Filmová upoutávka týdne: Režisér Saulova syna zachycuje v Budapešti kolaps civilizace

Maďarský režisér László Nemes vzbudil před třemi roky velkou pozornost svým dramatem Saulův syn, zasazeným do koncentračního tábora. Korunou byl zisk Oscara pro nejlepší cizojazyčný film. Na letošním festivalu v Benátkách představí novinku nazvanou Napszállta (v angličtině Sunset, česky Soumrak).

Nemesův nový film si oproti Saulovu synovi nevybírá tak vyhrocené téma, jakým byl holocaust, v minulosti ale zůstává. Příběh je zasazený rok před začátkem první světové války a sleduje mladou ženu Írisz Leiterovou, která přijíždí do hlavního města Maďarska, aby po mládí stráveném v sirotčinci pracovala v proslaveném obchodu s klobouky, který patřil jejím zesnulým rodičům. Když ji ale nový majitel odmítne, vydá se po stopách minulosti své rodiny.

„Skrze oči této mladé ženy vidíme zmatek, chaos a následný pád rakousko-uherské říše, která v té době byla kulturním centrem Evropy,“ uvedl spoluzakladatel koprodukční firmy Playtime Nicolas Brigaud-Robert. „Je to velmi ambiciózní projekt, který s sebou nesl nutnost zpřítomnit Budapešť tehdejší doby,“ doplnil.

Film Sunset
Zdroj: Laokoon Filmgroup

Režisér Nemes ale upozornil, že neměl zájem točit klasické kostýmní drama, přece jenom je Sunset o kolapsu civilizace. „Svět tohoto filmu je dobrodružný a mnohovrstevný, ale také problematický a nepředvídatelný – což je pro mne nejvíce vzrušující aspekt,“ dodal.

Hlavní role připadla Juli Jakabové, která s režisérem spolupracovala i na Saulovu synovi a má zkušenost hlavně z divadla. Obsazení je ale poměrně mezinárodní. Ve snímku se objeví i herci a herečky z Rumunska, Rakouska nebo Německa. Zastoupení má i Slovensko díky rodačce z Bratislavy Judit Bárdos, kterou proslavilo sportovní drama Fair Play nebo seriály Svět pod hlavou a Bohéma. Letos se také objevila v komediální Chatě na prodej.

Nemesův debut uspěl v Cannes, Sunset zkusí vyhrát v Benátkách

László Nemes je sledovaný filmař, přestože toho za sebou moc nemá – Saulův syn byl jeho celovečerním debutem. V roce 2015 s ním ale získal mezinárodní pozornost. Nejprve uzmul Velkou cenu na festivalu v Cannes a pak dominoval cizojazyčným kategoriím na Zlatých glóbech, cenách Bafta i Oscarech.

Vyprávění bylo zasazeno do koncentračního a vyhlazovacího tábora v Osvětimi a sledovalo postavu maďarského Žida, který byl členem sonderkommanda tvořeného vězni, kteří se museli starat o chod plynových komor a proces spalování mrtvol.

Režisér László Nemes
Zdroj: Laszlo Balogh/Reuters

Nový snímek Sunset se bude poprvé promítat koncem léta na filmové přehlídce v Benátkách, kde bude dokonce soutěžit o hlavní cenu – Zlatého lva. Konkurence je ale obrovská.

Řecký autor Yorgos Lanthimos přiveze snímek The Favourite, britský tvůrce Mike Leigh předvede drama Peterloo, americký režisér Damien Chazelle uvede Prvního člověka, bratři Coenové přivezou novinku The Ballad of Buster Scruggs, Paul Greengrass nabídne vlastní pohled na útok v Oslu a na Utoye ve filmu 22 July a Mexičan Alfonso Cuarón pět let po zisku režijního Oscara za Gravitaci přijede s filmem nazvaným Roma.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Internet řeší, jestli má Jim Carrey „klon“

Organizátoři francouzských filmových cen César musí vysvětlovat, že Jim Carrey není „klon“. Spekulace o náhradníkovi se objevily záhy poté, co kanadsko-americký herec převzal v Paříži čestné ocenění. Jeho vzezření se přitom odlišovalo od jeho běžné image. Problém s falešným versus pravým Jimem Carreym se už před jedenácti lety řešil i na cenách Český lev.
před 1 hhodinou

Rijksmuseum „vrátilo“ Rembrandtovi obraz

Odborníci z amsterdamského Rijksmusea potvrdili pravost Rembrandtova obrazu. Malba s biblickým motivem byla napřed nizozemskému mistrovi připisována, před více než půlstoletím byla ale z jeho tvorby vyřazena.
před 5 hhodinami

Když se hmota stává průhlednou na výstavě antroposofistů

Galerie výtvarných umění v Chebu připravila výstavu Pražská antroposofická moderna 1907–1953. Samotná instalace stejně jako opulentní monografie jsou objevné. Ne že by nebyl dostatek informací o antroposofii jako takové, ovšem až tolik se neví o výtvarných projevech antroposofistů, a navíc v Praze. A to nejen o těch před válkou, ale i za nacistické okupace a po komunistickém převratu.
před 5 hhodinami

VideoHosté Událostí, komentářů probrali zahraniční vysílání Českého rozhlasu

Před devadesáti lety začalo zahraniční vysílání Českého rozhlasu. Výročí si Český rozhlas připomíná speciální výstavou v galerii Vinohradská 12 a také dokumentárním seriálem Praha volá svět. O budoucnosti zahraničního vysílání se však nyní diskutuje na politické úrovni. Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) navrhuje snížení jeho rozpočtu téměř o čtvrtinu. V Událostech, komentářích moderovaných Terezou Řezníčkovou se tématu věnovali generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral a vedoucí německé redakce v Radio Prague International Till Janzer.
před 7 hhodinami

Divadlo v Dlouhé mluví o Vegetariánce

Na jevišti ožívá román jihokorejské spisovatelky Han Kang, před dvěma lety oceněné Nobelovou cenou. Inscenaci Vegetariánka o vzpouře proti konvencím připravilo pražské Divadlo v Dlouhé.
včera v 16:55

Tata Bojs vydali album V původním snění

Kapela Tata Bojs vydává svou jedenáctou studiovou desku. Album V původním snění je hudební směsí rokenrolu, taneční energie i balad.
včera v 11:56

VideoŠkrty v kultuře vyvolaly rozruch. Umělci se obávají o budoucnost institucí

Vláda Andreje Babiše (ANO) letos snižuje rozpočet ministerstvu kultury oproti loňsku o dvanáct procent. Umělci, divadelníci i třeba lidé na literární scéně se tak obávají o osud svých institucí. Týká se to například i literárního časopisu Host, který se spoléhá na veřejné zdroje – podporuje ho město Brno, ale třeba i ministerstvo kultury. „Čtyřicet procent už je opravdu hodně. Už myslím, že byste musel uvažovat o zrušení úvazků, že se časopis bude tisknout na horší papír, nebo vydáte méně čísel ročně,“ uvedl šéfredaktor časopisu Host Jan Němec. Šéf resortu kultury Oto Klempíř (za Motoristy) zprávy o čtyřicetiprocentním škrtu označil za dezinformace. V příštích dnech chce ministerstvo s profesními asociacemi o škrtech v rozpočtu jednat.
1. 3. 2026

Kontrarevolucionář v hollywoodském stylu. KLDR zatraktivňuje propagandu

V novém propagandistickém filmu, který letos odvysílala severokorejská televize, se kontrarevolucionář neúspěšně pokusí o atentát na někdejšího vůdce Kim Čong-ila. Fiktivní příběh překvapuje akčními scénami a navazuje na trend filmařů KLDR točit ve stylu Hollywoodu. Chtějí tak konkurovat zahraniční produkci, která se k Severokorejcům i přes zákazy dostává. A nabídnout propagandu v atraktivním balení.
28. 2. 2026
Načítání...