Americká legenda v tuzemských rukou. Česká zbrojovka koupila firmu Colt

Události: Česká zbrojovka koupila firmu Colt (zdroj: ČT24)

Skupina CZG - Česká zbrojovka Group podepsala konečnou dohodu o převzetí americké společnosti Colt Holding Company. Podle smluvních podmínek CZG získá stoprocentní podíl v Coltu za 220 milionů dolarů (4,7 miliardy korun) v hotovosti a dále za 1 098 620 nově vydaných kmenových akcií CZG.

Colt Holding Company je mateřskou společností amerického výrobce zbraní Colt's Manufacturing Company. CZG bude akvizici financovat z hotovostních zdrojů včetně prostředků z nedávné primární veřejné nabídky akcií a z plánované emise dluhopisů. Transakci musejí schválit regulační orgány, její vypořádání se očekává v první polovině letošního roku.

„Toto spojení je strategickým krokem pro obě společnosti. Akvizice společnosti Colt, ikonické značky a etalonu na trhu ozbrojených složek i na civilním trhu v celosvětovém měřítku, přesně zapadá do naší strategie stát se lídrem v odvětví výroby střelných zbraní a klíčovým partnerem pro ozbrojené složky,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel společnosti CZG Lubomír Kovařík.

„Jsme hrdí na to, že můžeme do našeho portfolia zařadit Colt, který stojí bok po boku americké armády již více než 175 let,“ dodal.

Legendární pistole Colt 1911
Zdroj: ČTK/KEYSTONE

CZG upozornila na to, že díky převzetí získá další významné výrobní kapacity ve Spojených státech a v Kanadě a rozšíří svou světovou zákaznickou síť. Colt je dlouhodobým dodavatelem americké armády a prostřednictvím své kanadské dceřiné společnosti taktéž výhradním dodavatelem malých zbraní vojenským složkám v Kanadě.

„Vyhlídky na toto strategické spojení nás velmi těší. V posledních pěti letech jsme dosáhli v provozních a finančních výsledcích Coltu historického obratu a tento důležitý společný krok s CZG nám umožní využít významné příležitosti k růstu,“ uvedl generální ředitel společnosti Colt Dennis Veilleux.

CZG je jedním z předních evropských výrobců ručních palných zbraní pro ozbrojené složky, osobní obranu, lov, sportovní střelbu a další civilní využití. Ve svých provozech v České republice, USA a Německu zaměstnává zhruba 1650 lidí.

Legendární značka

Jméno amerického průmyslníka Samuela Colta je dodnes synonymem pro bubínkový revolver. Zbraň, která neodmyslitelně patří k Divokému západu, si dal Colt patentovat už v březnu 1836. Legenda praví, že její princip vynálezce napadl, když pozoroval činnost kotevního vrátku a první model převratného mechanismu si vyřezal ze dřeva.

Zpočátku to ale na velký úspěch nevypadalo. Novou továrnu, jež vyráběla tři druhy revolverů a dva druhy pušek, musel v roce 1842 zavřít po pouhých šesti letech. Pak ale přišel rok 1845 a konflikty mezi indiány a osadníky v Texasu a o rok později, na začátku války mezi Mexikem a USA, si americká vláda vyžádala nový, silnější revolver.

Během dalších 15 let pak Coltova hvězda jako průmyslníka a byznysmena jen stoupala. Dokonce se začalo říkat, že „Bůh stvořil lidi, Colt je učinil rovnoprávnými“. V roce 1855 Samuel Colt obnovil svou továrnu v rodném Hartfordu ve státě Connecticut, kde sídlí dodnes, a když v pouhých 47 letech zemřel – bylo to v době občanské války Severu proti Jihu – měly střelné zbraně z jeho firmy velký odbyt.