Rodiče nejmenších žáků budou učitelům muset dělat asistenta, řekl šéf asociace ředitelů Černý

Nahrávám video
Rozhovor s prezidentem Asociace ředitelů základních škol Michalem Černým
Zdroj: ČT24

Od středy se (s několika výjimkami) přesune veškerá školní výuka do distančního režimu. Nařízení vlády, které má pomoci v boji s koronavirem, se vztahuje nově také na první stupně základních škol a na nižší stupně gymnázií. K monitorům se tak posadí i ti nejmladší žáci. Bez pomoci rodičů se ale učitelé neobejdou, řekl v rozhovoru pro Českou televizi prezident Asociace ředitelů základních škol Michal Černý.

Problematický bude přechod zejména pro nejmenší děti, tedy žáky první, druhé a třetí třídy. „Neudrží tak dlouhou dobu pozornost, pokud by byly třeba tři nebo čtyři hodiny v kuse on-line. Časové úseky budou kratší, on-line budou třeba jen 20 nebo 25 minut a potom dostanou úkoly, které si doma vyzkouší. Snahou je, aby déle než dvě hodiny denně on-line nebyly,“ popsal Černý. Přesto by se měly naučit vše podstatné.

Učitelé se také u nejmladších žáků neobejdou bez spolupráce rodičů, kteří budou dětem pomáhat podle instrukcí. U žáků druhého stupně podle Černého není potřebná ani tak přímá účast na učení, ale pomoc organizační. „Potřebujeme, aby spíš děti kontrolovali, jestli se účastní výuky, dělají úkoly, jestli on-line chodí včas,“ uvedl Černý.

Šéf asociace ředitelů základních škol ale upozornil, že obsah výuky je jen jednou z částí vzdělávání. „Jde právě i o sociální vazby, vzdělávání mezi řádky, které děti ve škole dostávají navíc. Po této stránce skutečně dochází k deficitu,“ řekl.

Distanční výuka také mezi některými žáky vytvořila velké rozdíly. Zhruba deset procent dětí má podle něj „šílené mezery“, které vznikly výukovou na dálku už na jaře a teď se pravděpodobně jen prohloubí. Na druhé straně podle něj ale zhruba deseti procentům dětí tento typ učení vyhovuje. „Vyhovovalo jim to, že se nemusely na nikoho ohlížet, že si mohly dělat všechno svým tempem, děti motivované k tomu, aby se hodně naučily. Nebo měly osvícené rodiče, kteří jim v tom velmi pomohli,“ popsal.

Opatření jsme se snažili zmírnit, řekl Černý

Hodnotit opatření je podle něj ještě brzy. „Když včera začaly prosakovat zprávy, že první stupně budou zavřené, snažili jsme se ještě intervenovat za to, aby první a druhé třídy zůstaly otevřené. To se nepovedlo. Doufáme, že to bude mít efekt, který to mít má,“ řekl v úterním rozhovoru.

Školy přitom začínaly týden novým režimem, který měl pro vyšší stupeň střídat distanční a prezenční výuku. „Je groteskní, že o něčem, co začalo fungovat první den, se už vědělo, že za dva dny fungovat přestane,“ uvedl Černý.

Prezident asociace doufá, že opatření přestane platit podle plánů 2. listopadu. I tak restrikce ovlivní podobu dalšího školního roku. Učitelé se budou muset zaměřit více na dohnání obsahu a méně času tak zbyde na projekty a hry, které školu dělají příjemnější a zábavnější.

„Zdravotníci v této chvíli mají rozhodující slovo a asi je to snad i správně. Jenom věřím, že se nemýlí,“ uzavřel Černý.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

VideoČína nás vydírá, říká Farský. My nepodlézáme, brání se Červený

„Chyba, která ublíží českému průmyslu,“ hodnotí europoslanec Jan Farský (STAN) rozhodnutí neposkytnout předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS) vládní speciál k cestě na Tchaj-wan. „Zatímco Tchaj-wan nás nevydírá, tak Čína nás vydírá,“ dodal. „My (Číně) nepodlézáme,“ deklaroval ministr životního prostředí Igor Červený. Podle něj by Česko nemělo své obchodní partnery moralizovat. „Nejsme OSN, nám tato role nepřísluší,“ míní. V Duelu ČT24 moderovaném Terezou Kručinskou oba politici dále hovořili například o Pařížské dohodě, energetice, závislosti na surovinách či výrocích poslance Filipa Turka (za Motoristy).
před 6 hhodinami

VideoVýběr policistů do elitního týmu URNA. Pekelný týden natáčel štáb ČT

Útvar rychlého nasazení neboli URNA – elitní policejní tým určený k zásahům proti teroristům, únoscům a organizovaným zločineckým skupinám působí v Česku právě 45 let. Operuje i v cizině a je součástí protiteroristických jednotek Evropské unie. Zejména odstřelovači patří ke špičkám v oboru a učí se od nich i zahraniční kolegové. Zásadní roli hrají vyjednávači, a to i při pátrání po Češích v zahraničí. Zapojili se do případů uneseného muže v Libyi nebo dvou dívek v Pákistánu.
před 7 hhodinami

ETS je obchod s uměle vytvořenou komoditou, míní Gavor. Emise jsou realita, říká Svárovská

„Věřím, že se dožiju dne, kdy budou zrušeny emisní povolenky,“ řekl v Nedělní debatě ČT předseda Svobodných Libor Vondráček z poslaneckého klubu SPD. Analytik poradenské společnosti ENA Jiří Gavor je názoru, že systém sice není nastavený ideálně, ale zrušit se nedá. Podle spolupředsedkyně Zelených Gabriely Svárovské z klubu Pirátů Zelená dohoda prochází změnami. „Potřebujeme ji měnit i ve smyslu podpory průmyslu,“ podotkla. Debatu o emisních povolenkách moderoval Lukáš Dolanský.
před 7 hhodinami

Soud uvalil další vazbu za žhářský útok v Pardubicích

Okresní soud v Pardubicích poslal do vazby cizince zadrženého v Bulharsku, který je obviněný z teroristického útoku na výrobní halu zbrojovky LPP Holding. Proti vazbě muž podal stížnost. V souvislosti s tímto případem policie dosud zadržela deset lidí. Všem hrozí až 20 let vězení nebo i výjimečný trest. Řekl to státní zástupce z Vrchního státního zastupitelství v Praze Jiří Richter a soudce Karel Gobernac.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Nová pražská nemocnice bude podle Babiše vojenská

Nemocnice, kterou chce stát vybudovat v pražských Letňanech, bude vojenská. Bude mít několik podzemních podlaží a bude možné je proměnit v krizový štáb. Na síti X to v neděli řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Před odletem do Ázerbájdžánu poté dal rozhodnutí do souvislosti se závazkem dvouprocentních výdajů na obranu, který Česko jako člen NATO má.
před 12 hhodinami

Nový zákon podle Fialy zrychlí reakci na krize. Vláda se bojí žalob, míní Skopeček

Nový zákon o regulaci cen paliv umožní rychlejší a flexibilnější reakce na krizové situace, řekl v Nedělní debatě předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala. Vláda se chce vyhnout žalobám, oponoval místopředseda sněmovny Jan Skopeček (ODS). Podle viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Radka Špicara mělo být opatření mírnější. Debatu vedl Lukáš Dolanský.
před 12 hhodinami

Rozpočet pro ČT a ČRo může oproti návrhu nového financování ještě vzrůst, řekl Klempíř

Úpravy v návrhu zákona o médiích veřejné služby by se mohly týkat i částek, s kterými se počítá pro rozpočty České televize (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo), připustil v Nedělní debatě ČT ministr kultury Oto Klempíř (za Motoristy). „Je to otázka diskuse,“ řekl s odkazem na připomínkové řízení k návrhu. Text dokumentu byl odborníky i veřejností široce kritizován pro neúplnost. Klempíř odmítl, že by návrh byl paskvilem, a prohlásil, že vznikl v právním oddělení ministerstva kultury. Rozhovor s šéfem resortu vedl moderátor Lukáš Dolanský.
před 13 hhodinami

Česko letos podle NATO nesplní závazek dvou procent HDP na obranu, řekl Babiš

Česko letos podle hodnocení Severoatlantické aliance (NATO) nesplní závazek vydat na obranu dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP). Podle hodnocení NATO budou obranné výdaje činit 1,78 procenta HDP, řekl v neděli ve videu na sociálních sítích premiér Andrej Babiš (ANO). Závazek podle něj nesplnila loni ani bývalá vláda Petra Fialy (ODS), protože NATO uznalo obranné výdaje ve výši 1,85 procenta HDP. Fiala nicméně v reakci na to uvedl, že Česko loni podle aktuální zprávy generálního tajemníka NATO své závazky splnilo. Bývalá ministryně obrany Jana Černochová (ODS) sdělila, že Babiš zase lže.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...