Čeští kritici cítí samotu. Nejlepší je pustit si Rodinný film

7 minut
Česká filmová kritika ocenila Rodinný film
Zdroj: ČT24

Autorské filmy o samotě a společnosti - daly by se shrnout výsledky sedmého ročníku Cen české filmové kritiky. Černobílé drama o vražedkyni Olze Hepnarové jich získal nejvíce, tedy čtyři, nejlepším snímkem roku 2016 je ale Rodinný film. Kritikům se líbilo také sociální drama Nikdy nejsme sami a minisérie Pustina.

  • Nejlepší film: Rodinný film
  • Nejlepší dokument: Normální autistický film (režie: Miroslav Janek)
  • Nejlepší režie: Tomáš Weinreb, Petr Kazda (Já, Olga Hepnarová)
  • Nejlepší scénář: Olmo Omerzu, Nebojša Pop-Tasić (Rodinný film)
  • Nejlepší audiovizuální počin: Adam Sikora (kamera; Já, Olga Hepnarová)
  • Nejlepší mužský herecký výkon: Miroslav Hanuš (Nikdy nejsme sami)
  • Nejlepší ženský herecký výkon: Michalina Olszańska (Já, Olga Hepnarová)
  • Objev roku: Tomáš Weinreb, Petr Kazda (Já, Olga Hepnarová)
  • Mimo kino: Pustina (režie: Ivan Zachariáš, Alice Nellis)

Jedna exotická dovolená a jedna rodina. Původem slovinský režisér Olmo Omerzu se ve svém druhém celovečerním snímku Rodinný film, stejně jako v debutu Příliš mladá noc (2012) rozhodl prozkoumat rodinné vazby. Ocenění kritiky mu patří i za scénář, jehož spoluautorem je Nebojša Pop-Tasić.

2 minuty
Trailer: Rodinný film
Zdroj: ČT24

Samota, odcizení a izolace jsou pocity, které má Rodinný film společný s existenciálním dramatem inspirovaném poslední popravenou ženou v Československu. Snímek Já, Olga Hepnarová s odstupem sleduje vymezení hrdinky vůči společnosti (a společnosti vůči ní), které vyústí až v tragédii. Tomáši Weinrebovi a Petru Kazdovi jejich celovečerní debut vynesl ocenění kritiků za režii a objev roku. Polská herečka Michalina Olszańska podala v roli Hepnarové nejlepší ženský herecký výkon a její krajan, kameraman Adam Sikora, zvítězil v kategorii nejlepší audiovizuální počin. Doma už má cenu kritiky i Českého lva za noirové drama Ve stínu (2012).

Petr Václav se předloni vrátil po třinácti letech do české kinematografie romskou Cestou ven, která si získala jak Ceny české filmové kritiky, tak Českého lva. Do výpovědi o silném sociálním tématu se pustil i v dalším titulu s názvem Nikdy nejsme sami. Nejlepším se tento film tentokrát nestal, hrál v něm ale (podle kritiků) nejlepší herec loňského roku: Miroslav Hanuš v roli xenofobního bachaře.

Nejlepším dokumentárním snímkem se stal Normální autistický film Miroslava Janka. Podle kritiků nechává citlivě nahlédnout do radostí a těžkostí života mladých lidí s Aspergerovým syndromem.

2 minuty
Trailer: Normální autistický film
Zdroj: ČT24

Mimo kino, jak zní název nově zavedené kategorie upozorňující na televizní, internetové a jiné projekty, si označení „nejlepší“ získala osmidílná Pustina z produkce HBO. Temné sociální drama ze severočeské osady spojené s kriminální zápletkou vzniklo podle scénáře Štěpána Hulíka, který jako scenárista debutoval v roce 2013 oceňovaným snímkem Hořící keř o Janu Palachovi. O režii Pustiny se podělili Ivan Zachariáš a Alice Nellis.

O výsledcích rozhodlo hlasování padesátky filmových kritiků. Vyhlášeny byly v pražském Divadle Archa v přímém přenosu České televize. Ta také koprodukovala tři z oceněných snímků (Rodinný film, Nikdy nejsme sami a Normální autistický film). 

PŘEHRAJTE SI záznam slavnostního večera:

74 minut
ZÁZNAM: Předávání Cen české filmové kritiky za rok 2016
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Kvíz: Vyznáte se v dobrodružstvích barona Prášila?

Jeho život byl plný neuvěřitelných dobrodružství. Většinou ale vymyšlených. Před 305 lety se narodil Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen, předobraz barona Prášila. Nejen své sousedy v rodném dolnosaském městečku Bodenwerder bavil notně přibarvenými historkami z vojenské služby. V Česku je řada fantastických příběhů známá hlavně díky filmu z roku 1961. Ověřte si v kvízu, jak dobře znáte – nebo aspoň dovedete odhadnout – barona Prášila a jeho fantaskní eskapády.
před 20 hhodinami

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
9. 5. 2025

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
9. 5. 2025Aktualizováno9. 5. 2025

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
9. 5. 2025

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025

Euforii i obavy zachycuje program ČT k výročí konce války

Česká televize připravila k připomenutí osmdesáti let od konce druhé světové války desítky premiérových dokumentů a dílů dokumentárních cyklů. Přinášíme výběr některých z nich, k vidění jsou či budou na obrazovce i v iVysílání.
8. 5. 2025

„A hrdý buď, žes vytrval...“ Hrdý Budžes dosáhl tisícovky repríz, nejvíc to není

Inscenace Hrdý Budžes slaví tisící reprízu. Hra podle bestselleru Ireny Douskové získala diváckou popularitu i díky obsazení Báry Hrzánové do hlavní role osmileté Helenky, která ze svého pohledu komentuje život v normalizaci. Tisícáté přestavení je na českých scénách určitě úspěch, i když do rekordmana, jímž je Kouzelný cirkus, Hrdému Budžesovi ještě pár tisíc chybí.
7. 5. 2025

Hudební ceny Apollo za rok 2024 ukázaly na Ankiho a Pam Rabbit

Ceny české hudební kritiky Apollo označily za nejlepší loňské album I Want To Feel Safe od rappera Ankiho, které už letos obdrželo i cenu Vinyla. Oceněna byla i zpěvačka Pam Rabbit za singl Space.
7. 5. 2025
Načítání...