Mladí se zajímají o investice, GameStop se jim povedl, míní bankéř

Byznys ČT24: Drobní investoři proti elitám z Wall Street (zdroj: ČT24)

Drobní investoři domlouvající se skrze internetové fórum Reddit vyzráli na velké hedgeové fondy z Wall Street hromadným nákupem akcií společnosti GameStop. Fondům tím přivodili miliardové ztráty a spustili debatu o možných změnách v regulaci obchodování na burze. Dle investičního bankéře Ondřeje Jonáše, který byl hostem Byznysu ČT24, je dění na trzích pozitivní, vítá učenlivost mladých investorů.

Skupina WallStreetBets na sebe širokou veřejnost hlasitě upozornila v posledním lednovém týdnu. Dva miliony drobných investorů častujících se svérázným jazykem hromadně nakoupily akcie společnosti GameStop a vyhnaly tím jejich cenu i tržní hodnotu firmy nahoru.

Všimli si totiž, že GameStop se stal terčem takzvaného short sellingu ze strany hedgeových fondů. Ty tak kvůli prudkému růstu hodnoty počítají ztráty v miliardách dolarů. Podle Jonáše šlo o zručné čtení technické situace na trhu, kdy si vnímaví mladí investoři všimli, že fondy shortují více akcií, než fyzicky existuje. „Vypravili se na tom něco získat a jsem rád, že se jim to povedlo,“ říká Jonáš.

Podle něj aktivita uživatelů Redditu ukazuje, že se stále více mladých lidí z generace mileniálů a generace Z zajímá o kapitálový trh a o to, kam investují. Je velká škoda, že školství nechává mladé lidi napospas, míní Jonáš.

„Máme tady velice sympatický případ, kdy se jim to povedlo velice pěkně,“ poznamenává na adresu uživatelů Redditu, kteří rozpoznali short selling u akcií GameStopu. Dodává také, že pro mnoho drobných investorů půjde o bolestivou lekci a někteří na celé věci vydělají.

Zatímco na začátku roku se cenné papíry GameStopu prodávaly za zhruba sedmnáct dolarů, minulý týden se jejich cena vyšplhala až na 483 dolarů za kus. Ovšem poslední dny jsou ve znamení propadu, k úterním 19:30 ztrácely přes padesát procent na zhruba 110 dolarů. Pokračovaly tak v pondělním poklesu, který činil přes třicet procent.

O manipulaci trhu nejde, věří Jonáš

Short selling není neobvyklá taktika, ale častá součást trhu, podotýká také investiční bankéř. Poukazuje na případ německé finanční firmy WireCard, která podváděla. Několik investičních fondů na podvody přišlo a začaly shortovat její akcie. „Sociální přínos shortů je, že odhalují podvody na úrovni firem. Nemusí to být jen tak, že firma je chudinka, která čelí náporu, který není vůbec oprávněný. Velice často to oprávněné je,“ konstatuje Jonáš.

Případem hromadného nakupování akcií se už zabývají regulátoři a řešit ho hodlá i americký Kongres. Několik služeb poskytujících přes mobil jednoduchý přístup na trhy totiž v reakci na prudce rostoucí ceny zablokovalo či výrazně omezilo obchodování s vybranými akciemi. Velký ohlas vyvolal například zásah platformy Robinhood. Blokace obchodování z její strany už v USA čelí žalobám.

Od úterý nemohou akcie GameStopu či AMC nakupovat například ani uživatelé platformy Revolut. Služba, která je dostupná i v Česku, to zdůvodňuje krokem amerického zprostředkovatele obchodování s akciemi DriveWealth. Brokerská společnost oznámila, že nemůže vyhovět podmínce Depository Trust Company, která vyžaduje, aby zprostředkovatel kryl nákup zmíněných akcií 250 procenty investované částky.

O možné manipulaci trhu ale hovořila například americká senátorka Elizabeth Warrenová, která požaduje, aby regulační úřad prověřil výrazné výkyvy v akciích GameStopu. Podle Jonáše se z dostupných informací nedá mluvit o manipulaci trhu. „Na trhu panují různé názory a je to tak správně. Je správně, pokud má každý možnost projevit názor ohledně budoucnosti a má možnost vyjádřit to ve svých investicích,“ je přesvědčen Ondřej Jonáš.

O stříbro zájem nemáme, zní z Redditu

Investoři z Redditu, kterých ve skupině WallStreetBets za poslední týden přibylo přes šest milionů, podle zpráv světových médií přesunuly svou pozornost k trhu s komoditami, konkrétně ke stříbru. Podle uživatelů Redditu to ale není pravda a hedgeové fondy podobnými zprávami chtějí tříštit pozornost.

Drobní investoři upozorňují na to, že společnost Citadel, která drží podíl v hedgeovém fondu Melvin Capital, jenž shortuje akcie GameStopu, je pátým největším světovým vlastníkem stříbra. Podle uživatelů Redditu může podporováním investic do vzácného kovu pokrývat škody způsobené shortováním akcií GameStopu.