Soud vrátil k došetření případ údajně nevýhodného pronájmu odpočívadla na D1

Městský soud v Praze vrátil žalobci k došetření případ údajného uzavření nevýhodných smluv na pronájem odpočívadla na dálnici D1 na Vysočině. V něm byli obžalováni bývalý výkonný ředitel ŘSD Michal Hala a další tři lidé. Informaci ČT potvrdila mluvčí soudu Markéta Puci. Loni v případu Obvodní soud pro Prahu 4 všechny obžalované muže viny zprostil.

Kromě Michala Haly byli v kauze obžalováni Tomáš Moc, Michal Souček a Radomír Vybíral. Podle státního zástupce připravili nevýhodné smlouvy na pronájem odpočívadla Černá Studánka na dálnici D1 na Vysočině. Smlouvy měl podepsat právě Hala, a to v roce 2010, kdy už nebyl výkonným ředitelem firmy. Zároveň měl na smlouvy zařídit všechna potřebná razítka a od Vybírala za svoji službu vzít úplatek.

Obvodní soud pro Prahu 4 loni v létě všechny čtyři muže obžaloby zprostil. Podle soudu se totiž neprokázalo, že se skutek stal. Proti rozhodnutí se odvolal státní zástupce. Městský soud v Praze nyní osvobozující verdikt zrušil a současně věc vrátil státnímu zástupci k došetření.

Všichni obžalovaní svoji vinu odmítají. Podle Haly je celá kauza účelově vytvořena, aby ho kriminalizovala. Bývalý manažer ŘSD už dříve u soudu uvedl, že si podpis smluv nepamatuje. Nevyloučil ale to, že je mohl podepsat po odchodu z funkce výkonného ředitele při dodělávání administrativy z předchozího období. Tvrdil, že to je běžný postup. Smlouvy jsou navíc podle něj v pořádku, není na nich nic podezřelého a státu žádná škoda nevznikla.

Hala byl už v minulosti obviněn ve dvou případech týkajících se pronájmu odpočívadel u obcí Klimkovice a Vrážné, přičemž Nejvyšší státní zastupitelství stíhání Haly a dalších zrušilo.