Soud zamítl žalobu společnosti EDF, která napadla tendr na dostavbu Dukovan

3 minuty
Události ČT: Soud zamítl žalobu společnosti EDF na dostavbu Dukovan
Zdroj: ČT24

Krajský soud v Brně zamítl žalobu francouzské společnosti EDF proti rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) o tendru na stavbu nových bloků v Jaderné elektrárně Dukovany. ÚOHS zamítl námitky společnosti EDF na postup ve veřejné soutěži. Strany mohou rozsudek napadnout kasační stížností k Nejvyššímu správnímu soudu.

Antimonopolní úřad se nezabýval samotnými podmínkami tendru, protože dodavatele společnost Elektrárna Dukovany II (EDU II) vybírala mimo zadávací řízení na základě bezpečnostní výjimky. Podle zákona nelze v takovém případě podat proti postupu zadavatele námitky. Soud se zabýval tím, zda měl ÚOHS posuzovat samotné podmínky tendru, nebo ne. Rozhodl ve prospěch ÚOHS.

Pokud bude rozsudek přijat jako pravomocný, bude to tedy znamenat, že antimonopolní úřad postupoval správně, když zamítl námitky EDF k průběhu tendru, který vyhrála korejská společnost KHNP, vysvětlila redaktorka ČT Tereza Gleichová. Rozsudek potvrdil kvalitní rozhodování ÚOHS o veřejných zakázkách, řekl mluvčí úřadu.

Rozhodnutí pramení z bezpečnostní výjimky

Podle soudce Jana Čížka byl postup ÚOHS správný a pramení z povahy bezpečnostní výjimky. „Cílem zákonodárce bylo vyloučit možnost jakéhokoliv zasahování do postupu zadavatele při výběru dodavatele a ochránit bezpečnostní zájmy státu,“ řekl Čížek. Judikatura podle něj zastává názor, že výčet námitek, které lze podat proti pokynům zadavatele, je vyčerpávající a nelze jej rozšiřovat. A zákonodárce také implicitně vyloučil pravomoc dodavatele domáhat se přezkoumávání zadávacího řízení.

Ani při použití bezpečnostní výjimky nelze porušit zásadu transparentnosti a diskriminace, ale to se podle soudu nestalo. Právní ochrana zadavatele podle Čížka není vyloučena, ale té je potřeba se případně domáhat u civilních soudů v občansko-právním sporu.

Společnost EDU II, která má na starosti jaderný tendr, zamítnutí žaloby EDF uvítala. „Od začátku si stojíme za tím, že celý tendr byl připraven férově a že dodavatel byl vybrán na základě jasných a transparentních kritérií. Již dvakrát toto potvrdil ÚOHS,“ uvedla mluvčí společnosti Alice Horáková. O případném vymáhání škod po EDF rozhodne později.

Samotnou dostavbu rozhodnutí neovlivní

Smlouvu státu na výstavbu dvou jaderných bloků v Dukovanech s korejskou firmou KHNP rozhodnutí Krajského soudu v Brně nijak neovlivňuje. Obě strany smlouvu podepsaly 4. června poté, co Nejvyšší správní soud zrušil předběžné opatření krajského soudu, které zakazovalo smlouvu podepsat. Pokud by však soud EDF vyhověl a také soudy vyšší instance postup ÚOHS vyhodnotily jako nesprávný, mohla by francouzská společnost žalovat EDU II o náhradu škody.

Podle premiéra Petra Fialy (ODS) se zamítnutí žaloby dalo očekávat. „Ukázalo se, že jsme měli pravdu. Byli jsme po celou dobu přesvědčení, že jsme postupovali správně,“ řekl Fiala. Zároveň zdůraznil, že projekt výstavby nových bloků je zásadní pro energetickou bezpečnost země. „Jsme si jistí, že celý projekt dovedeme do úspěšného konce,“ dodal premiér.

Pozitivně rozhodnutí soudu hodnotila také společnost KHNP. Byli jsme vždy přesvědčeni, že žaloba je nedůvodná, a jsme proto rádi, že to nyní potvrdil i nezávislý soud. Přípravy našeho společného projektu budou nadále pokračovat podle plánu a v souladu se zájmem České republiky na zajištění její energetické bezpečnosti," uvedl podnik.

O výstavbě dvou nových jaderných reaktorů rozhodla vláda loni v červenci. Dala přednost nabídce korejské KHNP před nabídkou EDF. Dalšího uchazeče, Westinghouse, vyřadila ze soutěže už dříve.

První blok v Dukovanech by měl být hotový v roce 2036. Stavba nových jaderných bloků v Česku by měla být největší tuzemskou zakázkou. Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů v Dukovanech při současných cenách činí 407 miliard korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěVláda odmítla emisní povolenky ETS 2, oznámil Babiš

Vláda v úterý odmítla emisní povolenky ETS 2, které se vztahují na emise oxidu uhličitého ze spalování paliv v budovách a v silniční dopravě, řekl na tiskové konferenci premiér Andrej Babiš (ANO). Vláda ANO, SPD a Motoristů také podle Babiše odmítla migrační pakt EU. Vláda naopak souhlasila s převodem 7,9 miliardy korun z rezerv VZP šesti menším zdravotním pojišťovnám. Má stabilizovat jejich financování, VZP neohrozí. Kabinet také přijal nový stavební zákon. Ten zavádí centrální stavební správu či stanovuje stavby hromadného bydlení za veřejný zájem.
04:39Aktualizovánopřed 2 mminutami

Koaliční rada jednala o rozpočtu i o odmítnutí povolenek ETS 2

Před úterním prvním zasedáním nového kabinetu se v devět hodin dopoledne sešli lídři všech tří koaličních stran – ANO, SPD a Motoristů. Debata se podle vyjádření představitelů vládních uskupení měla dotknout i témat, která od jedenácti hodin řešili ministři na zasedání vlády, a to včetně návrhu státního rozpočtu na příští rok. Podle předsedy poslaneckého klubu SPD Radima Fialy nelze vyloučit, že vláda schodek zvýší.
08:46Aktualizovánopřed 5 mminutami

Dálnici D35 rozšířily dva nové úseky

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) otevřelo dva úseky dálnice D35: šest kilometrů dlouhý úsek Vysoké Mýto – Džbánov a dvanáctikilometrový úsek mezi Hořicemi na Jičínsku a Sadovou na Hradecku. Ani jeden z nich zatím není napojený na dálniční síť. Generální ředitel ŘSD Radek Mátl věří, že celá D35 bude hotová do pěti let.
11:36Aktualizovánopřed 25 mminutami

Skupina D: Drony na Ukrajinu byly vždy vyvezeny s řádnou licencí

Zástupci Skupiny D tvrdí, že nikdy nevyvezli drony na Ukrajinu bez řádné licence a nikdy si z veřejné sbírky nevyplatili ani korunu. Protože chtěli, aby jejich aktivity byly transparentní, prováděli pravidelné audity. Řekli to na tiskové konferenci, kterou svolali v reakci na zprávy o tom, že Vojenská policie prověřuje jednoho z jejich dodavatelů. Skupina D byla založena na konci roku 2023, stojí za projekty jako Drony Nemesis nebo Charlie One.
13:01Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Policejní centrála rozbila zločinecké skupiny na Ukrajině

Národní centrála proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě (NCTEKK) v rámci mezinárodní operace Octopus rozbila organizovanou skupinu na Ukrajině, která nabízela podvodné investice, informoval v úterý ředitel centrály Břetislav Brejcha. V souvislosti se zásahovou akcí Connect pak byla rozprášena mezinárodní skupina provozující na Ukrajině podvodná call centra.
11:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

32 tun tabáku a 15 milionů cigaret. Celníci odhalili výrobnu

Celníci odhalili na jihu Moravy nelegální výrobnu cigaret s velkokapacitní linkou. Při rozsáhlé akci zajistili 32 tun tabáku a přes patnáct milionů cigaret. Další čtyři miliony cigaret byly ukryté ve speciálně upravených cisternách. Únik na spotřební dani činil téměř 326,5 milionu korun. Zadržených bylo 24 osob, dvacet skončilo ve vazbě. Výsledky akce Bohdan v úterý zveřejnilo vedení Generálního ředitelství cel.
13:21Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Policie obvinila muže, který v chatce věznil chlapce, z pokusu o vraždu

Policie obvinila pětadvacetiletého muže, který v chatce na Zlínsku věznil dvanáctiletého pohřešovaného chlapce, z pokusu o vraždu a ze zbavení svobody. Policisté informovali také o tom, že v dopoledních hodinách bude na krajské státní zastupitelství doručen podnět k podání návrhu na vzetí do vazby. Podle policejního mluvčího Petra Jaroše obviněnému v případě prokázání viny a odsouzení hrozí až výjimečný trest.
09:35Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Vojtěch chce zefektivnit systém zdravotnictví. I nesystémovým krokem

Na ministerstvo zdravotnictví se po čtyřech letech vrací Adam Vojtěch (za ANO). Staronový ministr se hodlá vypořádat s rostoucími výdaji na zdravotní péči zefektivněním systému, nikoli masivním navyšováním zdrojů. Významnou roli dle Vojtěcha sehrají zdravotní pojišťovny, zaměřit se chce také na podporu prevence, primární péče a digitalizaci. Naopak zvýšení odvodů na zdravotní pojištění by mohlo uškodit české ekonomice, řekl v 90′ ČT24 moderované Romanem Fojtou.
před 6 hhodinami
Načítání...