Zaměstnanci firmy Astacus sponzorovali Zemanovce. Společnost pořádá trhy na Hradě

Nahrávám video

Na Pražském hradě se už tradičně konají vánoční trhy. Firma Astacus jednatele Michala Pechana si letos kromě prostoru za katedrálou pronajala také část druhého nádvoří. Několik Pechanových zaměstnanců přitom v minulosti sponzorovalo Stranu práv občanů Zemanovci (SPOZ). Hrad žádný střet zájmů nevnímá.

Aby se návštěvníci dostali ke stánkům na Hradě, musejí projít bezpečnostními kontrolami. Ve frontě tak stojí i několik desítek minut. Prezidentská kancelář v posledních týdnech hlasitě volala po jejich zrušení. V minulosti přitom opatření hájila.

„Spojování kontrol s vánočními trhy je jen snaha odvrátit pozornost od jádra problému. Kancelář prezidenta republiky doložitelně usiluje o zásadní změnu od první poloviny roku 2021,“ řekl mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček.

Vánoční trhy na Hradě už několik let pořádá firma Astacus Michala Pechana. „Šli jsme tam s tím, že jsme měli zpracované materiály, a tím, že jsme měli spoustu zkušeností,“ uvedl v březnu roku 2018 Pechan.

Někteří jeho zaměstnanci přitom pravidelně posílali statisícové dary Straně práv občanů Zemanovci. Například Jana Bendová v roce 2015 – měsíc před prvním hradním pronájmem – darovala 200 tisíc korun. „Tohle je moje soukromá věc a nechci se k tomu vyjadřovat,“ uvedla.

Hradní kancléř Vratislav Mynář už v minulosti odmítl, že by měl sponzoring něco společného s uzavřením smlouvy. Astacus platí za pronájem zhruba pěti set metrů čtverečních asi 800 tisíc korun.

„Provozovatel trhů splnil všechny požadavky provozní i památkové péče a plní další závazky v souladu s platnou smlouvou,“ sdělil Ovčáček.

Některé firmy Michala Pechana a jeho zaměstnanců už před dvěma lety začala prověřovat policie kvůli krácení daní. Strana práv občanů se hájila, že o problémech svého sponzora nevěděla.

„Na toto reagovat nebudeme,“ uvedl bývalý předseda SPOZ Lubomír Nečas. Na dotaz reportéra ČT, zda se Nečas domnívá, že je ve věci vše v pořádku, ale odpověděl, že ne. „Ale nechceme dramatizovat nějakou situaci, kterou novináři vytahují,“ řekl.

Firma pořádala na Hradě od roku 2016 také velikonoční trhy. Letošní vánoční jarmark by měl v areálu trvat až do 6. ledna příštího roku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vláda projedná navýšení penzí podle věku či zákaz mobilů ve školách

Kabinet Andreje Babiše (ANO) čeká předposlední pravidelné zasedání před vládními prázdninami. Ministři proberou návrh změn v důchodech. Novela je užší, než kabinet původně avizoval, upravuje dosavadní přidávání k penzi podle věku. Po osmdesátce by se měla navýšit každých pět let o 500 korun, ve 100 letech pak o tisícikorunu. Nyní se důchody navyšují v 85 letech o 1000 korun a ve stovce o další 2000 korun. Vláda by mohla projednat i vyjádření ke kompetenční žalobě prezidenta Petra Pavla ohledně nedávného summitu NATO v Ankaře.
před 1 hhodinou

Hasiče zaměstnávaly silné bouřky, některé domácnosti přišly o proud

Během odpoledne se jihovýchod a východ Česka potýkal s bouřkami. V těchto oblastech platila zpřísněná výstraha. Na jihu Moravy vyjížděli hasiči k desítkám událostí. Silný vítr lámal stromy a poničil střechu školy. Bouřka zasáhla rovněž Zlínský kraj a Vysočinu. Během odpoledne přišlo v důsledku počasí o elektřinu přes 26 200 domácností, uvedli distributoři.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

VideoKapacita popelnic přestává stačit. Ve městech u nich roste nepořádek

Ve městech roste nepořádek u popelnic a sběrných kontejnerů. V Česku každý člověk minulý rok vytřídil přes devadesát kilogramů odpadu, přesto kapacita některých popelnic přestává stačit. Typicky například v české metropoli. „Ne všechno se dá vyřešit s pomocí těch častých svozů, problém je v tom, že lidé často na ty stanoviště dávají to, co tam vůbec nepatří,“ říká mluvčí Prahy 3 Petr Habáň. Praha se snaží svozy odpadu zefektivnit i pomocí technologií. Plnou popelnici nově může hlásit speciální čidlo. Systém se zatím testuje na Praze 11 u kontejnerů na sklo. Podle radnic ale záleží hlavně na tom, jak lidé s odpadem zacházejí.
před 7 hhodinami

Analytici čekají skokové zdražení nafty

O nedělní půlnoci skončí státní regulace cen benzinu a nafty. Analytici očekávají, že nejvýrazněji zdraží motorová nafta, u níž se zároveň vrátí spotřební daň na původní úroveň. Během týdne by její cena mohla vzrůst až o tři a půl koruny za litr, u nejdražších dálničních čerpacích stanic se může přiblížit 45 korunám. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) připustila, že by vláda mohla při dalším růstu cen znovu zasáhnout.
před 8 hhodinami

Trestní reforma snížila počet nových vězňů, zařízení ale zůstávají téměř plná

Počet lidí odsouzených k nepodmíněnému trestu se od začátku roku mírně snížil. Přispěla k tomu trestní reforma, která zmírnila postihování opakovaných drobných krádeží a neplacení výživného. České věznice jsou přesto zaplněné přibližně z 95 procent. Vládní koalice považuje některé změny za příliš benevolentní a chce část trestů opět zpřísnit.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Datové schránky mají novou webovou adresu

Datová schránka je dostupná na nové adrese. To může být komplikace hlavně pro ty, kteří mají v prohlížeči uložené heslo. Stát doporučuje využívat Identitu občana, tedy například bankovní identitu.
před 10 hhodinami

Čečenská exilová vláda se tajně sešla v Praze. Žádá podporu pro nezávislost na Rusku

Představitelé exilové vlády Čečenské republiky Ičkerie se za přísných bezpečnostních opatření sešli v Praze. Evropskou unii a Ukrajinu žádají o podporu své snahy obnovit nezávislost Čečenska na Rusku. Věří, že Kreml je v důsledku jeho agrese proti Ukrajině nejslabší za několik posledních desetiletí.
před 12 hhodinami

Okamura před cestou do Číny jednal i s tajnými službami

Předseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura (SPD) na tiskové konferenci před odletem do Číny oznámil, že česká delegace bude mít pět cílů. Chce jednat o zahájení další letecké linky mezi zeměmi, o otevření jednání o zrušení vízové povinnosti českých občanů do Číny či realizovat v tuzemsku výstavu terakotové armády. Okamura je také případně připraven s čínskou stranou jednat o případu zadržovaného Čecha. Před odletem jednal i s tajnými službami.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.