Česká ekonomika by se kvůli celním válkám do recese dostat neměla, říká člen rady ČNB

Česká ekonomika by se neměla dostat do recese, zpomalení růstu pod potenciál ekonomiky ovšem může nastat. Vyplývá to z aktuálního vyjádření člena bankovní rady České národní banky Tomáše Holuba na debatě k brexitu a obchodním válkám. Ve druhém čtvrtletí česká ekonomika vzrostla o 2,8 procenta, což je podle Holuba blízko dlouhodobě udržitelného maximálního růstu tuzemské ekonomiky.

Česká vláda letos podle Holuba přispívá svojí rozpočtovou politikou k růstu ekonomiky zhruba 0,5 procentního bodu. V příštím roce ale bude příspěvek vlády k ekonomickému růstu zřejmě menší.

„Debaty o rozpočtové politice české vlády sledujeme, ale expanze by měla být příští rok menší, takže ta dávka vitaminů by měla být menší než letos. A zároveň se na vývoji podepíše zpomalení v Německu,“ uvedl Holub. Dodal, že vývoj z posledních měsíců se zásadně neodchyloval od prognózy ČNB.

„Pokud nebude eskalovat geopolitické napětí, bude citelné zpomalení české ekonomiky, ale nebudeme následovat Německo do recese,“ uvedl i hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš.

V současnosti má podle Holuba česká ekonomika duální charakter, kdy vše navázané na zahraniční poptávku stagnuje nebo roste pomalu. Druhá část ekonomiky navázaná na domácí poptávku, hlavně sektor služeb, svižně roste. Holub upozornil, že zatímco oslabování exportu může postupně ovlivnit negativně celou ekonomiku, růst domácí poptávky export posílit nedokáže. „To, co se v posledních měsících dělo, se zásadně neodchylovalo od prognózy ČNB,“ dodal.

Kurz koruny, který proti odhadům centrální banky neposiluje, může přitom podle Holuba při současném vývoji německé a české ekonomiky představovat automatický stabilizátor. Průměrný kurz koruny ve třetím čtvrtletí byl podle Holuba 25,70 Kč/EUR, tedy o 30 haléřů slabší ve srovnání s odhady ČNB.

Důvěra investorů v německou ekonomiku v říjnu mírně klesla

Důvěra investorů v německou ekonomiku se v říjnu dále zhoršila. Ukázal to průzkum, jehož výsledky zveřejnil institut ZEW. Jeho index důvěry klesl na minus 22,8 ze zářijových minus 22,5 bodu. Pokles je ale mírnější, než čekali analytici, kteří se obávají recese, uvedla agentura Reuters. Index měřící současný stav německé ekonomiky klesl na minus 25,3 bodu z minus 19,9 bodu minulý měsíc.

„Nedávná dohoda v obchodní válce mezi Spojenými státy a Čínou podle všeho v této fázi nezmírnila hospodářskou skepsi,“ uvedl šéf institutu ZEW Achim Wambach.

Americký prezident Donald Trump minulý týden oznámil, že Washington a Peking dosáhly první fáze dohody. Analytici se však obávají, že oznámená dohoda je spíše jen dočasným příměřím.

Německé ministerstvo hospodářství v pondělí uvedlo, že německá ekonomika stagnuje a že pravděpodobně nesklouzne do dlouhodobé recese. Vláda prozatím odolává výzvám, aby ekonomice pomohla souborem podpůrných opatření.

Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky. Německá vláda předpokládá, že v celém letošním roce tempo růstu německé ekonomiky zpomalí na 0,5 procenta, zatímco loni růst činil 1,4 procenta. Příští rok se čeká růst o 1,1 procenta.