Apple ustoupil vývojářům. Ti budou moci informovat zákazníky o platbách mimo App Store

Americká společnost Apple se rozhodla ustoupit ve sporu s vývojáři a po dohodě s nimi umožní, aby tvůrci aplikací mohli přímo kontaktovat zákazníky a informovat je o jiných možnostech platby než přes virtuální obchod App Store, který patří Applu. Technologický gigant to oznámil v tiskové zprávě. To je zásadní změna dosavadního postoje, protože Apple se tomu až donedávna bránil.

Apple vývojářům zakazoval, aby zákazníky sami e-mailem kontaktovali a nasměrovali na jiné platební metody. Spor se vedl o výši poplatků, které tvůrci museli Applu odvádět za to, že mohou své aplikace nabízet přes jeho virtuální obchod. Apple vybíral až třicet procent z hrubých tržeb, loni ale tento poplatek snížil na polovinu těm vývojářům, kteří z prodeje nezískají více než milion dolarů.

Nyní mohou vývojáři využívat informace získané ve svých aplikacích, například e-mailovou adresu, ke komunikaci se zákazníky. Mohou jim tedy sdělit, jak za využívání aplikace platit jinak a levněji než prostřednictvím platební brány Applu.

„Tak jako vždy, vývojáři nebudou Applu odvádět poplatek z žádného nákupu provedeného mimo jejich aplikaci nebo App Store. Uživatelé s takovou komunikací musejí souhlasit a musejí mít právo ji odmítnout,“ konstatuje Apple.

Změna přístupu je výsledkem urovnání hromadné žaloby, kterou na Apple podali vývojáři. Ti tvrdí, že Apple zmonopolizoval distribuci aplikací ve svém operačním systému iOS a nákupy v prostředí aplikace. Dosáhnul tak podle nich toho, že tvůrci jsou nuceni Applu odvádět neúměrně vysoké poplatky, poznamenal server CNBC.

Spor s Epic Games pokračuje

Vedle tohoto sporu, který Apple urovnal, čelí firma značnému tlaku i kvůli tomu, aby změnila pravidla v obchodě App Store i výši poplatků, které vybírá za možnost umístit aplikaci ve svém virtuálním obchodě. Na Apple v tomto ohledu tlačí regulační orgány i zákonodárci po celém světě, zejména v Evropské unii a ve Spojených státech. Tedy na trzích, které si Apple nemůže dovolit ignorovat.

Velkou mediální pozornost k sobě přitáhl spor, který Apple vede s tvůrcem počítačové hry Fortnite, společností Epic Games. Obě firmy se utkaly v soudní síni, kde se objevil i šéf Applu Tim Cook. Verdikt zatím nepadl, očekává se ale ještě letos.