Zvýšit důchodový věk? Lidé stejně nastoupí do předčasného a nízký důchod dorovnají dávkami, varuje Maláčová

Jana Maláčová v Interview ČT24 (zdroj: ČT24)

Důchodová komise už půl roku řeší, jak do budoucna nastavit systém penzí. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová v Interview ČT24 řekla, že Česko nepotřebuje reformu, jakou představila pravice, kdy jedna část politického spektra prosadí změnu na sílu, i když druhá to slíbí po volbách zrušit. „Touto cestou nepůjdeme,“ podotkla s tím, že se musí najít shoda. Máloco totiž podle ní bude mít takový dopad na dlouho dopředu.

„Za posledních třicet let jsme v rámci politického spektra v podstatě k ničemu nedospěli, ode mne se očekává jasné řešení do půlroku. Málokdo si uvědomuje ten tlak. Myslím, že jsme v rámci důchodové komise postoupili dobře,“ uvedla Maláčová.

Nerada ale používá výraz důchodová reforma. „Je to synonymum pro privatizaci, a to je něco, co ČSSD nepřipustí,“ poznamenala s tím, že takto probíhala velká důchodová reforma za pravicové vlády. Ministryni vadí, že to tehdy prosadili natěsno a na sílu. „Něco, co bychom tlačili na sílu a za každou cenu, to já nebudu dělat,“ dodala.

Nové řešení bude podle ní testem politické kultury v České republice. „Teď se musí ukázat, zda jsme všichni ochotni ustoupit ze svých pozic. Dovedu si představit, že většina politických stran má jasno, jak by to mělo vypadat, ale vtip je v tom, že se musí najít shoda,“ přiblížila.

Hledání řešení příjmové stránky důchodového systému

Důchodová komise zatím projednala tři oblasti – a to rozdíl mezi penzemi mužů a žen, dřívější odchody do důchodu u náročných profesí a efektivitu soukromého spoření. A podle ministryně jdou ve všech těchto oblastech scénáře napříč politickým spektrem.

Maláčová zdůraznila, že navýšení věku odchodu do důchodu nedovolí. Podle ní to totiž představuje jednoduchou účetní operaci, která jenom přenese náklady z důchodového systému do jiných systémů, například do takzvaných nepojistných dávek. „Ti lidé stejně odejdou, už dnes máme vysoký počet předčasných důchodů. Lidé pak mají nízké penze a žádají o dávky na bydlení,“ nastínila.

V komisi zbývá ještě otevřít oblast příjmové stránky. „Sociálnědemokratické řešení je, že nemá cenu peníze vybírat od chudých a pomáhat velkým nadnárodním firmám, ale pojďme způsob zdanění změnit,“ uvedla Maláčová. Jde zejména o zaměření na kapitál. „Osmdesát procent daňových příjmů státního rozpočtu jde ze zdanění práce a spotřeby,“ upozornila. „Nebo v jiném měřítku máme velké zdanění nízkých příjmů a nízké zdanění vysokých příjmů. To jsou poměry, které chceme změnit,“ dodala.

V Interview ČT24 ministryně Maláčová hovořila také o rodičovské a minimální mzdě. Celý rozhovor si lze pustit ve videu.