Přeletem armádních vrtulníků a bojových letounů začala na brněnském výstavišti trojice bezpečnostních veletrhů v čele s obranným veletrhem IDET. Jsou největší v historii, představuje se 650 firem z 34 zemí. IDET skončí v pátek, souběžné veletrhy požární techniky a služeb PYROS a bezpečnostní techniky a služeb ISET v sobotu. Veletrhu IDET se účastní i prezident Petr Pavel, ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a náčelník generálního štábu Karel Řehka.
Armáda bez důvěry veřejnosti neznamená nic, řekl Řehka na veletrhu IDET
„Veletrhy jsou letos největší ve své historii. Není náhodou, že téma obrany, vnější i vnitřní bezpečnosti, odolnosti krizového systému a připravenosti státních institucí a občanů je aktuálnější než kdy dříve. Bezpečnostní situace ve světě i vlivy klimatických změn ukazují, že nebudeme ušetřeni krizových situací ani konfliktů. Největší od dob druhé světové války je jen kousek od nás a vidíme, jaké utrpení přináší obyvatelům obou zemí a jak dopadá na bezpečnost v Evropě i ve světě. A výhled na jeho rychlé ukončení zatím jasný není,“ řekl prezident.
Podle hlavy státu je proto důležité, aby se setkávali zástupci armády, byznysu, politiky i veřejnosti, aby bezpečnosti a obraně lépe rozuměli, sledovali trendy a dokázali komunikovat o potřebách ozbrojených sil.
„Bezpečnost a obrana země je úkol nás všech. Jestli má být Česká republika bezpečná, musí být vůle občanů bránit to, na čem nám záleží. Na základě toho je potřeba podporovat vládu v zajištění obrany,“ dodal Pavel, který ocenil, že právě veletrhy nabízejí takové místo pro setkávání a nenabízejí jen nové možnosti pro armádu, ale také třeba odborné diskuse.
Podle něj je také třeba na jedné straně podporovat domácí obranný průmysl, avšak důležitá je i spolupráce v Evropské unii a NATO. „Musíme více sdružovat prostředky na výzkum a vývoj, protože dělení vede k tomu, že efektivita výzkumu je výrazně nižší než třeba v USA. Pokud chceme být konkurenceschopní, musíme více spolupracovat,“ míní prezident.
Černochová pak zdůraznila, že posilování armády a investice do obrany už nejsou pouze potřebou, ale nutností. „Všichni víme, jak zásadně se v posledních letech proměnila bezpečnostní situace v Evropě. Agrese Ruska na Ukrajině vedla k naprostému přehodnocení pohledu evropských států na obranu a bezpečnost. Po desítkách let míru jsme v situaci, kdy se nedaleko od našich hranic již přes tři roky bojuje a po tisících umírají vojáci i civilisté,“ řekla ministryně.
Výhodu bude mít ten, kdo rychleji uchopí nové technologie, míní Řehka
Řehka označil současnou bezpečnostní situaci za nejhorší a nejnebezpečnější za poslední dekády. Česko podle něho reaguje modernizací armády. „Děje se to opravdu ve vysokém tempu,“ prohlásil. Ve vojenství se navíc začínají uplatňovat přelomové technologie, jako jsou umělá inteligence, kvantové počítače nebo analýzy velkých dat. „Kdo je rychleji uchopí a implementuje, bude mít v obraně a bezpečnosti obrovskou výhodu. Jsme na pokraji takového závodu,“ dodal.
V souvislosti s tím ocenil roli brněnských veletrhů, kde se mohou setkat vojáci, příslušníci bezpečnostních zdrojů, vývojáři i zástupci akademické obce či průmyslu. Důležité je podle něj i to, že se akce účastní veřejnost. „Modernizace a investice do budoucí bezpečnosti a obrany jsou veřejné peníze. Je dobré, že lidé mohou vidět, co za ně nakupujeme. Armáda bez důvěry veřejnosti neznamená nic,“ míní.
Černochová doplnila, že při modernizaci armády je klíčová role českého obranného průmyslu. „Abychom měli šanci čelit budoucím bezpečnostním výzvám, musí jít s dobou nejen průmysl, ale i technika, výstroj a výzbroj armády. Na veletrhu ukážeme, že držíme krok s aliančními partnery v NATO,“ řekla.
„Není to jenom prezentace resortu obrany a armády, ale je to i možnost setkávání se a ubezpečování se v tom, že myslíme všechny ty věci, o kterých hovoříme jako politici, s naší bezpečností vážně a že to nezůstává jen u prázdných frází,“ sdělila dále Černochová.
Aero Vodochody vyvine průzkumný kontejner pro Lockheed Martin
Na veletrhu došlo i k podpisu smlouvy. Aero Vodochody podepsalo kontrakt s americkým výrobcem letounů Lockheed Martin na vývoj speciálního průzkumného kontejneru, který obvykle bývá zavěšen k trupu letadla. Bude univerzální, mohly by jej tedy nosit i letouny F-35, informoval generální ředitel Aera Viktor Sotona.
Letouny F-35 pořizuje i česká armáda, dohodu o průmyslové spolupráci na pořízení čtyřiadvaceti těchto letounů ve středu na veletrhu IDET podepsaly ještě další dva české subjekty. Dohod je podepsaných osm z celkových jedenácti.
„Aero bude vyvíjet průzkumný kontejner ze speciálních kompozitních materiálů, který je velmi unikátní právě těmi materiály. Průzkumný kontejner obecně je takové zařízení, které se věší třeba pod tělo letounu a typicky je vybaven například kamerami, které jsou schopny dělat průzkum. Může být vybaven i laserovými značkovači, kdy díky těmto laserům lze navádět chytrou munici,“ popsal Sotona.
Pořízení čtyřiadvaceti letounů F-35A Lightning II schválila vláda na konci září 2023, loni v lednu ho potvrdila podpisem memoranda. Vcelku za ně zaplatí 150 miliard korun, jedná se o nejdražší český armádní nákup. Součástí je také průmyslová spolupráce právě v podobě jedenácti projektů se společností Lockheed Martin a tří projektů s firmou Pratt&Whitney.
Ministerstvo obrany by mohlo nakoupit bojová vozidla MARS
Akce se účastní například zástupci společnosti SVOS Přelouč. Obchodní ředitel firmy Štěpán Černý na veletrhu sdělil, že ministerstvo obrany se společností jedná o koupi šestnácti až čtyřiadvaceti bojových vozidel MARS. Jde o kontrakt za stovky milionů korun. Černochová na jaře uvedla, že resort nakoupí několik těchto vozů. Počet ale nezmínila. Podle Černého firma dosud vyrobila desítku těchto vozů. „Můžeme jich ale vyrábět sto až sto padesát ročně,“ dodal.
SVOS Přelouč nabízí bojové vozidlo MARS 4 x 4 s integrovaným protiletadlovým systémem MSHORAD nové generace. Firma ho vyrábí ve třech verzích, jež jsou schopné plnit požadavky zákazníků z NATO i třetích zemí. Vozidlo má volitelně řiditelnou zadní nápravu, což umožňuje nízký poloměr zatáčení šest metrů a tím vysoký stupeň manévrovatelnosti například v městské zástavbě, horském terénu či jinak těžce přístupném území. Platformu vozidla lze použít i pro další specifické nástavby, jako jsou například systémy pro kybernetickou bezpečnost, a osazení prostředky pro ozvučení na bojišti.
Armáda má údajně zájem o drony s umělou inteligencí
Veletrhu IDET se účastní i spolumajitel české firmy LPP holding, která vyvinula a vyrábí drony řízené umělou inteligencí, Radim Petráš. Společnost bezpilotní letouny, které jsou odolné vůči nepřátelským rušičkám, dodala už v řádu stovek na Ukrajinu. Podle Petráše zájem potvrdila i česká armáda, jejíž zástupci se prý do expozice přijdou podívat. Mluvčí společnosti Martina Tauberová ale ve vysílání ČT sdělila, že armáda zatím zájem neprojevila. „Ale doufáme, že tak učiní,“ dodala.
Drony s názvem MTS, jejichž jádrem je AI, začala firma na Ukrajinu dodávat loni na podzim. Jejich výhodou je, že nepřijímají ani nevysílají žádné signály. „Cíl mise do dronu nejdříve nahraje operátor. Umělá inteligence následně funguje pro navigaci, kdy má vizuální kontakt, který porovnává to, co vidí pod sebou, s mapou a tímto způsobem pozná svoji pozici, tedy v rušeném prostředí, kde nefunguje GPS, se dron neztratí a dokáže dokončit misi,“ upřesnil Petráš.
„My jsme tento systém nejen vyvinuli, ale i otestovali a zpětná vazba, kterou dostáváme od vojáků a našich partnerů na ukrajinské straně, je vynikající,“ doplnila Tauberová.
Drony jako roj
Drony na veletrhu představují také odborníci z Univerzity obrany a z Vysokého učení technického v Brně (VUT), kteří v rámci projektu vyvíjí „dronový roj“, v němž budou bezpilotní letouny schopny samostatně reagovat, komunikovat a plnit různé úkoly. „Pokud použijeme porovnání s nějakým rojem, tak tato činnost je skutečně motivována chováním v přírodě. My se bavíme o roji, který má nějaký konečný počet prvků,“ popsal prorektor pro digitalizaci a informatizaci Univerzity obrany v Brně Alexander Štefek.
„Od začátku je celý projekt koncipován pro Armádu ČR. Tak, jak byla podmínka poskytnutí grantu, tak jsme hledali aplikačního garanta a přirozeně jsme tíhli k české armádě. Z toho vyplývá, že některé prvky, které jsou používané v silách NATO, jsou používané i v našich dronech. Můžeme se bavit například o komunikační platformě,“ dodal prorektor, podle něhož mohou bezpilotní letouny například mapovat terén.
Systém je podle Štefka připraven na využití v konfliktním prostředí. „Z toho vyplývá, že zničení dronu nebo i vyššího počtu dronů, se očekává. Z tohoto hlediska je potřeba některé věci, ve chvíli kdy dojde k tomuto zničení, adaptovat, takže máme určité algoritmy, které s tím počítají,“ upřesnil s tím, že s koordinací roje významně napomáhá umělá inteligence. Do reálného nasazení systému podle prorektora chybí ještě absolvování testovacích postupů.
„Všechny technologie i kódování si děláme sami, nemáme například žádné čínské technologie. Pracujeme také na tom, aby se nedala nepřítelem snadno narušit komunikace a stejně tak pracujeme na tom, aby systém fungoval i v případě, že nebude možné použít lokalizační systém GNSS (globální navigační satelitní systém),“ doplnil Luděk Žalud z VUT.
Česká technologická skupina TRL pak na veletrhu IDET představila řešení, které kombinuje satelity a drony, jejichž výstupy se následně sbíhají do jednoho softwaru. Následně je automaticky analyzují a vyhodnocují detekční algoritmy. Systém má sloužit zejména pro monitoring a ochranu hranic. Dosud našel uplatnění třeba v zemích východní Evropy nebo ve střední Africe. Skupina by ale chtěla technologii dodávat i české armádě, uvedl ředitel TRL Space Petr Kapoun.
Obojživelné vozidlo pro živelní katastrofy
Společnosti ale na veletrzích nepředstavují pouze vojenskou techniku. Firma New Space Technologies ze Starého Města na Zlínsku poprvé představila obojživelné vozidlo určené zejména pro hasiče a záchranáře při živelních pohromách. Prototyp byl ve vývoji a výrobě čtyři roky a stále jej testují hlučínští hasiči. Spolupracovaly na něm i další české firmy.
„Reagovali jsme na požadavky hasičů a záchranářů a vozidlo zvané Kalan je výsledkem práce našeho týmu špičkových konstruktérů a stovek hodin konzultací s těmi, pro které je určený,“ poznamenal jednatel společnosti Ivo Kryl.
Smyslem stroje je podle něj pomoct těm, kteří pomáhají ostatním. „Bude zachraňovat lidi, jejich majetek a dokáže přesunovat i těžkou techniku včetně kontejnerů. Je vybavený obojživelným pohonem a dostane se i tam, kam se jiná technika nedostane. Může pomáhat při záplavách i jiných živelních pohromách,“ upřesnil Kryl.
I přesto, že jde o dvacetitunový kolos, je sestrojený tak, aby se s ním velmi snadno manévrovalo díky konstrukci podvozku a aktivnímu napínání pásů. Je vybavený různými moderními technologiemi včetně kamery, která snímá stroj i jeho okolí v úhlu 360 stupňů, aby měla posádka maximální přehled o tom, co se děje.
Důležitou technologií je 3D tisk
IDET letos nabízí dvě nová témata, a to sekce věnované vesmírné obraně a 3D tisku. Právě 3D tisk je strategickou technologií, která slouží k výrobě zbraní, dronů i vojenských technologií. „Nejenom české, ale i světové zbrojní firmy musí okamžitě reagovat na měnící se potřeby armád po celém světě a zároveň nestíhají vyrábět. A tady se 3D tisk ukazuje jako velmi pružná technologie, která dokáže okamžitě reagovat na požadavky i na různé změny v ohledu designu a užití obranných prostředků,“ vysvětlil obchodní ředitel společnosti 3Dees Industries Ondřej Štefek.
„3D tisk je dnes poměrně strategická věc. Vy si dokážete vyrábět díly, které potřebujete, kousek za frontou. Shodíte tiskárnu, která je v obrovském boxu, z letadla klidně jednotce na bojišti, a pokud jim něco dochází, tak jsou si třeba náhradní díly schopni vyrábět během hodin i dnů,“ dodává konzultant na průmyslový 3D tisk z firmy Admasys Tomáš Vít, podle něhož je zásadní to, že odpadá logistika.
Na veletrhu se představuje řada českých firem
Mezi největší vystavovatele se tradičně řadí ministerstvo obrany a Armáda ČR. K vidění je na místě vojenská technika, a to včetně obrněných vozidel TITUS, tanků Leopard 2A4 nebo pokročilých komunikačních systémů STARKOM a DPET. „Mezi vystavovateli byl enormní zájem. Pořadatelé dokonce museli některé společnosti odmítat,“ sdělila redaktorka ČT Barbora Mezníková.
Představují se také firmy jako Česká zbrojovka, Omnipol, CSG, Rheinmetall nebo Patria. Světovou premiéru má kolové obrněné vozidlo pěchoty Pandur 8 x 8 EVO od společnosti Tatra Defence Vehicle. Firma při konstrukci využila nejnovější zkušenosti z bojišť.
Nové vozidlo zatím není v sériové výrobě. „Splňuje požadavky české armády, zároveň věříme v jeho exportní potenciál a věříme, že ho budeme dodávat i do jiných teritorií,“ řekl generální ředitel společnosti Tomáše Mohapl. Podle něj je nový Pandur vysoce sofistikovanou záležitostí, která poskytuje posádce velkou míru pasivní i aktivní ochrany. „Stará pasivní ochrana už nedostačuje. Podařilo se integrovat moderní poznatky a technologie,“ podotkl.
„Vozidlo je vlastně integrovaný systém, který reaguje na aktuální situaci na bojišti. Silně se v něm uplatnily lekce z Ukrajiny,“ zdůraznil mluvčí Czechoslovak Group Andrej Čírtek.
Podle Černochové nechal resort zpracovat studii proveditelnosti, která má odpovědět na to, zda vozidlo skutečně vyhovuje potřebám české armády. „Pevně věřím, že nakupovat budeme,“ řekla ministryně.
Dorazily desítky zahraničních delegací
Návštěvníci se ale mohou těšit i na další novinky. Svoji českou premiéru má také třetí generace pušek CZ BREN od společnosti Česká zbrojovka. Na místě je i řada zahraničních delegací, a to z pěti desítek zemí. Mimo jiné z Indie, Izraele, Francie, Itálie, Japonska, Velké Británie a Švýcarska.
Naposledy předloni na bezpečnostní veletrhy přišlo na brněnské výstaviště více než třicet tisíc návštěvníků, což bylo nejvíce v historii akce. Na předchozí ročník veletrhu v roce 2021 dorazilo přes 24 tisíc lidí. Podobný počet jako předloni očekávají pořadatelé i letos. „První dva dny veletrhu jsou přístupné pouze osobám starším šestnácti let. Pro návštěvu s celou rodinou doporučují organizátoři nejlépe sobotu, kdy se uskuteční řada akcí, včetně těch pro nejmenší,“ přiblížila redaktorka ČT Michaela Casková.