Změna v čele ANO na jižní Moravě potvrzena. Wenzl se pustí do obnovy brněnské organizace

Předsednictvo ANO ve čtvrtek podle očekávání potvrdilo v čele jihomoravské organizace vládního hnutí ředitele kyjovské nemocnice Lubomíra Wenzla. Nahradil poslankyni Taťánu Malou. Wenzl to oznámil po jednání předsednictva. Za hlavní úkoly označil úspěch v nadcházejících krajských, senátních i sněmovních volbách a obnovu brněnské organizace, kterou užší vedení ANO v půli června zrušilo kvůli napojení některých jejích členů na pochybné kauzy.

Wenzl uvedl, že při přijímání členů budoucí brněnské organizace nechce nic uspěchat a že žádný termín pro její obnovení nemá. Uchazeči budou muset podle Wenzla projít standardním přijímacím řízením. Podotkl, že se nechce spoléhat jen na jejich životopisy, ale o jejich působení chce získávat informace také z veřejných zdrojů.

Brněnská organizace byla vedením ANO zrušena na návrh předsedy vlády a hnutí Andreje Babiše. Předsednictvo ANO v půli června změnilo svůj postoj k návrhu tehdejšího místopředsedy hnutí a bývalého brněnského primátora Petra Vokřála, který chtěl zrušit tři místní organizace v Brně kvůli možnému napojení některých jejich členů na pochybné kauzy. Vokřál poté ANO opustil. 

Republikové předsednictvo nejprve schválilo jeho návrh na rozpuštění místních organizací hnutí v Brně-Židenicích, Černovicích a Starém Lískovci, ale potom své rozhodnutí revokovalo, takže organizace, jejichž někteří členové figurují v policejní kauze Stoka, zůstaly zachovány – stejně jako celá městská organizace, které šlo o existenci též. Právě ona byla nakonec po Vokřálově odchodu přece jenom zrušena.

Po loňské policejní razii skončil ve vazbě kvůli podezření z korupce bývalý místostarosta Brna-středu Jiří Švachula (dříve ANO). Podle obžaloby byl hlavou skupiny lidí, kteří manipulovali stavební zakázky a brali za to vysoké úplatky. Mezi obžalovanými je i bývalý místostarosta Brna-Ivanovic a bývalý vedoucí investičního odboru v Brně-středu Petr Liškutin (dříve ANO).

Reportéři ČT: Stoka v Brně (zdroj: ČT24)

Wenzl byl zvolen na krajském sněmu před týdnem. V čele kyjovské nemocnice stojí dva roky. Na podzim má kandidovat do Senátu za Vyškovsko proti současnému senátorovi Ivo Bárkovi (ČSSD). Mezi jejich soupeře budou patřit lékař Karel Zitterbart (za STAN a Piráty) nebo bývalý lidovecký poslanec Jaroslav Klaška, kterého podpoří ODS a TOP 09.