Zástupkyně ombudsmana Šimůnková by byla ráda, kdyby jí Křeček vrátil odebranou agendu

Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková požaduje, aby jí veřejný ochránce práv Stanislav Křeček vrátil odebranou agendu. Kromě toho stojí i o omluvu. Sporem mezi Křečkem a Šimůnkovou se zabýval sněmovní petiční výbor, vyslechl stanovisko Šimůnkové. Podle šéfa výboru Tomia Okamury (SPD) Křeček zdůvodnil rozhodnutí odebrat své zástupkyni agendu prodlevami při řešení případů. Šimůnková se proti tomu ohradila. Podle šéfky sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) musí ochránce a jeho zástupkyně najít cestu, jak dál spolupracovat.

Šimůnkovou sněmovna do funkce zástupkyně zvolila v listopadu 2019 a Křečka v únoru 2020. Odvolat je nemůže. Mandáty jsou šestileté. Křeček sklízel v minulosti opakovaně kritiku za své výroky o Romech. Za předsudečné je označil i Senát.

Vysvětlení po ombudsmanovi žádala také Evropská komise. Rozdílné názory mají ochránce a jeho zástupkyně dlouhodobě. Střetli se v minulosti třeba i kvůli přítomnosti otců u porodu v době epidemie či kvůli právům dětí.

Šimůnková považuje odebrání agendy za bezprecedentní a nedůvodné

Křeček své zástupkyni před dvěma týdny odebral veškerou agendu, a to od července. Rozhodnutí podrobněji nezdůvodnil. Svůj pohled představil minulý týden petičnímu výboru. Pekarová Adamová pak řekla, že svůj postup ombudsman poslancům nevysvětlil. Předseda SPD Tomio Okamura po předchozím jednání uvedl, že ombudsman odebráním agendy zákon neporušil.

Své stanovisko ve středu na neveřejném jednání výboru představila i Šimůnková. Řekla, že za dva a půl roku svého působení ve funkci výhrady od ombudsmana ke své práci a odbornosti neslyšela. Odebrání agendy považuje za bezprecedentní a nedůvodné.

Podle Okamury výbor před týdnem Křečka požádal, aby mu své výtky o prodlevách v řešení případů doložil písemně. Materiál ve středu poslanci dostali. Šéf výboru řekl, že seznam je „poměrně široký až v desítkách případů, až v řádu mnoha měsíců“, kde podle ombudsmana byly průtahy. „To byl ten důvod, proč pan ombudsman odebral agendu,“ řekl Okamura. Zopakoval, že Křeček postupoval v souladu se zákonem.

Křečkova zástupkyně zvažuje i právní kroky

Šimůnková se proti průtahům ohradila. Podotkla, že naopak zavedla pravidlo, že zpráva o prošetření musí být hotová do šesti měsíců od přijetí kauzy. „Já bych byla ráda, kdyby mi pan ombudsman vrátil agendu, kterou jsem dělala dobře a pro kterou mám i podporu mnoha organizací, a aby se mi případně omluvil za to, že uvedl ve veřejném prostoru důvody odebrání agendy, které jsem předtím v životě neslyšela,“ řekla. Dál zvažuje i právní kroky.

Pokud podle Pekarové Adamové budou mít obě strany zájem věc řešit, cestu najdou. „Spor musí vyřešit dvě osobnosti. Musí najít cestu, jak spolu spolupracovat. Jsou k sobě vlastně odsouzeni,“ uvedla šéfka sněmovny.

Podobně se vyjádřil i Okamura. „Já bych byl rád, aby si oba aktéři pokud možno ještě sedli, aby se nějakým způsobem pokusili dohodnout. Oba jsou voleni sněmovnou, oba jsou neodvolatelní, oba jsou tam na léta,“ řekl. Zmínil „odlišné názory na vidění světa“ u ombudsmana a jeho zástupkyně. „Upřímně, já si myslím, že spor řešení nemá,“ dodal.

Podle Pekarové Adamové by si zákon o veřejném ochránci práv zasloužil případnou úpravu. Podle Okamury norma špatná není.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Prioritou je zajistit bezpečnost českých občanů v Íránu, sdělil Babiš

V reakci na útok proti Íránu sdělil premiér Andrej Babiš (ANO), že prioritou je zajistit bezpečnost českých občanů, kteří se v zemi ještě nachází. Politici opozičních stran považují americké a izraelské údery k zastavení íránského jaderného programu za správné či pochopitelné. Pokud přispějí k pádu íránského režimu, bude to dobře pro obyvatele i mezinárodní společenství, sdělil předseda opoziční ODS Martin Kupka. Šéf Pirátů Zdeněk Hřib míní, že je nešťastné, že USA postupují v rozporu s mezinárodním právem.
10:57Aktualizovánopřed 14 mminutami

VideoHosté Událostí, komentářů se přeli o systému emisních povolenek ETS 2

Čtveřice unijních států se postavila proti odkladu a změnám v systému emisních povolenek ETS 2. Potřebu systém reformovat naopak vidí šestnáct států sedmadvacítky, mezi nimi i Česko. Vládní koalice pak vyzývá ke zrušení celého systému. Europoslanec Ondřej Knotek (ANO) argumentuje náklady pro domácnosti, upozornil na možný další nárůst cen povolenek po roce 2030. Emisní povolenky jsou „důležitý nástroj“ ke splnění klimatického cíle pro rok 2030, podotknul europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09). Náměstek ministryně financí Petr Mach (Svobodní za SPD) potvrdil, že vláda nepřipustí zavedení ETS 2, zmínil úspory pro obyvatele. Členka sněmovního rozpočtového výboru Vendula Svobodová (Piráti) tvrdí, že není jistota, že by se ceny nezvyšovaly i přes nezavedení povolenek – například kvůli inflaci. Debatou v Událostech, komentářích provázela Tereza Řezníčková.
před 4 hhodinami

Video„Lidé mají stále obavy“. Před rokem vykolejil u Hustopečí vlak s benzenem

Přesně před rokem došlo k jedné z nejhorších ekologických katastrof v historii Česka – u Hustopečí nad Bečvou vykolejil vlak s benzenem. Z tisíce tun této toxické a hořlavé látky do krajiny unikla asi čtvrtina. Sto padesát tun benzenu již bylo odstraněno, zbývá odklidit ještě sto tun. „Není to úplně u konce, lidé mají obavy, co může nastat, kdyby například přišel velký déšť. Nevíme, co může nebezpečná látka v zemi do budoucna udělat,“ uvedla starostka obce Júlia Vozáková (nestr. za KDU-ČSL). V den havárie se na místě sešlo na 180 hasičů ze čtyř krajů i ze Slovenska, škoda činí cekem 428 milionů korun.
před 6 hhodinami

Měst omezujících hazard přibývá. Češi přesto loni prosázeli bilion korun

Přibývá měst, která zakázala nebo omezila provoz heren a kasin. Například v Plzni od nového roku vyhláška zakazuje veškerý hazard. K regulaci heren pak přistoupila i Polička, Karlovy Vary nebo Benešov. I přes postupné omezování překročil počet vsazených peněz v Česku v roce 2025 jeden bilion korun. Téměř tři čtvrtiny částky lidé vsadili přes internet.
před 7 hhodinami

VideoMéně peněz armádě uškodí, Zůna se pod to podepsal, říká Hřib

Podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba je důležité, aby obranné výdaje byly smysluplné, hospodárné a transparentní. Řekl to v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem. Objektivně podle něj bude v rozpočtu armády chybět asi dvacet miliard, což ovlivní modernizaci. Sdělil, že ačkoliv ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD) avizuje, že to modernizační projekty neohrozí, v kapitolním sešitě k rozpočtu podepsaném Zůnou se píše, že „republika nebude schopna naplnit závazky v rámci NATO“ a že „bude nutné přistoupit k odkládání výstavby schopností, navýší se vnitřní dluh armády a náklady na kompenzaci takto prohloubeného schopnostního deficitu v budoucnosti násobně převýší momentální krátkodobé úspory“.
před 7 hhodinami

VideoDíky GPS našel ukradené kolo, policie mu ale nepomohla

Krádeží kol v Česku podle policejních statistik každoročně ubývá, i díky stále propracovanějším bezpečnostním prvkům včetně GPS lokátorů. Ani ty ale nemusí být zárukou, že majitel získá své kolo zpět. Přesvědčil se o tom Kamil Svatoň, který tímto způsobem vystopoval svůj ukradený bicykl. Svatoň obratem předal souřadnice policii, svoje kolo ale stále nemá. „Do dnešního dne ho sleduju, do dnešního dne vím, kde je. Pán ho měl uskladněné, dokonce několikrát na něm i vyjel na projížďku,“ popisuje Svatoň. „Policisté ve věci provedli šetření, ale vzhledem k tomu, že v daných místech nikoho nezastihli, nemohli tedy bez souhlasu uživatele vstoupit na pozemek nebo do obydlí,“ vysvětluje mluvčí policie Plzeňského kraje Michaela Raindlová. Zloděj, který okradl Svatoně, mezitím odcestoval do zahraničí. Aktuálně se kolo hlásí ze Zakarpatské oblasti na Ukrajině.
před 17 hhodinami

Babiš jednal s velvyslancem USA o plnění závazků u výdajů na obranu, píše Deník N

Premiér Andrej Babiš (ANO) jednal v minulých dnech s americkým velvyslancem v Praze Nicholasem Merrickem o výdajích na obranu, napsal v pátek Deník N. Vláda chce snížit obranné výdaje ve srovnání s návrhem rozpočtu předloženým minulým kabinetem. Velvyslanec navrhl podle Deníku N Babišovi, že by Česko mohlo splnit svůj závazek vydávat dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP) na obranu tím, že by přispělo do fondu Severoatlantické aliance (NATO) na nákup zbraní Ukrajině. Podle Deníku N to Babiš odmítá a snaží se získat roční odklad.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

V Budějovicích bylo dvacet stupňů, maxima hlásí pětina stanic

Teplotní rekordy v pátek padly na víc než pětině míst, zapsalo je 38 ze 172 dlouhodobě měřících meteorologických stanic. Nejvyšší hodnotu teploměr ukázal v Českých Budějovicích, bylo tam 20,7 stupně Celsia. Byla to jediná a první letos naměřená teplota nad dvacet stupňů. Devatenáct stupňů Celsia nebo víc meteorologové zaznamenali ještě na dalších osmi místech, shrnul Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami
Načítání...