Krtek skončil v čele Českých drah. Novým generálním ředitelem je Miroslav Kupec

Dozorčí rada Českých drah provedla výměnu ve vedení podniku. Pavla Krtka nahradil ve funkci předsedy představenstva a generálního ředitele Miroslav Kupec. Krtek však zůstal v představenstvu jako místopředseda. Rada ještě odvolala Martina Bělčíka a Ludvíka Urbana. Na dvě neobsazená místa bude vypsáno výběrové řízení. Odbory se změnami nesouhlasí.

Předsedou představenstva národního dopravce se po necelých čtyřech letech stává nová tvář. Krtek zastával funkci od listopadu 2014, kdy vystřídal Daniela Kurucze. Nový předseda Kupec se do představenstva Českých drah dostal z pozice vrchního přednosty pražského depa v prosinci 2016. Zaměstnancem podniku je ale Kupec už od roku 2013. Kupec dosud v Českých drahách zodpovídal za úsek techniky, servisu a majetku a tuto část bude prozatím řídit i nadále. Před příchodem do Českých drah působil ve vrcholových manažerských funkcích strojírenských firem, mimo jiné F. X. Meiller a ČKD Vagonka. 

Podle předsedy dozorčí rady Petra Moose z analýzy současného stavu podniku vyplynulo, že státní dopravce zaostává v procesu liberalizace za konkurencí, která díky tomu získává čím dál větší výhodu. „Věřím, že impulsem, který jsme dnes dali, jsme proces liberalizace rozhýbali, aby České dráhy byly úspěšným konkurentem na dopravním trhu,“ řekl.

Kupec po absolvování ČVUT nastoupil do Poldi Kladno, kde po dvouleté praxi působil jako vedoucí provozu. V roce 1990 vyhrál výběrové řízení na pozici generálního ředitele ČKD Slaný, později působil ve vrcholových manažerských funkcích strojírenských firem F. X. Meiller, Škoda Machine Tool a ČKD Vagonka. Mezi roky 2009 až 2013 podnikal, poté nastoupil do Českých drah, před zvolením do představenstva pracoval jako vrchní přednosta pražského depa. Ve vedení národního dopravce dostal na starosti správu majetku a servis železniční techniky.

„Souhlasím s názorem dozorčí rady Českých drah, že představenstvo je třeba doplnit o osoby s novými znalostmi a kompetencemi. Rozhodnutí ponechat ve vedení Ing. Krtka chápu jako potřebu zachovat kontinuitu a stabilitu vedení,“ uvedl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). 

Úplně v představenstvu skončili Martin Bělčík a Ludvík Urban. Podle serveru zdopravy.cz jsou odvolaní oba považováni za zástupce ČSSD. Noví členové představenstva by měli být známi v listopadu. Soutěže se budou moci zúčastnit i Bělčík a Urban. Moos zmínil, že noví členové by neměli pocházet z politického prostředí.

Dva, kteří by měli doplnit tým, by měli být vskutku odborníci, žádní političtí nominanti. A měli by to být odborníci z oblasti techniky a z oblasti vysoké ekonomiky.
Petr Moos

Odborům se naopak změny nelíbí. Místopředseda Odborového sdružení železničářů a jeden z členů rady Vladislav Vokoun ČTK řekl, že ani nynější jednání nepřesvědčilo odbory o nutnosti změn. Podle něj navíc není pro změny vhodný čas, protože podnik řeší nové smlouvy o regionální dopravě. Všichni tři zástupci odborů v radě proto hlasovali proti změnám.

Nejdřív došlo na dozorčí radu

Ministr podporoval personální změny ve společnosti už dříve. Jako první tak v červenci řídicí výbor Českých drah odvolal z devítičlenné dozorčí rady jejího předsedu Milana Ferance (ANO) a další čtyři členy. Novými členy rady se stali bývalý ministr dopravy Petr Moos, Karel Pospíšil z VUT Brno, Josef Kolář z Fakulty informačních technologií ČVUT, Lukáš Týfa z Fakulty dopravní ČVUT a ředitel kanceláře předsedy Poslanecké sněmovny Jan Štrof. V srpnu si dozorčí rada za nového předsedu zvolila Moose.

Skupina Českých drah zaměstnává zhruba 23 400 lidí. Firmě v prvním pololetí klesl zisk na 262 milionů korun, což je meziročně o 275 milionů méně. Tržby skupiny se ale meziročně zvýšily zhruba o 618 milionů na 17,35 miliardy korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Nákup a provoz F-35 projdou koaličním auditem, řekla Schillerová

Smlouvy na nákup a provoz 24 nadzvukových letounů F-35 za zhruba 150 miliard i dosavadní platby projdou koaličním auditem. ČT to sdělila vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Reagovala tím i na ministra obrany a jeho slova ze sociálních sítí SPD. Jaromír Zůna řekl, že jeho resort udělá analýzu i s možností výpovědi smlouvy. S tou ale hnutí ANO nesouhlasí. Další z vicepremiérů Karel Havlíček (ANO) už dřív řekl, že nákup F-35 je rozhodnutou věcí.
před 7 hhodinami

Ekonomika si podle expertů příští rok udrží růst, inflace mírně zvolní

Česká ekonomika si v příštím roce udrží rychlý růst, když se hrubý domácí produkt (HDP) zvýší o dvě až 2,5 procenta. Inflace se dál přiblíží k dvouprocentnímu cíli České národní banky (ČNB). Růst nominálních mezd překoná tempo růstu spotřebitelských cen, zvýší se tedy i reálné příjmy domácností. Nezaměstnanost mírně vzroste, přesto bude nadále patřit mezi nejnižší v Evropské unii. Vyplývá to z výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí na základě prognóz patnácti tuzemských odborných institucí a odhadů analytiků.
před 18 hhodinami

Letošní rozpočet směřuje k překročení naplánovaného schodku

Stát letos velmi pravděpodobně nedodrží schodek rozpočtu, který předchozí vláda naplánovala na 241 miliard korun. Deficit byl totiž už před vánočními svátky téměř 275 miliard. Z nejnovějších dat ministerstva financí to zjistila ČT. S dodržením plánovaného schodku už nepočítá ani nová ministryně financí Alena Schillerová (ANO) ani nejsilnější opoziční strana ODS, ze které je předchozí šéf resortu.
25. 12. 2025

Benzin je nejlevnější za více než čtyři roky

Benzin v Česku je nyní nejlevnější za více než čtyři roky. Od minulého týdne cena Naturalu 95 klesla o 41 haléřů na průměrných 33,35 koruny za litr. Nižší byla naposledy v červenci 2021. O více než čtyřicet haléřů zlevnila za týden také nafta, prodává se v průměru za 32,62 koruny za litr. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.
25. 12. 2025

Cena zlata znovu pokořila rekord

Cena zlata ve středu poprvé překročila 4500 dolarů (92 600 korun) za troyskou unci (31,1 gramu), na rekordu je i cena stříbra a platiny. Poptávku po drahých kovech zvyšuje podle analytiků zejména očekávané další snižování základních úrokových sazeb ve Spojených státech.
24. 12. 2025

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste, aerolinky přicházejí z celého světa

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste. V hangárech na pražské Ruzyni servisuje své stroje víc než desítka aerolinek z celého světa. Během dekády se jejich počet zdvojnásobil. I proto tam hledají nové zaměstnance. Lidí ve specializovaných profesích je ale málo.
24. 12. 2025

Svěřenský fond RSVP Trust, kam Babiš vloží Agrofert, je ve sbírce listin

Svěřenský fond RSVP Trust, do kterého premiér Andrej Babiš (ANO) nevratně vloží holding Agrofert, byl zveřejněn ve sbírce listin Evidence svěřenských fondů. Založila ho poradenská společnost Roklen s podporou právní kanceláře DBK, sdělila firma v pondělí. Babiš poté uvedl, že tak učiní do termínu, jak mu stanovuje zákon, tedy do třiceti dnů od svého jmenování premiérem.
23. 12. 2025Aktualizováno23. 12. 2025

Tatra dodá na Slovensko vojenské vozy za až 25 miliard

Společnost Tatra Defence Systems ze skupiny Czechoslovak Group (CSG) českého podnikatele Michala Strnada uzavřela se slovenským ministerstvem obrany samostatnou rámcovou smlouvu na dodávku až 1289 vojenských vozidel řady Tatra Force. Finanční rámec smlouvy pro potřeby ministerstva činí až 1,032 miliardy eur (přes 25 miliard korun).
23. 12. 2025
Načítání...