v Polné

Podruhé akademie oceňovala také televizní počiny. Pustina televize HBO rozhodně není pustá, podle hlasujících má co nabídnout, proto toto sociálně-kriminální drama ze severočeské osady označili za nejlepší dramatický seriál. Podle scénáře Štěpána Hulíka ho natočili Ivan Zachariáš a Alice Nellis.

V kategorii nejlepší televizní film nebo minisérie zvítězil českotelevizní Zločin v Polné. Režisér Viktor Polesný a scenárista Václav Šašek se vrátili na přelom 19. a 20. století k vraždě, z níž byl obviněn židovský vandrák Leopold Hilsner. Snímek je „vzdáleným příbuzným“ vítězného Masaryka - Karel Roden si v něm totiž Masaryka také zahrál, ovšem T.G.M.

Českého lva za mimořádný přínos české kinematografii převzali Eva Zaoralová a Jiří Bartoška, kteří jsou spojeni s novodobou historií filmového festivalu v Karlových Varech.

PŘEHLED VÍTĚZŮ:

  • nejlepší film - Masaryk (režie: Julius Ševčík)
  • nejlepší herec v hlavní roli - Karel Roden (Masaryk)
  • nejlepší herečka v hlavní roli - Michalina Olszanská (Já, Olga Hepnarová)
  • nejlepší herec ve vedlejší roli - Oldřich Kaiser (Beneš)
  • nejlepší herečka ve vedlejší roli - Klára Melíšková (Já, Olga Hepnarová) 
  • nejlepší režie - Julius Ševčík (Masaryk)
  • nejlepší scénář - Petr Kolečko, Alex Koenigsmark, Julius Ševčík (Masaryk)
  • nejlepší kamera - Martin Štrba (Masaryk)
  • nejlepší střih - Marek Opatrný (Masaryk)
  • nejlepší zvuk - Viktor Ekrt, Pavel Rejholec (Masaryk)
  • nejlepší hudba - Michal Lorenc, Kryštof Marek (Masaryk)
  • nejlepší scénografie - Milan Býček (Masaryk)
  • nejlepší kostýmy - Katarína Štrbová Bieliková (Masaryk)
  • nejlepší masky - Lukáš Král (Masaryk)
  • nejlepší dokument - Normální autistický film (režie: Miroslav Janek)
  • nejlepší studentský film - Kyjev Moskva (režie: Anna Lyubynetska)
  • nejlepší televizní film nebo minisérie - Zločin v Polné (Česká televize)
  • nejlepší dramatický televizní seriál - Pustina (HBO)
Nahrávám video

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Disertační práci architekta Wiesnera i deník jeho ženy vystaví ve vile Stiassni

Disertační práci významného architekta Ernsta Wiesnera, deník jeho manželky Evy i rodinné fotografie převzal v Brně Národní památkový ústav. Vzácné archiválie budou k vidění ve vile Stiassni, jedné z Wiesnerových staveb. Z Velké Británie je přivezl generální konzul David Frous, který je převzal od anglického dárce Timothyho Wilkinsona, jehož rodina se s Wiesnerovými blízce přátelila.
před 7 mminutami

Zemřel David Hockney, britský malíř a ikona pop-artu

Ve věku 88 let ve čtvrtek v Londýně zemřel britský malíř David Hockney, který významně přispěl k pop-artovému uměleckému hnutí 60. let minulého století a je považován za jednoho z nejvýznamnějších a nejvlivnějších britských umělců 20. a 21. století. Informovaly o tom v pátek tiskové agentury s odvoláním na jeho agenturu. Hockneyho obrazy bazénů v Los Angeles, v nichž se zrcadlí kalifornské slunce, se staly ikonickými.
12:50Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Géčko nebo Bílý dům? Ostravské divadlo buduje novou scénu

Národní divadlo moravskoslezské (NDM) získá novou scénu přestavbou výstavního pavilonu G na ostravské Černé louce. Multifunkční sál nebude sloužit pouze divadlu, díky variabilnímu prostoru se v něm budou moci konat také další kulturní akce. Divadlo zároveň hledá název pro nový prostor. Pracovně se mu říká Géčko nebo Bílý dům.
před 23 hhodinami

Spielberg nepochybuje o mimozemšťanech v době, kdy se zpochybňuje vše

Mimozemšťané existují, nepochybuje věhlasný hollywoodský filmař Steven Spielberg. Reakcí lidstva na toto zjištění se zaobírá ve svém nejnovějším snímku Den odhalení, kterým se po letech vrací k žánru science fiction. Jak film pohrávající si s utajenými vládními materiály rezonuje v současné době označované za postfaktickou, kdy se zdá stále těžší rozlišit pravdu od dezinformací?
včera v 18:00

VideoFilmové premiéry: hudební Srdcovka, mysteriózní Šedá zóna či akční Soukromý život

Režisér filmu Once s Markétou Irglovou John Carney se vrací s novým snímkem nazvaným Srdcovka. I do této komedie obsadil hudebníka – zpěváka Nicka Jonase. Ve francouzském mysteriózním dramatu Soukromý život si Jodie Fosterová zahrála psychiatričku, která si myslí, že její klientka byla zavražděna. Režisér a scenárista Guy Richtie přichází s akčním thrillerem Šedá zóna, v němž se Henry Cavill coby špion pouští do komplikované mezinárodní mise. A Steven Spielberg slibuje v konspirační sci-fi Den odhalení informace o mimozemském životě. V hlavních rolích se objeví Emily Bluntová či Colin Firth.
včera v 09:11

Provázek zjišťoval, co nejtěžšího lidi překonali. Výsledkem je inscenace

Brněnské Divadlo Husa na provázku dalo lidem možnost podělit se o strastiplné okamžiky jejich životů. Z výpovědí sbíraných několik měsíců vznikla poslední premiéra sezony s názvem Everybody Hurts. Má být „kaleidoskopem způsobů, jak se odrazit ode dna“.
včera v 08:30

Poštovní muzeum v Praze ukáže telefon arcivévody i byt ve stylu biedermeieru

Ve Vávrově mlýně v Praze se otevírá Poštovní muzeum. Zpřístupňuje expozici věnovanou technice, poštovnictví a komunikaci. Zároveň obnovuje prezentaci biedermeierovských interiérů. Novou expozici spravuje Národní technické muzeum (NTM), které má na starosti také Poštovní muzeum ve Vyšším Brodě.
10. 6. 2026

Posílené hlídky i zvláštní linky MHD. Začal festival Rock for People

V Parku 360 na letišti v Hradci Králové začal ve středu 31. ročník hudebního festivalu Rock for People. Příjezd návštěvníků krátce před polednem nepůsobil žádné dopravní komplikace. Do areálu se lidé mohou dostat třemi zvláštními bezplatnými linkami MHD. Policisté v souvislosti s akcí posílili hlídky, které mají dohlížet především na dopravu. Festival trvá do 14. června. Vstupenky jsou téměř vyprodané a během pěti dnů by mělo dle odhadu pořadatelů dorazit až osmdesát tisíc fanoušků z tuzemska i zahraničí.
10. 6. 2026
Načítání...