Švýcarsko vyzvalo Koláčka z kauzy MUS, aby nastoupil do vězení. Podnikatel neuposlechne

Nahrávám video

Švýcarsko vyzvalo podnikatele Antonia Koláčka, který je v tuzemsku obžalovaný v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS), aby 19. srpna nastoupil do vězení. Koláček v pondělí uvedl, že na doporučení svých advokátů výzvu neuposlechne. O tomto postoji už informoval i švýcarské úřady i pražský městský soud, který řeší českou větev kauzy.

„Potřebuji se plně obhájit před českým soudem a očistit své jméno. Nemohu zklamat své přátele, kteří mi věří, a jednoduše odejít do vězení a ukončit celý příběh MUS bez odpovídajícího prozkoumání a vysvětlení,“ uvedl Koláček, který si má ve Švýcarsku odpykat za mřížemi 52 měsíců. Vinu dlouhodobě odmítá, privatizace těžební společnosti byla podle něj „úspěšná a společensky prospěšná“.

Finančník, který minulý týden oslavil šedesáté narozeniny, vnímá nastalou situaci jako jakési domácí vězení. Plánuje přebývat v Česku a necestovat. „Jsem s tím smířený. Nevadí mi, že budu mít omezení. Pořád je to větší prostor než vězení, to je jedna věc. A druhá věc - dává mi to možnost se obhájit,“ řekl. Zdůraznil, že se nechce nikde skrývat. Švýcarská strana ho prý zatím neinformovala o možných následcích neuposlechnutí výzvy.

Podnikatel byl ve Švýcarsku odsouzen v roce 2013 za podvod, praní špinavých peněz a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Do tamního vězení měl původně nastoupit letos v květnu, požádal ale Švýcary o odklad až do pravomocného rozhodnutí českého soudu v kauze MUS. Nyní zveřejnil, že Švýcarsko jeho žádost minulý měsíc zamítlo. 

„Jsou tři možnosti, jak by se mohl na základě švýcarského verdiktu dostat do vězení. Zaprvé, že by vycestoval mimo Českou republiku – to on vylučuje. Zadruhé, že by sám požádal o deportaci do Švýcarska, to také nepřichází v úvahu. A pak je tu poslední teoretická možnost – že by švýcarská justice požádala Česko o uznání tamního rozsudku – a na základě toho by si pak mohl odpykat trest v českém vězení,“ uvedl reportér ČT Jiří Hynek.

Koláček se chce odvolat k soudu v Lausanne

Proti zamítnutí své žádosti o odklad výkonu trestu se chce Koláček odvolat k soudu v Lausanne. „To bude trvat pravděpodobně několik měsíců. Nikdo neví, jak soud rozhodne, ale zatím Švýcarsko nikdy nerozhodlo v náš prospěch,“ podotkl. „Švýcarsko může a nemusí vydat zatykač. Možná počkají na výsledek toho odvolacího řízení,“ řekl.

Manažer už dříve popsal, že má nastoupit do zařízení v kantonu St. Gallen, konkrétně v městečku Buchs poblíž hranic s Lichtenštejnskem. Ve vězení by se prý staral o zvířata a rostliny.

Koláčkův právník Bohdan Žáček upozornil, že pokud by finančník nastoupil do švýcarského vězení, tak by jeho trestní stíhání v Česku tuzemský soud velmi pravděpodobně zastavil. Manažer by se tak již ve vlasti nemohl hájit.

Žáček podotkl, že podle zavedených konvencí domácí stát nevydává odsouzené bez jejich souhlasu k výkonu trestu do cizího státu. „Lze tu nechat uznat (švýcarský) rozsudek, to ale není jednoduchý postup. Teoreticky si to dovedu představit, ale prakticky ne,“ dodal právník.

Státní zástupce: Koláček a další obžalovaní způsobili Česku škodu v řádu miliard

Prodej státního podílu v MUS firmě Investenergy schválila v červenci 1999 vláda současného prezidenta Miloše Zemana. V české větvi případu zahájil pražský městský soud hlavní líčení loni v listopadu a termíny jednání jsou momentálně nařízené až do dubna příštího roku.

Obžaloba tvrdí, že Koláček a další obžalovaní vytvořili nepřehlednou strukturu firem, aby zastřeli, že nejpozději od května 1998 vlastnili nebo měli pod kontrolou nadpoloviční většinu akcií MUS. Poté údajně vyčkali, až cena akcií klesla, a od státu odkoupili jeho podíl přes firmu Investenergy za výrazně nižší cenu. Česku tím podle státního zástupce způsobili škodu nejméně 3,2 miliardy.

„Moje hlavní očekávání je, že český soud dopadne dobře. Tam nemám pochybnosti, i když si dokážu představit, že to bude trvat ještě dlouho,“ uzavřel Koláček.

Ve švýcarském vězení už si odpykává trest Koláčkův spoluobviněný Petr Kraus. Policie ho v květnu zadržela na ženevském letišti, když cestoval za svým advokátem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Obce možná budou muset zajišťovat kastrace opuštěných a zdivočelých koček

Obce možná budou muset zajišťovat na své náklady kastrace opuštěných a zdivočelých koček. Navíc se budou muset postarat o opuštěné domácí zvíře, které není zdivočelé a o něž nemá nikdo zájem. Nové povinnosti obcí chce uzákonit skupina koaličních poslanců v čele s Lucií Šafránkovou (SPD) v novele, kterou v noci na středu podpořila v úvodním kole sněmovna. Jednací den tím skončil.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Zastoupení na summitu NATO by mělo odpovídat politickému systému země, míní Zůna

Státy, které mají parlamentní systém, by měly být na summitech NATO zastupovány předsedou vlády, prohlásil v úterním Interview ČT24 ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD). Kabinet podle něj postupuje v duchu Ústavního soudu (ÚS), situaci neeskaluje a drží ji v rovině věcného obsahu. V otázce zastoupení na dvou hlavních částech summitu se dle Zůny nyní musí dohodnout premiér Andrej Babiš (ANO) s prezidentem Petrem Pavlem. Pořad moderoval Jiří Václavek.
před 5 hhodinami

Končí zbraňová amnestie. Lidé odevzdali střílející nůž i minomet

Zbraňová amnestie, při které mohli lidé beztrestně odevzdat nebo legalizovat nelegálně držené zbraně či střelivo, je u konce. Vyhlášena byla od ledna na půl roku v souvislosti s novým zbraňovým zákonem. Lidé během ní odevzdali policistům i řadu kuriózních zbraní – například střílející nůž, pevnostní minomet nebo australský kulomet. Přesné výsledky zveřejní Policejní prezidium příští týden, s jistotou ale půjde o tisíce zbraní a desítky tisíc kusů střeliva.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Hlaváč převzal funkci náčelníka generálního štábu

Prezident Petr Pavel v úterý dopoledne na Hradě jmenoval nového náčelníka generálního štábu Miroslava Hlaváče. Vystřídá dosavadního šéfa armády Karla Řehku, se kterým si oficiálně předali funkci tradičně při slavnostním nástupu u příležitosti Dne ozbrojených sil na Vítkově. Náčelník generálního štábu je nejvyšší vojenská funkce v zemi, odpovídá za velení, připravenost a rozvoj ozbrojených sil. Je hlavním vojenským poradcem ministra obrany a vlády.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Prezident Pavel požádal Klempíře o debatu o změnách financování ČT a ČRo

Prezident Petr Pavel na úterním setkání s ministrem kultury Otou Klempířem (za Motoristy) požádal o odbornou debatu věnující se důvodům změn ve financování České televize (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo) a jejich efektům. Ministra se ptal také na to, jak bude vláda garantovat nezávislost médií veřejné služby a jejich předvídatelné a udržitelné financování. Hrad o tom informoval na sociální síti X. Ministr Klempíř se ke schůzce nevyjádřil, při příjezdu i odjezdu se vyhnul setkání s novináři.
před 9 hhodinami

Volby by v květnu vyhrálo ANO, Motoristé mimo sněmovnu, uvádí Median

Volby do sněmovny by v případě jejich konání v květnu vyhrálo hnutí ANO, které by získalo 35,5 procenta hlasů. Na druhém místě by skončilo hnutí STAN se ziskem 14,5 procenta, ODS by získala dvanáct procent hlasů. V dolní parlamentní komoře by usedli ještě Piráti a SPD, vyplývá z průzkumu společnosti Median. Vládní Motoristé skončili pod pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do sněmovny, uvedl průzkum.
před 9 hhodinami

Lidé se od července dostanou k více než 1200 nových léků u praktiků

Pacienti se od července dostanou k dalším více než 1200 léků u praktických lékařů, jde asi o osminu léčiv předepisovaných v ordinacích. Dosud pro ně museli k ambulantním specialistům. Na úterní tiskové konferenci k vyhlášce o předepisování léčiv to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). V Česku lékaři každý měsíc podle statistik Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) předepíšou a vydají až osm milionů receptů. Podle šéfa Sdružení praktických lékařů Petra Šonky nezačnou všichni lékaři hned předepisovat všechny léky, upravit se musí také platby ambulantním specialistům, aby měli motivaci pacienty praktikům předat.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Vražedkyním vůdce kutnohorské sekty snížil odvolací soud výši trestů

Seniorka a zubařka si za vraždu vůdce kutnohorské sekty odpykají dvanáct a devět let vězení. Původní tresty jim v úterý pravomocně snížil pražský vrchní soud, který tak částečně vyhověl odvolání obou žen. Součástí verdiktu je pro lékařku i čtyřletý zákaz předepisování léků s výjimkou těch, které se používají v zubním lékařství. Ženy se hájily tím, že plnily mužovo přání odejít ze světa a že v době činu nebyly kvůli jeho manipulacím příčetné.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Evropský pohled