Na nákup dluhopisů dáme o 600 miliard eur víc, rozhodli evropští bankéři

Evropská centrální banka (ECB) se ve čtvrtek rozhodla rozšířit program nákupu dluhopisů spuštěný kvůli koronavirové krizi o 600 miliard eur na 1,35 bilionu eur (36 bilionů korun). Svou základní úrokovou sazbu ponechala na rekordním minimu nula procent.

ECB hodlá v rámci svého nouzového programu nakupovat dluhopisy minimálně do konce června příštího roku. Banka se prostřednictvím uvolněné měnové politiky snaží podpořit ekonomiku eurozóny, která se potýká s negativními dopady šíření koronaviru.

„Jde o pozitivní překvapení, protože mezi investory se očekávalo navýšení o 500 miliard eur. Zároveň ECB oznámila, že prostředky, které obdrží ze sesplatněných dluhopisů, opět reinvestuje. Tyto reinvestice potrvají nejméně do konce roku 2022. To je silný vzkaz,“ konstatuje analytik společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler. 

Evropské akcie a euro reagovaly na toto rozhodnutí ECB růstem. Finanční trhy nyní čekají na odpolední tiskovou konferenci šéfky banky Christine Lagardeové.

Hrubý domácí produkt eurozóny (19 zemí, které používají euro) se v prvním čtvrtletí kvůli koronaviru snížil proti předchozím třem měsícům o 3,8 procenta. To je nejvýraznější pokles od začátku měření v roce 1995. Ve druhém čtvrtletí ekonomové očekávají ještě hlubší propad.