V Česku ubývá lidí s covidem v nemocnicích. Šanghaj umožní rodičům být s nakaženými dětmi

V úterý přibylo v Česku 6708 potvrzených nových případů koronaviru. Stejně jako v pondělí je to mezitýdenní pokles o čtvrtinu. Vedle toho je 1253 reinfekcí, i to je méně než před týdnem. Zájem o testování se snižuje. Trvale klesá také incidenční číslo, za posledních sedm dní připadá v Česku na sto tisíc obyvatel 349 nakažených. Incidence opět klesla i v Německu. Šanghaj umožní rodičům doprovázet své nakažené děti do karantény.

Denní počty nově potvrzených nákaz postupně klesají přibližně od začátku února. Tehdy přibylo 1. února přes 57 tisíc případů, což bylo nejvíce za den od začátku epidemie v Česku v březnu 2020.

V nemocnicích je momentálně 1656 pacientů s koronavirem. Před týdnem jich bylo více než dva tisíce. Počet lidí v těžkém stavu ale nepatrně vzrostl, a to ze 106 na 109.

Laboratoře v úterý provedly 26 tisíc testů. V mezitýdenním srovnání je to pokles o více než osm tisíc testovaných. Pozitivita zůstala přibližně na stejné úrovni. V případě nejčastějších preventivních testů se covid prokázal u 23 procent vzorků, u epidemiologické indikace bylo pozitivních 21 procent testovaných a u diagnostické indikace zhruba 31,5 procenta.

Incidenční číslo znovu kleslo napříč celou republikou. Nejvyšší je v Praze. Za uplynulý týden připadá na sto tisíc Pražanů 502 nakažených. V žádném jiném kraji není incidenční číslo vyšší než 400. Relativně nejlépe je na tom Liberecký kraj s incidencí 243 a Karlovarský kraj s incidencí 255.

Očkovat proti covidu se v úterý nechalo 1892 lidí, letos ve všední den nejméně. Zájem o vakcinaci klesá dlouhodobě. Lidé chodí hlavně pro třetí posilující dávku vakcíny, v úterý ji dostalo více než patnáct set očkovaných.

Od 1. března 2020, kdy se v Česku objevily první případy koronaviru, laboratoře potvrdily téměř 3,85 milionu nakažených. S covidem dosud v zemi zemřelo 39 784 lidí.

Německo znovu hlásí nižší incidenci

V Německu za posledních 24 hodin přibylo 214 985 prokázaných případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2, je to o něco více než o den dříve, kdy to bylo 180 397 případů. Sedmidenní incidence ale opět klesla. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na data Institutu Roberta Kocha (RKI).

Incidence činí nově v Německu 1322,2, o den dříve to bylo podle RKI 1394. Před týdnem dosahovala tato hodnota 1663. Srovnání denních nárůstů případů není ale příliš vypovídající, upozornila DPA. Některé spolkové země totiž neoznamují údaje každý den a jejich dodatečná data jsou pak zahrnuta do celkových statistik později.

Podle expertů zůstává rovněž velký počet případů nákazy neevidován, jednak kvůli přetíženým testovacím místům, jednak proto, že ne všichni s příznaky covidu si nechávají udělat PCR test.

Počet úmrtí v souvislosti s covidem-19 oznámil za poslední den RKI 340, o den dříve to bylo 316 takových úmrtí a před týdnem 348 za den. Celkem v Německu zemřelo od počátku pandemie 130 708 lidí v souvislosti s touto nemocí.

Šanghaj zrušila zákaz kontaktu rodičů s nakaženými dětmi

Úřady v největším čínském městě Šanghaj zrušily kontroverzní opatření, které zakazovalo rodičům pobývat se svými dětmi nakaženými koronavirem v karanténních zařízeních. Do těchto zařízení jsou v Číně posíláni všichni lidé, kteří mají pozitivní test na covid. 

„Rodiče, kteří plně chápou zdravotní rizika a podepíšou příslušný souhlas, mohou doprovázet své děti do karanténních zařízení,“ uvedly podle AP šanghajské zdravotnické úřady. „Rodiče ale musí mít po celou dobu nasazenou roušku, musí jíst odděleně a nesmí s dětmi používat stejné osobní předměty,“ dodaly úřady.

Zprávy o tom, že jsou děti kvůli karanténě oddělovány od svých rodičů, vyvolaly v posledních dnech na čínských sociálních sítích vlnu rozhořčených reakcí. Hněv dále posílily snímky, na nichž je vidět několik kojenců a batolat umístěných pohromadě v jedné velké postýlce, bez přítomnosti rodičů.

Finanční metropole Šanghaj s 26 miliony obyvatel je nyní kvůli šíření koronaviru celá v uzávěře a nespokojenost obyvatel s úřady roste. Za posledních 24 hodin zaznamenala Šanghaj 17 077 případů nákazy, příznaky nemoci vykazovalo ale jen 311 z nich, informovala agentura AP.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Jde správným směrem, ale bude záležet na provedení, hodnotí experti Babišův krok

Rozhodnutí Andreje Babiše (ANO) vzdát se Agofertu je krok správným směrem, ale bude záležet na konkrétním provedení, aby byl vyloučen i případný neformální vliv budoucího premiéra na koncern, míní experti. Babiš ve čtvrtek večer oznámil, že převede Agrofert do slepého svěřenského fondu.
09:06Aktualizovánopřed 19 mminutami

Babišův krok je dle Nachera nadstandard. Vazby na Agrofert přetrvají, míní Dvořák

Rozhodnutí šéfa hnutí ANO Andreje Babiše vzdát se holdingu Agrofert jde dle místopředsedy sněmovny Patrika Nachera (ANO) nad rámec toho, co vyžaduje zákon o střetu zájmů. Sdělil to v Událostech, komentářích moderovaných Danielem Takáčem. Ministr pro evropské záležitosti v demisi Martin Dvořák (STAN) řekl, že respektuje Babišovu dohodu s prezidentem Petrem Pavlem, kterému to stačí na to, aby šéfa hnutí ANO jmenoval premiérem. Otázky ohledně konfliktu zájmů nicméně podle něj přetrvávají.
před 58 mminutami

Soud uložil v kauze Stoka Liškutinovi podmíněný trest a pokutu

Krajský soud v Brně uložil v korupční kauze Stoka někdejšímu šéfovi investičního odboru Brna-střed Petru Liškutinovi (dříve ANO) podmíněný trest dva roky a deset měsíců. Zároveň má zaplatit 1,7 milionu korun. Soud schválil dohodu o vině a trestu, kterou Liškutin uzavřel se státním zástupcem.
před 1 hhodinou

Vodárny chystají od nového roku zdražení, v průměru o inflaci

Vodárny v těchto dnech zveřejňují ceníky na příští rok. Ve většině regionů vodné a stočné zvýší, v průměru o inflaci. Domácnosti to vyjde řádově na stokoruny ročně navíc.
před 2 hhodinami

Právníci považují Babišův způsob řešení střetu zájmů za přijatelný

Právníci považují řešení střetu zájmů, které ve čtvrtek představil majitel holdingu Agrofert Andrej Babiš (ANO), za přijatelné a vyhovující. Vyplývá to z vyjádření ústavních právníků Jana Kysely a Ondřeje Preusse, děkana brněnské právnické fakulty Martina Škopa, ústavního právníka z pražské Univerzity Karlovy Aleše Gerlocha pro televizi Prima a Jana Kudrny z katedry ústavního práva Právnické fakulty UK pro Českou televizi. Podstatné ale budou detaily, upozornil Škop.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Do vrcholové politiky se nevrátím, říká Nečas

Bývalý premiér a předseda ODS Petr Nečas se nehodlá vrátit do vrcholové politiky. Vyjádřil se tak v pořadu Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Nikdy neviděl politiku jako celoživotní profesi a navíc po jeho návratu prý není poptávka. Nečas se pozastavil také nad aktuálním odchodem jihočeského hejtmana Martina Kuby z ODS. Bývalému premiérovi nedává smysl, že Kuba oznámil svůj úmysl před kongresem strany, na kterém mohl případně uspět se svou vizí pro ODS. Občanská demokracie by se podle Nečase měla jasně vyprofilovat jako pravicová eurorealistická strana s ekonomickou kompetencí.
před 12 hhodinami

Důležité bude dodržení závazku, reaguje budoucí opozice na Babišův krok ohledně Agrofertu

Politici napříč politickým spektrem uvítali rozhodnutí předsedy ANO Andreje Babiše vzdát se holdingu Agrofert a vyřešit tak svůj střet zájmů. „Je dobře, že Babiš konečně představil nějaké řešení (...). Snad alespoň tentokrát dodrží, co veřejnosti slíbil,“ uvedl premiér v demisi Petr Fiala (ODS). Jeho koaliční partneři z končící vlády za klíčové považují naplnění Babišova závazku a jeho důslednou kontrolu. Předseda Motoristů Petr Macinka, jehož hnutí zasedne s ANO a SPD ve vládě, Babišův krok ocenil.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Babiš se rozhodl vzdát Agrofertu

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš se rozhodl vzdát holdingu Agrofert. Ve videu zveřejněném na sociálních sítích uvedl, že s firmou nebude mít nic společného a nevrátí se mu ani po konci v politice. Akcie holdingu bude spravovat prostřednictvím trustové struktury nezávislý správce, kontrolovat ho bude nezávislý protektor. Oba určí nezávislá osoba. Babišovi potomci získají Agrofert až po jeho smrti.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...