Škrt o více než desetinu. Airbus zruší kvůli koronavirové krizi patnáct tisíc pracovních míst

Evropský výrobce letadel Airbus zruší zhruba patnáct tisíc pracovních míst. To odpovídá více než deseti procentům jeho celkové pracovní síly. Firma tak reaguje na negativní dopady koronavirové krize na letecký průmysl. Opatření se bude týkat zejména Německa a Francie.

„Airbus čelí nejvážnější krizi, jakou kdy toto odvětví zažilo,“ uvedl šéf podniku Guillaume Faury. „Opatření, která jsme doposud uskutečnili, nám umožnila absorbovat prvotní šok způsobený touto globální pandemií. Nyní musíme zajistit, abychom dokázali náš podnik udržet a opustit krizi jako zdravý globální lídr v oblasti letecké techniky,“ dodal.

Airbus plánuje zrušení zhruba pěti tisíc pracovních míst ve Francii a šesti tisíc v Německu. Ve Španělsku by mělo zaniknout devět set míst a v Británii sedmnáct set. Dalších třináct set míst hodlá firma zrušit v jiných zemích po celém světě. V současnosti Airbus podle agentury Reuters zaměstnává kolem 135 tisíc lidí.

Francouzská vláda podle zdroje agentury Reuters z ministerstva financí považuje plány Airbusu na rušení pracovních míst za „nadměrné“. „Očekáváme, že Airbus plně využije nástrojů poskytnutých vládou k redukci rušení pracovních míst,“ uvedl zdroj. „Airbus musí rovněž co nejvíce zredukovat nedobrovolné odchody zaměstnanců,“ dodal. Proti propouštění zaměstnanců se staví rovněž odbory.

Airbus čeká návrat k „normálu“ nejdříve v roce 2023

Koronavirová krize vedla k drastickému omezení letecké dopravy, což snížilo poptávku po nových letadlech. Faury nedávno uvedl, že Airbus v příštích dvou letech kvůli koronavirové krizi sníží produkci a dodávky o 40 procent oproti původnímu plánu.

Společnost Airbus upozornila, že s návratem letecké přepravy na úroveň z období před krizí nepočítá dříve než v roce 2023. Varovala dokonce, že k tomuto návratu by mohlo dojít až v roce 2025. V letošním prvním čtvrtletí firma vykázala čistou ztrátu 481 milionů eur (téměř 13 miliard korun), zatímco před rokem vytvořila zisk 40 milionů eur. Její tržby se snížily o 15 procent na 10,6 miliardy eur.