Novým ombudsmanem bude Stanislav Křeček. Poslanci zvolili ve druhém kole nástupce Šabatové

7 minut
UDÁLOSTI: Sněmovna zvolila nového veřejného ochránce práv
Zdroj: ČT24

Stanislav Křeček bude příštích šest let ombudsmanem. Bývalého poslance ČSSD, který letos oslaví dvaaosmdesáté narozeniny, vybrali poslanci ve druhém kole volby, kde proti němu kandidoval vládní zmocněnec u Evropského soudu pro lidská práva Vít Alexander Schorm.

Před obědem schválili poslanci, že bude volba ombudsmana tajná. Rozhodlo až druhé kolo, které začalo v 18. Předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO) po něm oznámil, že Stanislav Křeček získal 91 hlasů, ke zvolení bylo potřeba 88 hlasů. Víta Alexandera Schorma podpořilo 53 poslanců.

První kolo proběhlo v době oběda. I v něm získal největší podíl hlasů Stanislav Křeček, bylo jich však pouze 66 a ke zvolení by jich byl potřeboval 90. Do druhého kola s ním postoupil Schorm s 47 hlasy, a naopak nepostoupil advokát Jan Matys, jenž obdržel 20 hlasů.

Exposlance Křečka, který také šest let v minulosti působil na úřadu veřejného ochránce práv jako zástupce ombudsmanky, nominoval prezident republiky. Advokáta Matyse, který se neúspěšně o funkci ombudsmana ucházel již v roce 2010, a vládního zmocněnce u Evropského soudu pro lidská práva Víta Alexandera Schorma navrhli senátoři.

Prezident Zeman už Křečkovi poblahopřál ke zvolení do úřadu a poděkoval všem, kteří Křečkovi vyslovili podporu.

„Beru to jako ocenění mé práce a beru to jako službu. Věřím, že to bude ku prospěchu obyčejných lidí, kteří se na nás obracejí,“ řekl po svém zvolení Křeček. Chce se nejprve sejít se všemi pracovníky úřadu. Hysterie kolem volby je podle něj zbytečná. „Mám něco za sebou, jsem zkušený člověk a jistě to budu dělat tak, aby byli lidé spokojeni,“ dodal.

Křeček čelil kritice, našel i zastání

Jedenaosmdesátiletý Stanislav Křeček přitom čelí i široké kritice, a to nejenom od poslanců. Spolek Milion chvilek na svém webu oznámil, že pokud by se stal veřejným ochráncem práv, uspořádá demonstraci. Křeček podle něj v době normalizace chválil socialistickou revoluci a socialistické volby a jeho zvolení popírá smysl úřadu veřejného ochránce práv. Konkrétní kroky spolek plánuje zveřejnit ve čtvrtek. 

Ačkoli před volbou nebylo zřejmé, kdo koho podpoří, nakonec se vymezila poměrně jasná linie vládní koalice plus SPD pro Křečka versus zbytek opozice proti němu. Po zvolení ostře kritizovala nového ombudsmana předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

„Je to degradace celého úřadu. Veřejný ochránce práv je tady od toho, aby se zastával slabších, menšin, aby se zastával lidí, kteří to potřebují. Pan Křeček se naopak jasně vyjadřuje proti těmto lidem, jeho názory jsou často až rasistické,“ řekla.

Podle ní i předsedy STAN Víta Rakušana se Křeček nezastává menšin. Předseda Pirátů Ivan Bartoš výsledek označil za špatnou zprávu. Podle prvního místopředsedy a šéfa poslanců ODS Zbyňka Stanjury a poslance a bývalého předsedy KDU-ČSL Marka Výborného se ukázalo, že ve sněmovně funguje neformální koalice ANO, ČSSD, KSČM a SPD.

Šéf lidovců Marian Jurečka se již před volbou proti Křečkovi vymezil i z jiného důvodu. „Zevnitř úřadu na něj byly reference, že svoji práci v období, kdy byl zástupce ombudsmanky, nedělal příliš aktivně, do práce nechodil, tak jak by bylo očekáváno,“ uvedl.

Kritika ale také přihrála Stanislavu Křečkovi nejméně dva hlasy. „Včera (v úterý) jsem zaznamenal nějakého chvilkaře, že budou demonstrovat, když bude zvolen pan Křeček. Takže jsme se rozhodli, že podpoříme pana Křečka,“ řekl předseda Trikolóry Václav Klaus s tím, že původně nechtěl spolu se stranickou kolegyní Zuzanou Majerovou Zahradníkovou volit nikoho a spíše usilovat o zrušení úřadu veřejného ochránce práv.

Martin Kolovratník po Křečkově zvolení řekl, že například vyhrožování demonstracemi mohlo nakonec rozhodnout. „,Vyhrožování‘, že pokud bude zvolen pan Křeček, tak budou nové demonstrace, tak u určitého množství kolegů jsem zaznamenal přesně opačnou reakci. Ti nerozhodnutí se třeba rozhodli pro volbu pana Křečka,“ míní.

Jaroslav Foldyna (ČSSD) potom ve sněmovní debatě před volbou obvinil ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka, že posílá předsedům politických stran SMS, „ve kterých jim v podstatě vyhrožuje, že budou mít problémy, když budou volit Stanislava Křečka“. O Člověku v tísni potom řekl, že „údajně pomáhá lidem“.

Na to reagovali další poslanci, kteří jeho slova rozporovali. Jana Černochová (ODS) vyzvala Foldynu, aby se organizaci Člověk v tísni omluvil, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová  Adamová potom uvedla, že „nedostala žádnou takovou zprávu“ a podobně se vyjádřili i předsedové ODS, Pirátů, KSČM, KDU-ČSL a STAN.

Vedoucí mediálního oddělení Člověka v tísni Tomáš Urban uvedl, že Šimon Pánek s poslanci komunikuje, pokud o to stojí. „Ale žádné výhrůžné SMS nikdy neposílal,“ ujistil.

ODS volila Matyse, lidovci Schorma, ČSSD Křečka

Některé strany řekly předem, kterého z trojice kandidátů podpoří. Klub ODS v úterý oznámil, že bude hlasovat pro Jana Matyse. „Nejlépe odpovídá naší představě o úřadu ombudsmana,“ uvedl místopředseda strany Zbyněk Stanjura. Nakonec ale Matys nenalezl širší podporu.

Předseda KDU-ČSL Jurečka se ve středu před volbou vyslovil pro zmocněnce u Evropského soudu pro lidská práva Víta Schorma. „Vnímáme, že to je člověk, který byl blízkým spolupracovníkem Otakara Motejla, který dokázal naplňovat velmi kvalitně požadavky na to, jak tento člověk má pracovat. Jeho profesní kariéra je také hájení zájmů České republiky u Evropského soudního dvora, takže ho vnímáme jako člověka, který prokázal své kvality a má velmi dobrou reputaci u svých bývalých kolegů,“ uvedl šéf lidovců. Schormovi slíbili své hlasy také Piráti a TOP 09.

Poslanec ČSSD Jan Birke uvedl, že vedení jeho strany doporučilo poslancům podpořit Stanislava Křečka, který ostatně byl do svého nástupu do funkce zástupce ombudsmana členem sociální demokracie. „Je to dlouhodobý sociální demokrat,“ podotkl Birke v úterních Událostech, komentářích.

Křečka se rozhodli volit také poslanci SPD a dvojice poslanců Trikolóry. Předseda nejpočetnějšího parlamentního klubu ANO Jaroslav Faltýnek ale avizoval, že hlasování bude volné, byť podle Deníku N poslancům hnutí doporučil podpořit Křečka.

Práce na šest let

Úřad veřejného ochránce práv funguje v Česku od roku 2000. Ombudsmana volí poslanci z kandidátů, které nominuje Senát a prezident republiky, funkční období je šestileté. 

Podle poslední výroční zprávy dostává úřad ombudsmana, respektive ombudsmanky ročně tisíce podnětů, předloni jich bylo 8152 podnětů. Jen ve zlomku případů ale veřejná ochránkyně práv skutečně zjistila pochybení, v roce 2018 šlo o 513 odhalených problémů. Ve 488 případech se podle zprávy podařilo zjednat nápravu.

Podle Anny Šabatové úřad zaznamenal v poslední době několik úspěchů. Například vymohl pro řadu lidí vyšší důchody, ukončil neoprávněné exekuce nebo zamezil odebírání dětí kvůli špatnému bydlení. Instituci na druhé straně někteří experti kritizují třeba za přílišné rozšiřování kompetencí. Bývalý ombudsman Pavel Varvařovský má výhrady k tomu, jak roste počet pracovníků úřadu.

Bezmála dvaaosmdesátiletý pražský rodák vystudoval geologickou průmyslovku a střední výtvarnou školu a absolvoval Právnickou fakultu UK. Byl soudním čekatelem, začátkem 70. let ale musel z justice odejít a živil se jako horník, dělník, geolog nebo výtvarník. Po roce 1989 se stal advokátem. Dlouhodobě se zajímá o právní postavení nájemníků a několik let byl i předsedou Sdružení nájemníků ČR.

Křeček byl v roce 1990 poslancem, do poslaneckého křesla se vrátil v letech 1998 až 2013. Zástupcem ombudsmanky byl od roku 2013 do loňska. Na ombudsmana kandidoval už v roce 2014, do funkce byla ale nakonec zvolena Anna Šabatová, a Křeček tedy pokračoval jako její zástupce. Dvakrát také neúspěšně kandidoval do Senátu.

Stanislav Křeček
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Česko zruší kontroly na hranicích s Rakouskem kvůli slintavce, řekl Výborný

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) oznámil nové úpravy mimořádných veterinárních opatření v souvislosti s nákazou slintavky a kulhavky. Na tiskovém brífinku mimo jiné řekl, že Česko od půlnoci zruší kontroly na hranicích s Rakouskem. Ohniska byla letos potvrzena v Německu, poté v Maďarsku a na Slovensku. Poslední se objevilo 17. dubna na farmě na severozápadě Maďarska.
13:03AktualizovánoPrávě teď

Zprávy o ujetí od nehody jsou zkreslené či smyšlené, tvrdí šéfka zlínské hygieny

Ředitelka Krajské hygienické stanice Zlínského kraje (KHS ZK) Eva Sedláčková prostřednictvím své kanceláře označila za zkreslené či smyšlené informace médií o své údajné dopravní nehodě. Podle Seznam Zpráv srazila v půlce března autem motorkáře a od nehody ujela. Zlínští zdravotničtí odboráři v otevřeném dopise ministru zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09) vyjádřili názor, že Sedláčková nemůže dál zastávat funkci. Státní tajemník resortu požádal policii o informace o nehodě.
11:40Aktualizovánopřed 2 mminutami

Úmysl je zatím jedinou vyšetřovací verzí masivního požáru skládky plastů

Vyšetřovatelé rozsáhlého požáru skládky volně uložených plastů u Rynholce na Rakovnicku mají podezření na úmyslné zapálení, podle velitele zásahu Martina Vondry je to zatím jediná vyšetřovací verze. Hořely plasty určené k dalšímu zpracování a lesní porost. Škoda zatím není známa, firma Ekologie Rynholec ji vyčíslí tento týden, řekl její jednatel Lubomír Černý.
11:13Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Systém e-zákonů vyjde podle NKÚ na téměř dvojnásobek. Vnitro to odmítá

Ministerstvo vnitra selhalo při tvorbě elektronického systému pro vydávání právních předpisů, tvrdí Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Ve zprávě uvedl, že termín dokončení systémů se protáhl na devět let místo plánovaných tří a předpokládané náklady na něj stouply z původních 482 na 903 milionů korun. Resort se závěry nesouhlasí, systémy e-Sbírka a e-Legislativa jsou podle něj plně funkční. Důvodem zpoždění podle něj bylo nerealistické nastavení před téměř deseti lety.
před 4 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů týdne diskutovali o ruských výhrůžkách Haškovi

Hosté pořadu Události, komentáře týdne debatovali o výhrůžkách ruského exprezidenta Dmitrije Medvěděva vůči bývalému hokejovému brankáři Dominiku Haškovi. Tématy byly také rychlá jízda europoslance Filipa Turka (za Přísahu a Motoristy), která inspirovala další, přístup měst k bezdomovectví i otázka, jak skloubit práci zákonodárce s osobním životem. Debaty se zúčastnili filmový režisér a producent Václav Marhoul, právnička a bývalá politička Petra Buzková, redaktorka Deníku N Petra Procházková, publicista z Echo 24 Jiří Peňás a ekonomická komentátorka Lena Cohen. Debatu vedla Jana Fabianová.
před 4 hhodinami

Slunečná obloha z počátku týdne se na víkend zatáhne

Začátek týdne bude v Česku převážně slunečný a beze srážek. Díky jasné obloze se nejvyšší denní teploty dostanou nad dvacet stupňů Celsia. O čtvrtečním Svátku práce se odpolední maxima přiblíží hranici letního dne, tedy k 25 stupňům. V pátek se ale začne zatahovat a o víkendu místy zaprší, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 4 hhodinami

Jak odhalit podvodný e-shop? Pomoci mohou recenze i důkladné ověřování

Nákupy přes internet jsou mezi lidmi stále populárnější. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostl mezi lety 2015 a 2023 podíl lidí v Česku, kteří nakupují na internetu zhruba dvouapůlnásobně na 62,9 procenta. S tím ale přichází i řada rizik. Jedním z nich jsou podvodné e-shopy, které mohou na první pohled působit seriózně. Jak takový obchod rozpoznat a co dělat, pokud už člověk na podvodné stránce nakoupí?
před 6 hhodinami

Hukvaldy přišly o turisty kvůli opatřením proti slintavce

Už měsíc je zavřený hrad Hukvaldy, jde přitom o jedno z nejnavštěvovanějších míst Moravy. Kvůli opatřením zavedeným ve snaze zabránit nákaze slintavkou a kulhavkou byla uzavřena obora, uprostřed které památka stojí. Jenže právě skrz ni vede jediná přístupová cesta k hradu. Do ztráty se tak propadají i místní restaurace a hotely. Jak dlouho ještě bude obora i s hradem uzavřená, zatím není jasné. Záležet bude na vývoji situace kolem nemocí.
před 6 hhodinami
Načítání...