Divadlo Disk uvede po dvanácti letech Dostojevského Bratry Karamazovy

Nahrávám video
Bratři Karamazovi v Disku
Zdroj: ČT24

Letošní absolventi Katedry činoherního divadla z pražské DAMU představí na prknech divadla Disk ruskou klasiku Bratři Karamazovi. Mladí herci tak na jeviště vrací dramatizaci, kterou původně pro Divadlo Na zábradlí před více než čtyřiceti lety připravil Evald Schorm.

Divadelní adaptace Dostojevského románu dokazuje, že příběh o sporech o dědictví z ruského maloměsta, který poprvé vyšel v roce 1880, je stále aktuální.

„Pro nás je to představení hodně o tom, jak se dnes cítíme ve světě, který nemá moc pevné hranice, a hledáme cosi, čeho se dá chytnout,“ vysvětluje dramaturg představení Jaroslav Jurečka.

„Postupně jsem zjišťoval, že ta postava se mnohdy chová jako já, řeší stejné věci jako já,“ potvrzuje Kryštof Dvořáček, který hraje roli Aljoši.

Do divadla Disk se Schormova dramatizace Dostojevského románové kroniky vrací po dvanácti letech. Poprvé se ale Bratři Karamazovi v režii samotného Evalda Schorma představili na jevišti Divadla Na zábradlí v únoru roku 1979. Během sedmi let tam měli celkem 141 repríz.

K Schormově adaptaci, která je oproti předloze výrazně zkrácená a připravená pro malou scénu, odkazovala před dvaceti lety taky inscenace v Dejvickém divadle. Pro svůj film z ní vycházel i režisér a scenárista Petr Zelenka.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Kanadská zpěvačka podpořila americké olympioniky a má co vysvětlovat

Kanadská zpěvačka Tate McRaeová se objevila ve videu na podporu amerického olympijského týmu. Jenže rozladila tím řadu Kanaďanů, kteří zpěvačce mimo jiné vyčítají neohrabanost takového gesta v době, kdy jsou vztahy těchto dvou severoamerických zemí poněkud napjaté.
před 2 hhodinami

Vyhnaná Gerta Schnirch si nese své trauma i ve filmu

Dvoudílný televizní snímek Gerta Schnirch podle knihy Kateřiny Tučkové se dotýká odsunu Němců z poválečného Československa. Vznikl v mezinárodní koprodukci, do níž se mimo jiné zapojila Česká televize a stanice HBO, kde je dramatický příběh nyní k vidění.
před 2 hhodinami

Obrazem: Nominace na nejlepší design se najdou na hřbitově, Kostarice i v ústavě

Ceny Czech Grand Design představily finalisty dvacátého ročníku. Ocenění za nejvýznamnější počiny českého designu uplynulého roku budou udělena v devíti kategoriích, nově včetně prostorového designu. Kandidáty na objev roku určily odborné poroty poprvé pro každou kategorii, vítězný projekt bude ale jen jeden. Ceny budou předány 11. března v přímém přenosu České televize.
před 4 hhodinami

Hudba na olympiádě: Mariah Careyová zazpívá italsky a řeší se Mimoni

Zahajovací a zakončovací olympijské ceremoniály vedle defilé sportovců přitahují pozornost i víceméně spektakulárními show, které se snaží překvapit hudebními hvězdami. Na zimní olympiádě, která začne 6. února v Itálii, mají být hlavními star Mariah Careyová a Andrea Bocelli. K nezapomenutelným číslům v historii se řadí to Luciana Pavarottiho, nebo dokonce jedno, které se nakonec vůbec neuskutečnilo.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Smyčce za miliony jsou drahé, filharmonie si je půjčuje

Česká filharmonie slaví sto třicet let a k té příležitosti chce pro soubor získat další špičkové nástroje. Orchestr zavádí systém zápůjček od soukromých majitelů a teď hledá cesty, jak tuhle sbírku dál rozšiřovat. Ceny mistrovských instrumentů totiž rostou tak rychle, že si je filharmonici nemůžou dovolit z vlastních zdrojů.
před 11 hhodinami

Borkovec, Kaprálová či Iljašenko se uchází o Cenu literární kritiky

Ceny literární kritiky zveřejnily kompletní nominace. Jména autorů nominovaných za prózu doplnily nominace za poezii. Ocenění udělí pořádají spolek kritiků napříč literárními časopisy 25. března.
včera v 17:02

Návštěva staré dámy zviklá morálku v Ostravě

Příjezd bývalé a nyní zámožné rodačky vyvolá ve zchudlém městě morální dilema. Ve hře Návštěva staré dámy ho před sedmdesáti lety rozehrál švýcarský dramatik Friedrich Dürrenmatt. Nyní groteskní tragikomedii nejen o tom, co vše lze koupit za peníze, uvádí Komorní scéna Aréna v Ostravě.
včera v 16:14

Filmové premiéry: Potopa, Bratři Anderssonovi či Údolí včel

První únorový čtvrtek obohatil nabídku českých kin o celovečerní debut slovenského režiséra Martina Gondy. Snímek Potopa o vesnici, která má ustoupit stavbě nádrže, natočil převážně s rusínskými herci a v rusínském jazyce. Křehkými sourozeneckými vztahy se pak zabývá švédský dokument Bratři Anderssonovi. A Národní filmový archiv do kin vrací další digitálně restaurovanou klasiku – Údolí včel režiséra Františka Vláčila. Premiéru pak mají i další filmy.
včera v 14:38
Načítání...