Začíná série e-shopových akcí. Internetové obchody velí k útoku na kamenné řetězce

Právě začínají Dny dopravy zdarma, po nich budou následovat Black Friday, Cyber Monday a předvánoční prodeje. Tedy příležitosti pro internetové obchody ukousnout si v Česku ještě větší kus z maloobchodních tržeb. Loni jim patřilo 9,5 procenta, letos by podíl mohl dosáhnout 11 procent. V USA už dominance e-shopů došla tak daleko, že se očekává mohutná vlna krachů kamenných řetězců. V Česku se však zatím takové ničivé dopady podle analytiků nečekají.

Předvánoční akce, během které některé e-shopy při nákupech nad 300 korun odpustí poštovné, se letos v Česku protáhne na tři dny. „Dny dopravy zdarma“ startují 13. listopadu a končí 15. listopadu. Do marketingové akce, která se koná již po šesté, se letos zapojilo přes 1570 obchodů.

Nahrávám video
Ředitel Asociace pro elektronickou komerci: Doprava zdarma bude mít u e-shopů čím dál větší roli
Zdroj: ČT24

Loni při ní utratili Češi rekordních 222 milionů korun. Největší zájem byl o dětské zboží a vybavení pro dům a zahradu. Návštěvnost internetových obchodů se zvýšila proti předloňské o více než třetinu.

  • Letošními vánočními hity mezi hračkami budou podle obchodníků drony, zvířátko Hatchimals a programovatelný robot z lega. 
  • Obecně roste poptávka po robotických a interaktivních hračkách a těch, které jsou odvozeny z populárních seriálů.
  • Zdroj: ČTK

Na Dny dopravy zdarma navážou nákupní akce importované z USA. Black Friday letos připadá na 24. listopad, Cyber Monday na 27. listopad. Vrchol prodejů přes internet se čeká v polovině prosince.  

E-shopů je v Česku moc, čeká se slučování

„V České republice zatím dochází ke konsolidaci především internetového obchodu a vzhledem ke stále vysokému počtu e-shopů předpokládám, že bude konsolidace na trhu i nadále pokračovat,“ uvedla prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Marta Nováková. 

V této souvislosti zmínila poslední dění kolem skupiny e-shopů Mall Group a srovnávače cen Heureka.cz, kde jsou zapojeny „těžké finanční váhy“ PPF, podnikatelé Daniel Křetínský a Patrik Tkáč a skupina Rockaway Capital. Skupina Mall Group také v srpnu koupila internetový supermarket Košík.cz a plánuje jeho spojení se svým obchodem Kolonial.cz.

Nováková dodala, že není žádným tajemstvím, že především potravinové internetové obchody stále nejsou pro své majitele profitabilní a v blízké budoucnosti budou muset hledat zefektivnění procesů především v oblasti nákupů, logistiky a způsobu „doručení“ zboží zákazníkovi-koncovému spotřebiteli.  

Jako další možný vývoj se tedy nabízí varianta, kdy se některé kamenné sítě stanou  akvizičním cílem pro finančně silné e-shopy po vzoru Amazonu, který koupil kamenný řetězec Whole Food Market. Stejně tak možnou zůstává varianta, kdy se silný off-line kamenný řetězec spojí s dobře promyšleným on-line e-shopem, který potřebuje mít zajištěnu síť kamenných „výdejen“ ve formě sítě prodejen některého obchodního řetězce. 

Kamenné obchody on-line

Ani kamenné obchody „nesedí s rukama v klíně“, ale ve větší či menší míře chystají své vlastní e-shopy. 

Z řetězců působících v Česku zavedl e-shop například diskont Lidl. Když ho spustil, byla v něm největší poptávka po oblečení a nářadí, uvedla agentura ČTK. Potraviny zatím e-shop Lidlu nenabízí.

Hypermarkety Globus zatím prodávají on-line jen víno. „Přes rok provozujeme e-vinotéku. O postupném rozšíření e-shopu uvažujeme do budoucna,“ uvedla pro ČTK mluvčí Globusu Pavla Hobíková.

Řetězec Tesco, provozující e-shop Potraviny on-line, má nyní na 430 tisíc registrovaných zákazníků.

Padání domina v USA

Mnohem divočejší časy zažívá nyní maloobchod ve Spojených státech. Britský ekonomický deník Financial Times například citoval šéf hedgeového fondu Sound Point Capital Stephena Ketchuma: „Jděte na stránku Amazonu a napište ,baterie‘. To, co uvidíte, je pouze špičkou ledovce. Maloobchod je Titanic.“

Také americký časopis Forbes předpokládá, že v nejbližších dvaceti letech se svět maloobchodu v USA změní více než v celé jeho moderní historii. A k „seismickým posunům“ řadí také vzestup on-line obchodníků s potravinami a jejich služeb (například Amazon Fresh). Obchody s potravinami přitom byly dosud velmi odolné digitální konkurenci. 

Přední americký obchodník s hračkami Toys „R“ Us zkrachoval
Zdroj: Adam Hunger/Reuters

Credit Suisse odhaduje, že až 8540 obchodů letos zkrachuje. To by překonalo rozsah zavírání po finanční krizi (2008) a po splasknutí dotcomové bubliny (2001). Zasahuje to i jinak zdravý americký trh práce. Podle Financial Times letos maloobchod ztrácí v průměru 9 tisíc pracovních míst měsíčně. Loni šlo přitom o růst 17 tisíc každý měsíc.

Agentura Reuters přitom uvedla, že americké maloobchodní společnosti se potýkají s čím dál většími potížemi při shánění zaměstnanců pro své prodejny i pro střední a vyšší management. Za důvody považuje nízké mzdy a nejistotu ohledně vyhlídek maloobchodního sektoru po vlně bankrotů a zavírání obchodů.

Někteří maloobchodníci uvedli, že pro letošní vánoční svátky najmou méně sezonních pracovníků než loni. Další včetně největšího světového maloobchodního řetězce Wal-Mart Stores se dokonce rozhodli, že sezonní zaměstnance vůbec přijímat nebudou. 

Wal-Mart navíc již v srpnu ohlásil, že uzavře partnerství s internetovou společností Google, aby mohl své zboží lépe prodávat na internetu. Chce tak konkurovat číslu jedna ve světě internetového prodeje – Amazonu. 

Někteří analytici proto současné dění označují jako Retailgeddon, s narážkou na Armageddon. 

obrázek
Zdroj: ČT24

A co Vánoce, tradiční hlavní záchytný bod globálního obchodu? Podle analytické společnosti Deloitte spotřebitelé poprvé v historii utratí během listopadu až ledna více ze svých rozpočtů on-line než v kamenných obchodech. 

Credit Suisse přitom uvádí, že na on-line zatím v USA připadá jen 10 celkových maloobchodních tržeb, ale podíl rychle roste.

Studie Similar webu o americkém retailu v roce 2017 popisuje současnou situaci také velmi dramaticky. „Maloobchodní krajina prochází dramatickou proměnou. Obchodníci velkých jmen balancují  na hraně bankrotu. Obchodní domy zažívají pokles návštěvnosti i tržeb a e-commerce pokračuje v dobývání nových výšin.“

Tento vývoj má a bude mít drtivý vliv nejen na samotné obchodníky, ale i na realitní trh, nákupní chování spotřebitelů a v neposlední řadě na investory, kteří kupují akcie tradičních maloobchodních firem. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Ceny ropy před americkou blokádou Íránu rostou o více než sedm procent

Ceny ropy rostou o více než sedm procent a vracejí se nad sto dolarů za barel. Americké námořnictvo se chystá k blokádě lodí plujících do Íránu a z Íránu přes Hormuzský průliv. To by mohlo omezit vývoz íránské ropy poté, co se Washingtonu a Teheránu o víkendu nepodařilo dosáhnout dohody o ukončení války.
před 2 hhodinami

Vláda projedná další kroky k regulaci cen pohonných hmot

Vláda Andreje Babiše (ANO) bude na pondělním jednání schvalovat návrh zákona, který umožní operativně regulovat marže a ceny paliv nařízením vlády. Ve sněmovně plánuje návrh zákona projednat ve stavu legislativní nouze. Ministři projednají i vládní nařízení, podle kterého by životní minimum vzrostlo od října, nikoliv od května. Zabývat se budou i novelou zákona o cestovních dokladech.
03:56Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Trump nařídil námořní blokádu Hormuzského průlivu

Americký prezident Donald Trump oznámil, že námořnictvo USA zahájí blokádu Hormuzského průlivu. Írán obvinil z vydírání celého světa. Námořnictvo má v mezinárodních vodách zadržovat lodě, které zaplatily Íránu mýtné za plavbu průlivem. Íránské revoluční gardy reagovaly, že jakákoliv vojenská plavidla mířící do Hormuzského průlivu budou pokládat za porušení dvoutýdenního příměří s USA a že se s nimi „tvrdě a rozhodně“ vypořádají.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Schillerová chce pružnější regulaci cen paliv, Jurečka před stropy varuje

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) v Nedělní debatě nevyloučila další zásahy státu do regulace cen pohonných hmot. Na pondělním zasedání vlády hodlá předložit zákon, který by umožnil rychleji reagovat na další vývoj. Bývalý ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) slíbil racionální přístup. Též ocenil monitorování marží, varoval ale před cenovými stropy a vyzval ke kontrole celého dodavatelského řetězce.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

VideoJe brzy sčítat škody, zaznělo v ekonomické debatě o Íránu

Až několik měsíců může podle expertů trvat návrat cen do normálu po zdražování kvůli konfliktu na Blízkém východě. Uzavřením Hormuzského průlivu skokově zdražila ropa a pohonné hmoty, k nim se přidaly i energie či hnojiva. Podle ekonomky a bývalé české zástupkyně u Světové banky Jany Matesové je nepochybné, že škody budou, je však brzy na to je sčítat. Prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček v Událostech, komentářích z ekonomiky upozornil na to, že se nevytvářely zálohy k trasám, kudy proudily vzácné suroviny. Až nyní se dle něj hovoří třeba o posílení ropovodů. Před velkým dopadem krize na zaměstnance i na celou ekonomiku varoval prezident Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula, zmínil také možné zvýšení inflace v případě delšího trvání konfliktu. Pořadem provázely Vanda Kofroňová a Kristina Nováková.
před 21 hhodinami

Inflace i vysoké životní náklady mohou ovlivnit výsledek maďarských voleb

Maďarská předvolební kampaň den před nedělním hlasováním vrcholí. Po šestnácti letech vlády Fideszu Viktora Orbána bude o případné změně rozhodovat i stav ekonomiky. Zemi trápí vysoká inflace a rostoucí životní náklady, řada podniků také zůstává závislá na evropských i státních dotacích.
11. 4. 2026

Vláda odkládá státní podporu hypoték pro mladé rodiny

Plánovaná státní podpora hypoték pro mladé rodiny a potřebné profese se zatím nekoná. V aktuální hospodářské strategii chybí. Prioritou kabinetu je dokončení úpravy stavebního zákona.
11. 4. 2026

Paliva o víkendu mírně zdraží, stát zvýšil cenové stropy

Paliva o víkendu mírně zdraží, stát zvýšil cenové stropy pro sobotu, neděli a pondělí. Nafta zdraží o 70 haléřů na 45,90 koruny za litr, benzin o 18 haléřů na 41,95 koruny za litr. V pátek nafta na čerpacích stanicích podle předchozího rozhodnutí kabinetu výrazně zlevnila. Na mnohých místech ji prodejci nabízeli za 45,20 koruny za litr, tedy za maximální možnou cenu stanovenou ministerstvem financí. Ceny benzinu jsou u pump většinou nižší než cenový strop, který činí 41,77 koruny za litr.
10. 4. 2026Aktualizováno10. 4. 2026
Načítání...