EU prohrála s USA spor o subvence Airbusu, tvrdí Washington

Světová obchodní organizace (WTO) dospěla k závěru, že Evropská unie dostatečně neeliminovala státní dotace pro výrobce letadel Airbus. Podle Washingtonu tak organizace dala čtvrtečním oznámením za pravdu stížnosti, kterou na EU podaly Spojené státy.

Podle šéfa Úřadu obchodního zmocněnce USA Michaela Fromana WTO zjistila, že Evropská unie, Německo, Francie, Británie a Španělsko poskytly Airbusu ilegální dotace za téměř 22 miliard dolarů (téměř 530 miliard korun).

Froman označil rozhodnutí WTO za „vítězství“ pro Spojené státy a jejich pracovníky v odvětví letecké techniky a vyzval Evropskou unii, Německo, Francii, Británii a Španělsko, aby respektovaly pravidla WTO. „Vyzýváme je, aby okamžitě přestaly Airbus subvencovat,“ citovala Fromana agentura AP.

Evropská komise nicméně signalizovala, že by se proti rozhodnutí WTO mohla odvolat. Uvedla, že některá nově zveřejněná zjištění považuje za neuspokojivá. „Zprávu (WTO) důkladně analyzujeme,“ dodala.

Přejde dlouhý spor v odvetná cla?

Čtvrteční rozhodnutí je součástí vleklého sporu mezi EU a USA ohledně subvencování výroby letadel. WTO v červnu 2011 rozhodla, že EU a čtyři její členské země poskytovaly Airbusu rozsáhlé dotace. EU později uvedla, že situaci napravila. Spojené státy ale tvrdí, že se tak nestalo, a WTO se nyní přiklonila k jejich názoru.

Evropská unie podle WTO poskytla Airbusu ve formě dotací další miliardy dolarů, což amerického konkurenta Boeing připravilo na tržbách o desítky miliard dolarů. Spojené státy by v důsledku rozhodnutí WTO mohly uvalit odvetná cla, která by pravděpodobně připravila Airbus o část podílu na trhu s leteckou technikou. 

Boeing 747-400
Zdroj: Jakub Moravec

Boeing přijal nález WTO s uspokojením. „Dnešní historické rozhodnutí činí EU a Airbus konečně zodpovědnými za to, že ignorují pravidla světového obchodu,“ uvedl generální ředitel Boeingu Dennis Muilenburg.

Boeing je největším exportérem ve Spojených státech. Během 12 let trvajícího sporu mezi USA a EU ohledně subvencování výroby letadel ale dospěla WTO k závěru, že nezákonné státní dotace dostával rovněž Boeing, upozorňuje agentura AP.