Českým drahám hrozí ztráta regionálních spojů. Jejich výhodou je ale dostatek vozů

Několik krajů se právě v těchto dnech rozhoduje, jestli budou služby Českých drah využívat i dál. Klíčovým kritériem je cena. Už příští týden by se měl vyjádřit první region – Ústecký kraj, kde by mohl získat příležitost konkurenční RegioJet. Nově zvolený předseda dozorčí rady Českých drah Petr Moos míní, že obecně musí národní podnik jednat s kraji o jejich požadavcích na dopravce. Konkurenceschopnost vidí mimo jiné i v modernizaci vozového parku.

Video Události
video

Události ČT: Soutěž o regionální vlakové linky

Ve většině krajů v současnosti zůstávají výhradním partnerem České dráhy. Nynější desetileté smlouvy ale vyprší přibližně za rok a čtvrt.

České dráhy by mohly přijít například o spoje na šesti tratích v Ústeckém kraji. Nejlevnější nabídku tady nedávno podal konkurenční RegioJet. Za provoz po části tamních tratí naopak České dráhy nabídly nejvyšší cenu ze všech soutěžících. Vítězství v poptávkovém řízení ale pro společnost Radima Jančury ještě neznamenalo automaticky zisk smlouvy.

„Chtěli bychom mít během tohoto měsíce jednání hotová. České dráhy byly poslední ze čtyř, to znamená, že pokud bychom nejednali s RegioJetem, budeme jednat s dalším v pořadí,“ uvedl náměstek hejtmana Ústeckého kraje pro dopravu Jaroslav Komínek (KSČM).

Motorový vlak RegioJet
Zdroj: ČTK
Autor: Libor Zavoral

Vítězná cena je asi 150 korun za kilometr a to je o něco méně, než se platí teď, navíc s lepšími vlaky. Další tři takové tendry kraj chystá, většinu spojů chce ale i dál nechat Českým drahám.

Na jihu Čech se konkurent nenašel

Úplně opačně dopadl tendr na provoz sedmi tratí v Jihočeském kraji. Přihlásily se jenom České dráhy. Cena, kterou nabídly, je navíc ještě vyšší než původní limit. „V současné době s nimi bude probíhat jednání,“ uvedl poradce hejtmanky pro dopravu Ivan Študlar.

České dráhy tento týden oznámily dvě obří zakázky, kterými se připravují na otevírání železničního trhu. Každý z tendrů je na nákup 60 vlaků, dohromady za 15 miliard. Právě tyto vlaky nabízejí krajům. Jenže nové soupravy ceny dál zvyšují a krajům se to nelíbí. Třeba jihočeští politici teď s drahami jednají o prodloužení dosavadní spolupráce ještě o několik let. Potom chtějí vybírat znovu. 

Drážní odboráři pak mají v souvislosti se změnami na tratích obavy z nevyhnutelného propouštění. Jihočeští argumentují případem z loňské zimy, kdy už část tratí převzala soukromá firma. „Méně než polovina lidí našla práci,“ přiblížil strojvedoucí Českých drah Vladimír Skotnica.

Situace ale nemusí být tak dramatická. České dráhy mají výhodu, že jako jediné disponují dostatkem vozidel. Sehnat nová je v roce 2018 obzvlášť velký problém, protože většina výrobců má svou kapacitu vyprodanou na několik let dopředu.

ČD se budou muset víc prát o zakázky

Nový šéf dozorčí rady Moos řekl v pořadu Události, komentáře, že za svůj hlavní úkol považuje udržet stabilitu firmy a zvýšit její výkonnost v oblastech, v nichž je vystavena konkurenci, například vzdělávání personálu. To se podle něj už pomalu děje. „Objevují se nové služby, nové komfortnější vozové jednotky, učíme se zlepšit přístup k cestujícím a k tomu nám napomáhá i konkurence. Ta nás tlačí, abychom v těch službách byli výborní,“ řekl.

Chce také vyhodnotit kompetence členů vedení Českých drah, a pokud nebudou uspokojivé, provádět personální změny. „Rozhodně nepůjde o výměnu šmahem celého managementu,“ zdůraznil. Rozsahu personálních změn v managementu se obává člen dozorčí rady ČD a 1. místopředseda odborů Vladislav Vokoun.

Video Události, komentáře
video

Události, komentáře: Debata o směřování Českých drah

Moos má plnou podporu poslance Martina Kolovratníka (ANO). Poslankyně Květa Matušková (KSČM) jeho nástup vnímá jako očekávatelný. „Je to standardní postup, že každé čtyři roky si nová politická reprezentace dosazuje do dozorčích rad svoje lidi,“ řekla. S tím souhlasí i Vokoun.

Liberalizace železniční dopravy může podle Moose, Vokouna i Kolovratníka Českým drahám prospět. Upozornili však, že je třeba zajistit rovné podmínky. Komunisté mají podle Matuškové s liberalizací problém. „Nelíbí se nám, že ti soukromí dopravci vyďobávají jen lukrativní tratě,“ řekla a dodala: „Já bych všem soukromým dopravcům řekla, dobře, tady máte lukrativní trať, ale musíte si k tomu vzít i pár těch regionálních.“ 

UK: Budoucnost Českých drah – Petr Moos (16. 8. 2018) 8.05 MB