Za znásilnění u Litoměřic uložil soud Abdalláhu Diallovi dvouletý trest, trpí schizofrenií

Okresní soud v Litoměřicích poslal  Abdalláha Dialla za znásilnění nezletilé dívky a krádež jejího mobilu na dva roky do vězení. Muž původem z Libye je psychicky nemocný, soud nařídil ústavní léčbu. Rozsudek není pravomocný, obhájce i státní zástupkyně si nechali lhůtu na rozmyšlenou.

Podle obžaloby Abdalláh Ibráhím Diall loni v červnu znásilnil dívku na poli u Lukavce nedaleko Litoměřic. K činu se nepřiznal, podle soudkyně Alexandry Šetková bylo spolehlivě prokázáno, že se skutku dopustil, a to na základě výpovědi nezletilé a svědků.

Cizinec trpí schizofrenií, jeho ovládací schopnosti byly podle znalců v době skutku snížené, ale nikoliv vymizelé. Původně žádný psychiatrický posudek sice žádán nebyl, pochybnosti o duševním stavu obžalovaného vyvstaly v důsledku jeho chování ve vazbě a u hlavního líčení. Ústavní pozorování navrhl soudu znalec Jan Flídr, který muže narozeného v Libyi vyšetřil. Cílem pozorování bylo zjistit, zda muž je nemocný, nebo to jen předstírá.

Schizofrenie byla potvrzena

Znalci z ústavu v Bohnicích potvrdili, že muž trpí schizofrenií. Na rozdíl od Flídra uvedli, že jeho ovládací a rozpoznávací schopnosti v době činu nebyly vymizelé ale podstatně snížené. „Alespoň základní povědomí o tom, že se neznásilňuje, měl,“ uvedla soudkyně.

„Pokud by byly vymizelé tyto schopnosti, pan obžalovaný byl nepříčetný, pak by trestní stíhání bylo zastavené. Pokud jsou alespoň částečně zachované, je pan obžalovaný odpovědný za své jednání, i když ne zcela,“ uvedla státní zástupkyně Věra Šípalová.

Muži hrozil až desetiletý trest. S ohledem na schizofrenii a jeho psychický stav státní zástupkyně navrhla trest kolem tří let vězení. „Je na tom psychicky špatně,“ řekla soudkyně. „Je záhodno, aby, než nastoupí trest odnětí svobody, byl nejdříve zaléčen,“ dodala žalobkyně.

Kdyby šel teď do vězení, je podle Šípalové nebezpečný sobě i okolí. Psychický stav muže se nyní podle soudkyně zhoršil. Kdy muž nastoupí ústavní léčbu, rozhodne soud, až bude rozsudek pravomocný.

Afričan přicestoval do České republiky vlakem z Německa, kde neúspěšně žádal o azyl. Po poledni 18. června na silnici u obce Lukavec muž zezadu uchopil za rameno nezletilou, povalil ji do trávy, líbal ji. Přestože se dívka bránila, vykonal na ní nechráněnou soulož a při odchodu jí odcizil mobilní telefon. Dívce bylo v době činu 15 let. Muž u soudu řekl, že si na čin nepamatuje, neví, zda měl s dívkou pohlavní styk.

Během hlavního líčení v minulosti cizinec vstával, stěžoval si na bolest hlavy, nohou. Na dotaz soudkyně, zda chce položit otázku znalci, uvedl, že chce čokoládu. Dnes se hlavní líčení konalo s vyloučením veřejnosti.