Poslanci se ve středu věnovali zajištění nadcházejících krajských a senátních voleb. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) řekl, že lidé ze zaplavených obcí budou moci hlasovat ve stanech, a to v případě, že standardní volební místnost skončila pod vodou. Vládní politici se také střetli s těmi opozičními kvůli emisním povolenkám.
Lidé ze zaplavených obcí budou moci volit ve stanech, řekl poslancům Rakušan
S návrhem na zařazení bodu týkajícího se voleb přišlo opoziční ANO. „Co obce nebudou schopny zvládnout vlastními silami, s tím jim stát pomůže,“ slíbil Rakušan. Reagoval tak na obavy poslanců ANO, že by mohla být zpochybněna regulérnost voleb v důsledku jejich nedostatečného zajištění v zaplavených obcích. Například podle Radka Vondráčka (ANO) se to týká 13 z 59 okrsků v Opavě.
Zatopených obcí, kterým stát pomůže se zajištěním krajských a senátních voleb, je podle ministra vnitra zatím 35, což představuje odhadem dvě stě volebních okrsků. Počet se může snížit například o devatenáct okrsků v Bohumíně, kde se pokusí volby zajistit vlastními silami, řekl Rakušan poslancům. V Česku je zhruba 6250 obcí a kolem 14 tisíc okrsků.
Ministr uvedl, že kromě materiální pomoci má být ve všech postižených obcích zajištěna elektřina. Chybějící členy okrskových volebních komisí budou moci nahradit úředníci České správy sociálního zabezpečení, finančních nebo katastrálních úřadů, s nimiž je to podle Rakušana předjednáno. Stranám přitom zůstane možnost dodatečně nominovat další zástupce do komisí, přičemž zůstane povinnost proškolit vedení komisí, podotkl.
Ministr zopakoval, že při organizaci voleb budou potřebovat podporu obce v Olomouckém a Moravskoslezském kraji, a to na Šumpersku, Jesenicku, Krnovsku, Bohumínsku a Opavsku. Starostové mají ještě ve středu podle Rakušana obdržet metodiku s doporučením, co dělat při nedostupnosti volební místnosti, při rezignaci členů komisí, zničení sad hlasovacích lístků či nedostupném seznamu voličů. Náhradní volební materiály se podle něj už tisknou a následně rozvážejí na krajské úřady.
Podobně lidé, kterým velká voda odplavila doklady totožnosti, budou moci nové získat do pátečního poledne, pokud o ně včas během čtvrtka požádají, uvedl Rakušan. Podle něj jde podle dosavadních informací o maximálně desítky lidí.
Ve stanech jako za covidu
Při zatopení volební místnosti a nemožnosti přesunout ji jinam lze podle Rakušana zajistit hlasování i ve stanech s elektřinou z hasičského agregátu, s čímž má stát zkušenosti z volebních drive-in stanovišť zřizovaných v době koronavirové pandemie. K dispozici má být také větší počet mobilních volebních uren, se zajištěním jejich dopravení k voličům pomohou hasiči mimo plánovanou službu.
Ministr vnitra také uvedl, že podmínkou členství v komisi není trvalý pobyt na území daného okrsku – postačí, když je zájemce plnoletý, svéprávný a současně ve volbách nekandiduje. Ohledně dobrovolníků vnitro osloví s žádostí o spolupráci vysoké a střední školy.
Komise musí mít ze zákona minimálně šest členů, u okrsků do 300 voličů jsou čtyřčlenné. Pokud by v povodňových oblastech odpadla celá okrsková komise, navrhuje vnitro jako nouzové řešení sloučení volebních místností. „Například dva okrsky lze obsloužit stejným týmem osob, které budou formálně jmenované do dvou komisí. Administrativně je ale potřeba zachovat oddělení – dvě volební schránky, dvojí dokumentace, dvojí sčítání,“ uvedl už dříve resort.
Ministr dodal, že k odložení voleb, po kterém volali někteří starostové, by bylo třeba vyhlásit nouzový stav, což by mohlo být soudně zpochybněno. „My jsme přesvědčeni, že dokážeme zajistit hlasování i v místech, která jsou zasažena povodní,“ prohlásil.
Obchodování s emisními povolenkami
Do závěrečného čtení míří po středě vládní novela zákona o obchodování s emisními povolenkami, podle které bude možné peníze z prodeje povolenek využít jen na boj s následky klimatické změny. V závěrečném čtení bude čelit návrhu na zamítnutí. Hospodářský výbor doporučil novelu zákona schválit.
Středeční druhé čtení doprovázela hlavně kritika z opozičních lavic na adresu vlády za to, že do zákona vkládá pouze část evropské směrnice a vynechala zavedení systému EU ETS 2. Tento systém zavádí emisní povolenky i na pohonné hmoty nebo vytápění. Vláda ale bude chtít tento systém odložit. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) bude chtít Česko revizi.
Bývalá náměstkyně ministra životního prostředí a nynější poslankyně ANO Berenika Peštová obvinila vládu, že se lekla, a proto ETS 2 do novely nevložila. Podle bývalého ministra životního prostředí za ANO Richarda Brabce novela v předložené podobě nemůže vyhovět požadavkům na převzetí evropské směrnice. Vláda by podle něj měla usilovat o to, aby systém ETS 2 byl v navržené podobě zrušen. Varoval, že dopady na ceny tepla i pohonných hmot mohou být obrovské.
Stínový premiér ANO Karel Havlíček prohlásil, že v důsledku systému obchodování s emisními povolenkami ztrácí Evropa konkurenceschopnost a firmy raději odchází do USA. „Evropa jde do úplných kytek,“ řekl mimo jiné. Poslední šance zatáhnout za ruční brzdu byla podle Havlíčka během českého předsednictví v EU. Varoval, že emisní povolenky nezdraží řádově o euro, ale mnohem víc, a benzin kvůli tomu zdraží o víc než deset korun na litr.
„Nám jde o konkurenceschopnost ČR, nám jde o budoucnost,“ reagoval ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Uvedl také, že česká vláda jezdí vyjednávat do Bruselu jako suverénní stát a umí se dohodnout. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) se ptal Havlíčka, jak nekompromisně on postupoval v minulosti na Evropské radě a když hovořil o odchodu od uhlí. „Máme šanci se sjednotit, aby ČR byla hlasem zdravého rozumu,“ poznamenal Kupka. „Ale rozhodně to nenapravíte plamennými projevy,“ dodal.
Vyvážené zastoupení žen a mužů ve vedení velkých společností
Po středečním jednání je ve sněmovně před závěrečným schvalováním také novela zákona o podnikání na kapitálovém trhu, podle které velké obchodní společnosti v Česku zřejmě budou muset zajistit vyvážené zastoupení žen a mužů ve svém vedení. Ženy by v něm měly tvořit aspoň třetinu. Norma přenáší do české legislativy evropskou směrnici, podle ministra pro evropské záležitosti Martina Dvořáka (STAN) v minimalistické verzi.
„Nemyslím si, že ten zákon řeší nějaký společenský problém,“ řekl poslanec opozičního ANO Milan Feranec. Poukázal na to, že jednou z dotčených firem je i výrobce nápojů Kofola, kterému povodeň v uplynulých dnech vyplavila závod v Krnově a další provozy. Ptal se, jestli tedy Kofola bude řešit jako svůj hlavní problém vyvážené zastoupení žen v dozorčích radách.
Trojice koaličních poslanců v čele s Janou Bačíkovou (ODS) předložila pozměňovací návrh, který upravuje přechodná ustanovení a prodlužuje lhůtu pro splnění povinnosti zvolit cíl vyváženého zastoupení. Podle návrhu vlády by tato povinnost připadla na poslední termín 28. února 2025. Poslanec ODS Jiří Havránek chce odložit účinnosti z letošního 24. prosince na 1. červenec 2025.
Limity pro malé zakázky i platby podnikatelů
Podobně do závěrečného kola míří novela o pojistném na sociální zabezpečení, podle níž začínající podnikatelé zřejmě nebudou muset po určitou dobu od zahájení samostatné výdělečné činnosti platit zálohy na sociální pojištění. Pojistné budou moci uhradit až při jeho řádném ročním zúčtování.
Sněmovna také rozhodla o tom, že limit pro malé zakázky, u kterých nebude nutné zadávací řízení, se zvýší o třetinu. V případě dodávek a služeb by se hranice měla zvýšit ze dvou milionů na tři miliony korun a u stavebních prací ze šesti na devět milionů. Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) ve sněmovně tuto změnu podpořil, stejně jako dříve sněmovní hospodářský výbor.
Změna, kterou předložila poslankyně STAN Eliška Olšáková, je podle ministra reakcí na inflaci a sníží byrokratickou zátěž. „Z povinnosti uskutečnit zadávací řízení vyjme odhadem až jednu třetinu dosavadních veřejných zakázek malého rozsahu,“ uvedl Bartoš. Sněmovna zároveň zvyšuje limit pro povinné uveřejnění zadávací smlouvy na zakázku z 500 tisíc korun na milion korun, což ulehčí práci menším zadavatelům včetně obcí.
Nejvýznamnější vojenské objekty má vlastnit stát
Sněmovna v úvodním kole podpořila novelu o zajištění obrany, v rámci které mají být nejvýznamnější vojenské objekty pouze ve vlastnictví státu. Změna má podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) umožnit získat například pozemky pod muničními sklady.
Vlastníkům pozemků, na kterých objekty stojí, bude moci ministerstvo obrany podle novely nově nabídnout vyšší odkupní ceny. Změna má umožnit ve vyjednávání větší flexibilitu. Pokud by se ministerstvu nepodařilo ani tak s vlastníky do tří let dohodnout, mělo by možnost omezit nebo odejmout jejich vlastnická práva. To by by ale až krajní případ, zdůraznila ministryně.
Předpis má podle ministerstva především napravit situaci, kdy stát není vlastníkem všech pozemků pod muničními sklady v Týništi nad Orlicí, Dobroníně, Čermné nad Orlicí a Travčicích.
Zákaz nevyžádaného hlasového marketingu
Úvodní projednávání se ve středu také týkalo vládní novely o elektronických komunikacích. Má přinést výslovný zákaz marketingu prostřednictvím hlasové komunikační služby s výjimkou případů, kdy s tím volaný souhlasil. Sněmovna to podpořila. Před dalším kolem novelu projedná sněmovní hospodářský výbor, dostal na to měsíc.
Smyslem navržené úpravy podle vlády je to, aby zákaz kontaktování za účelem marketingu platil plošně ve vztahu k jakémukoli takovému kontaktování prostřednictvím hlasové komunikační služby, nejen telefonickému.
Novela má rovněž pomoci zamezit případům takzvaného spoofingu, tedy situací, kdy volající s cílem získat neoprávněně cizí finanční prostředky nebo osobní data napodobí číslo zejména bankovní instituce. Novela má kvůli tomu zpřesnit definici zneužívání telefonní sítě nebo služby a operátorům dát větší možnost vzájemného předávání provozních a lokalizačních údajů volajícího.
Zesnulého Procházku nahradí v NKÚ Slancová
Poslanci také ve středu do širšího vedení Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), kolegia, zvolili ředitelku odboru interního auditu úřadu Ladislavu Slancovou. Uspěla na druhý pokus, v předchozí volbě na konci června nezískala dost hlasů. Ve středu jich dostala 68, zapotřebí jich bylo 66. V kolegiu nahradí letos zesnulého člena Romana Procházku.
Sněmovna rovněž zvolila do Rady České tiskové kanceláře jejího dosavadního předsedu Davida Soukupa. Jeho aktuální funkční období skončí 25. září, navazující začne den poté. Funkční období člena Rady ČTK je pět let. Od 130 hlasujících poslanců získal Soukup 101 hlasů.
Chystané změny na univerzitách
Poslanci asi upraví zákonná pravidla bezpečnosti na vysokých školách kvůli loňské tragédii na Karlově univerzitě nebo způsob odvolávání děkanů. Členové sněmovny k předloze navrhli několik desítek změn.
Školský výbor doporučil uzákonit zvláštní oprávnění vysoké školy při zajištění bezpečnosti. Změna souvisí s prosincovou tragédií na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kde její student zastřelil čtrnáct lidí a poté i sebe. Vysoká škola by s předchozím souhlasem příslušného ministerstva mohla vyhlásit na maximálně 60 dní mimořádný školní stav. Mimořádný školní stav by se souhlasem akademického senátu a daného ministerstva mohl prodloužit.
Poslanec ANO a bývalý rektor Vysokého učení technického v Brně Karel Rais navrhoval přenést odpovědnost za rozpočet a hospodaření vysoké školy na její správní radu nebo volit a odvolat rektora veřejné vysoké školy volebním shromážděním místo akademickým senátem. Jana Hanzlíková (ANO) by chtěla, aby si rektor mohl vybrat děkana ze dvou kandidátů, které mu povinně nabídne akademický senát. Jana Berkovcová (ANO) navrhla, aby o jmenování a odvolání děkana mohl rozhodnout pouze rektor.
O Veselém sněmovna nakonec nejednala
Sněmovna ve středu nakonec nejednala o odvolání Lubomíra Veselého z funkce člena Rady České televize, ačkoli si poslanci tento bod zařadili na program své aktuální schůze na večer. Opoziční hnutí ANO si po zahájení bodu vyžádalo dvouhodinovou přestávku na poradu klubu, čímž debatě zabránilo. Poslanci poté nynější schůzi ukončili. „Tato země má úplně jiné starosti. Máme tady obrovské povodně, obrovské škody,“ řekla předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová.
Předkladatel návrhu předseda klubu TOP 09 Jan Jakob označil její postup za jednoznačný signál, že hnutí ANO protahuje odvolání Veselého a toleruje jeho chování, které označil za naprosto nepřístojné. Podle Jakoba jsou důvodem pro odvolání Veselého jeho výroky z posledních let, které Jakob označuje například za urážlivé a mnohdy i vulgární. Odvolání již v červnu doporučil sněmovní mediální výbor. Menšina opozičních členů výboru však ve svém oponentním stanovisku považuje Jakobovy důvody za nedostatečné.
Veselý kromě jiného označil v květnu ve svém pořadu na YouTube herečku a bývalou slovenskou diplomatku Magdu Vášáryovou za „spodinu, žvanivou paničku“ a dodal i vulgární urážku. Veselý reagoval na výroky Vášáryové po atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica, která o jeho voličích prohlásila, že jsou spodina.