Petr Pavel přijal na Hradě vítězné české hokejisty. Dostal od nich zlatou medaili

2 minuty
Události: Prezident se setkal s hokejovými mistry světa
Zdroj: ČT24

Prezident Petr Pavel přijal na Pražském hradě českou hokejovou reprezentaci, která získala zlaté medaile na mistrovství světa. Poděkoval jim za inspiraci a přijal za svůj postoj ke sportu ocenění. Češi se stali šampiony po nedělní výhře nad Švýcarskem. Zlato hokejisté na mistrovství světa vybojovali po čtrnácti letech. Prezident jim poděkoval i v šatně bezprostředně po utkání.

Prezident Pavel na úvod setkání prohlásil, že se české reprezentaci podařilo „zase na chvíli dát národ dohromady“. Poděkoval jim za bojovnost a inspiraci, kterou přinesli, a ocenil jejich přínos českému sportu.

Prezident Českého svazu ledního hokeje Alois Hadamczik Pavlovi za pozvání na Pražský hrad poděkoval. „Máme obrovské štěstí, že prezident republiky je sportovec,“ řekl. „Toto mistrovství světa ukázalo, že Češi jsou hokejový národ,“ dodal. Podle něj by si sportovci zasloužili mít ministerstvo sportu. Pavlovi předal za „jeho výkon“ jednu z vítězných zlatých medailí. „Slibuju, že ji nebudu nosit, to si nezasloužím,“ prohlásil Pavel, který ji hodlá vystavit na Hradě.

Pavel dále dostal od kapitána Romana Červenky podepsaný dres českého týmu a od kanonýra Davida Pastrňáka hokejku. Hokejisté přišli s medailemi i pohárem.

9 minut
Petr Pavel přijal hokejový tým na Pražském hradě
Zdroj: ČT24

Podle mluvčí prezidenta Evy Hromádkové Pavel neplánoval udělovat hráčům žádná vyznamenání, protože zlato v mistrovství je pro ně nejhodnotnějším oceněním.

Obrovská pocta, míní hokejisté

Hokejisté prohlásili, že přijetí u prezidenta je pro ně obrovskou poctou. „Samozřejmě neuvěřitelné. Já neskrývám, že jsem prezidentův velký fanoušek. Už byl u nás v kabině, ale je to obrovská pocta ho potkat takhle zblízka. Je to tady krásné,“ řekl novinářům Lukáš Dostál, který byl vyhlášen nejlepším brankářem turnaje a dostal se i do All Star týmu.

„Je to něco, na co asi nezapomeneme, že jsme tady mohli stát a gratuloval nám prezident. Je vidět, že to je skromný člověk, že fandí hokeji a celkově sportům,“ zmínil útočník Martin Nečas. „Všichni si to užíváme. Není to jednoduché. Je to skoro těžší než podávat výkony na mistrovství, ale jsme za to rádi. Partu máme neskutečnou a bude mi to chybět,“ komentoval náročný program, který začal v pondělí oslavou s fanoušky na Staroměstském náměstí.

„Pro každého Čecha je to obrovská čest podívat se za panem prezidentem. Super dopoledne. Hokej jsem ho viděl párkrát hrát na nějakých videích. Je vidět, že k tomu sportu má blízko. Přijde mi upřímné, co říká,“ uvedl obránce Jan Rutta.

Ocenění od Fialy

Ve středu se již hokejisté setkali s premiérem Petrem Fialou (ODS). Ten jim předal pamětní listy a jehlice do klopy s českým lvem. Týmu také udělil medaili Karla Kramáře. Na oplátku dostal Fiala dres kapitána Romana Červenky podepsaný hráči a také medaili.

Část hokejistů u Fialy ale chyběla, někteří museli hned odjet do zahraničí kvůli dalším závazkům, další vyrazili za rodinami na krátkou dovolenou. Podle Červenky by jich mělo na Hrad dorazit víc.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Volodymyr Zelenskyj předal Petru Pavlovi řád za zásluhy o Ukrajinu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po pátečním jednání v Kyjevě předal českému prezidentovi Petru Pavlovi Řád knížete Jaroslava Moudrého nejvyššího stupně za osobní přínos ke spolupráci a za obhajobu územní celistvosti země. Ukrajina udělila Pavlovi tento řád již loni v srpnu, ale oficiálně si ho převzal až nyní. Český prezident pokračuje druhým dnem v návštěvě země. Podle něj česká iniciativa zajišťuje polovinu dodávek munice pro ukrajinskou armádu.
08:08Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Čech vězněný ve Venezuele Jan Darmovzal byl propuštěn

Po několika týdnech intenzivního vyjednávání se podařilo propustit Čecha Jana Darmovzala vězněného ve Venezuele. Na mimořádném brífinku to ve sněmovně oznámili ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) a premiér Andrej Babiš (ANO). Český občan byl dle Macinky propuštěn v pátek okolo 04:00 SEČ a je v docela uspokojivém zdravotním stavu v Caracasu. Česko pro něj do země posílá letadlo. Macinka později Radiožurnálu sdělil, že letoun do Prahy přepraví i dalších šest propuštěných jiných národností.
09:37Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Pavel: Česká iniciativa dodává Kyjevu půlku munice. Zelenskyj za ni děkoval

Česká muniční iniciativa zajišťuje polovinu dodávek velkorážní munice pro ukrajinskou armádu, řekl prezident Petr Pavel po pátečním setkání se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským v Kyjevě. Ten ocenil, že bude projekt pokračovat i za nové vládní koalice. Hlavy státu hovořily také o stavu mírových jednání či situaci v ukrajinské energetice, která se potýká s problémy v důsledku ruských útoků.
13:46Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Sněmovna vyzvala Pavla ke jmenování ministrů. Postoj Hradu nezměnila

Sněmovna vyzvala prezidenta Petra Pavla, aby jmenoval ministry podle návrhů premiéra. Výzva se týká čestného prezidenta Motoristů Filipa Turka, kterého Pavel kvůli jeho postojům a výrokům odmítl jmenovat ministrem životního prostředí. Hrad vzal usnesení na vědomí, sněmovna má ke stanovisku právo, nemůže ale prý prezidentovi ukládat povinnosti. Názor prezidenta dokument nezměnil, poznamenal Hrad.
04:21Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Ředitel Nemocnice Na Františku Erhart po obviněních rezignoval

Ředitel pražské Nemocnice Na Františku (NNF) David Erhart oznámil rezignaci na funkci kvůli obviněním, které tento týden zveřejnil server Seznam Zprávy. Učinil tak na pátečním jednání radních Prahy 1, informovala mluvčí městské části, jež nemocnici zřizuje. Obvinění, mimo jiné z bossingu, Erhart odmítl. Rada schválila, že v nemocnici nechá udělat externí forenzní audit a plánuje i trestní oznámení.
17:00Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Na Ukrajinu poputují další maskovací sítě z Česka

Maskovací sítě pro Ukrajinu nově pletou dobrovolníci v Jablonci nad Nisou. Vznikla tam iniciativa Motanka. Asi šestnáct sítí odtamtud mají v plánu poslat na konci ledna do centra ve Lvově. Pletení sítí pro zemi bránící se už téměř čtyři roky otevřené ruské invazi se v tuzemsku věnují i další organizace – například v Brně.
před 4 hhodinami

Rakušan nebyl zvolen místopředsedou sněmovny

Předseda opozičního hnutí STAN Vít Rakušan neuspěl v prvním kole tajné volby čtvrtého místopředsedy sněmovny. Bývalý ministr vnitra je teď jediným kandidátem. Poslanci v pátek naopak podpořili návrh na zastavení růstu sociálních odvodů živnostníků. Opozice opět neprosadila doplnění programu schůze o odvolání předsedy SPD Tomia Okamury z čela sněmovny kvůli výrokům o Ukrajině. Sněmovna hlasy koalice vyzvala prezidenta, aby jmenoval ministry bezodkladně.
12:20Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Přes dvacet státních institucí uzavřelo smlouvy s Agrofertem. Navzdory zákonu o střetu zájmů

Více než dvě desítky státních institucí uzavřely v rozporu se zákonem o střetu zájmů smlouvy s firmami z holdingu Agrofert, zjistil server iRozhlas.cz z dat Hlídače státu. Hodnota smluv podle serveru činí zhruba 15 milionů korun. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek uvedl, že stále čeká na veřejnoprávní souhlasy ze zahraničí, aby mohl vložit akcie skupiny Agrofert do svěřenského fondu. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský řekl, že změna akcionáře nemá na běžný chod společností holdingu vliv.
před 6 hhodinami
Načítání...