Policie se omluvila muži, kterého podezřívala ze střelby. „Je to běžná taktika,“ hájí práci Kužel

Nahrávám video

Špičky policie se omluvily muži, jehož fotografii kriminalisté zveřejnili při pátrání po pachateli úterní střelby na ostravské poliklinice. Podle ředitele moravskoslezských policistů Tomáše Kužela šlo – s ohledem na vypjatou situaci – o běžnou taktiku. Muž omluvu přijal.

Útok na traumatologické ambulanci v Porubě se odehrál v úterý ráno krátce po sedmé, když dvaačtyřicetiletý střelec bez varování zahájil palbu do zdejších pacientů. Šest lidí zemřelo, tři jsou zranění.

Útočník se před tím, než se sám připravil o život, dal na útěk. Než se ho podařilo dostihnout, zadrželi policisté pět lidí odpovídajících popisu – mezi nimi i Slováka, který absolvuje doktorandské studium na katedře geoinformatiky na Technické univerzitě v Ostravě.

Zveřejnili také studentovu fotografii, později uvedli, že jde o svědka události, nikoliv pachatele. Podle slovenského deníku Pravda k mylné domněnce, že střílel právě tento muž, zřejmě vedlo to, že skutečný střelec měl na sobě rovněž oděv s červenou barvou.

Opakované omluvy

Policisté se ústy ředitele moravskoslezské krajské policie Tomáše Kužela muži veřejně omluvili už v úterý večer ve vysílání ČT, omluva zněla i od ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD).

„Nenazval bych to jako nedorozumění,“ doplnil Kužel ve středu. „Pokud odpovídal popisu a policisté si to tak na místě vyhodnotili, je to běžná taktika, se kterou se setkáváme při takovýchto situacích v celém světě.“ Policejní ředitel v této souvislosti akcentuje, že pachatel, po kterém v danou chvíli pátrali, byl nebezpečný, ozbrojený a na útěku.

Sám student se do médií nechce vyjadřovat, ve středu má volno. Podle zpráv médií ale čelí výhrůžkám a jeho rodina je prý ve stresu. „Škola mu nabídla podporu i psychologickou či právní pomoc. Nic z toho zatím nevyužil,“ řekla mluvčí univerzity Petra Halíková. „Pokud by mu někdo vyhrožoval, je tady policie od toho, abychom vyhrožování vyšetřili a zastavili,“ doplnil sám Kužel.

Nahrávám video

Ve středu se se Slovákem setkali policejní náměstci, opětovně se omluvili a celou situaci vysvětlili. „Muž omluvu přijal, nic dalšího nepožaduje. Řekl, že policie se k němu chovala korektně,“ řekl Kužel.

Podle policejního prezidenta Jan Švejdara jednali ostravští policisté správně, když předvedli na služebny každého, kdo odpovídal popisu podezřelého střelce. „Člověk (útočník) odešel z místa, kde byli mrtví, a odešel ozbrojený mimo areál fakultní nemocnice. Proto policie reagovala tak, jak reagovala,“ konstatoval.

Jak říká rada Vacátko

Navzdory pozornosti, kterou sdělovací prostředky případu zveřejněné fotografie věnují, si pak Kužel spolupráci s médii chválí. „Velmi kvituji rychlost. Bylo záležitostí minut, kdy jsme potřebovali dát do médií obrázek pachatele, kterého jsme si ověřili z kamer, a popis vozidla,“ říká s tím, že otevřenost se vyplatila.

„Pokud by taková spolupráce trvala dál, bylo by to skvělé,“ doplňuje. Právě mediální podpora, fungování kamerového systému (se záběry střelce), informace od občanů na lince 158 a spolupráce příbuzných (agresor se měl o útoku svěřit matce) podle Kužela dopomohly k rychlému dopadení vraha.

„Čas a, jak říká rada Vacátko, i trochu štěstí nám napomohly k tomu, že jsme pachatele dopadli rychle, přestože byl v pohybu a v prvopočátku jsme o něm nevěděli vůbec nic,“ dodává krajský policejní ředitel.

Policie nyní pracuje na rekonstrukci kompletního pohybu střelce, po opuštění nemocnice se zastavil v domě rodičů a přiznal matce k činu, některá místa jeho pohybu ale zatím chybí. Vedle toho se vyšetřovatelé snaží dobrat motivu, toho, kde vzal nelegálně drženou zbraň, a zda nekomunikoval s někým dalším. Jak uvedl Kužel: „Případ se jen tak neodloží.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Turek řekl, že by v případě trestního stíhání kvůli nehodě nevyužil imunitu

Poslanec Motoristů Filip Turek by nevyužil poslaneckou imunitu, pokud by policie žádala o jeho vydání k trestnímu stíhání kvůli pondělní autonehodě. Řekl to ve středu Blesku. K okolnostem nehody už se nechce s ohledem na policejní vyšetřování vyjadřovat. Turkův automobil se v pondělí v centru Prahy střetl s nemocničním vozem, jeho řidič je podle mluvčí Fakultní nemocnice Motol a Homolka Martiny Dostálové v pracovní neschopnosti. K jeho zdravotnímu stavu se však nemůže nemocnice vyjadřovat.
15:26Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Požádal jsem, aby se to už neopakovalo, řekl Okamura ke sporu o peníze pro Ukrajinu

Předseda SPD a sněmovny Tomio Okamura zásadně nesouhlasí s českým příspěvkem na financování zbraní pro Ruskem napadenou Ukrajinu a požádal koaliční partnery, aby se to už neopakovalo. Řekl to v Interview ČT24 moderovaném Jiřím Václavkem s tím, že se o penězích dozvěděl až poté, co odešly. K takovým věcem by podle něj nemělo v koalici docházet a vládní strany by se o krocích, které by mohly být v rozporu s koaliční smlouvou, měly informovat v předstihu.
před 2 hhodinami

VideoPravidla pro nálezy zkamenělin se ve světě liší. V Česku je třeba ty významné hlásit

Vzácnou kostru Tyranosaura Rexe vydražili v New Yorku v přepočtu za rekordní částku miliardu korun. Jde o jeden z nejzachovalejších a největších exemplářů. Prodej znovu rozvířil debaty o tom, zda mají podobné výjimečné nálezy končit v soukromých sbírkách. Pravidla pro nálezy zkamenělin se liší podle země, typu vlastnictví pozemku a vědecké hodnoty nálezu. V Česku záleží na tom, kde a jak vzácnou fosilii člověk objeví. Za významný paleontologický nález, který je ze zákona třeba ohlásit například muzeím, odborníci obvykle považují kosterní pozůstatky. Pokud si laik není jistý, měl by se obrátit na vědecké instituce. V minulosti se v tuzemsku nalezl například čtyři centimetry dlouhý dinosauří zub nebo otisk stopy pravděpodobně menšího dravého dinosaura v lomu u Červeného Kostelce.
před 2 hhodinami

Volkswagen pokračuje v úsporách, zasáhnout by měly i Škoda Auto

Koncern Volkswagen šetří a chystá změny. Dotknout by se podle německých médií mohly i společnosti Škoda Auto. Skončit by podle deníku Bild mohla třeba Fabia. Naopak některé vozy určené pro indický trh by se mohly prodávat i jinde.
před 2 hhodinami

Roste počet exekucí kvůli neplacení výživného. Od ledna se nejedná o trestný čin

Lidé se kvůli neplacení výživného více obracejí na exekutory. Počet řízení, které Exekutorská komora ve spojitosti s alimenty za pět měsíců roku zahájila, stoupl meziročně asi o třicet procent. Zatímco loni exekutoři do konce května řešili 1600 případů vymáhání výživného, letos to bylo za stejnou dobu přes 2100 případů. České televizi to potvrdil mluvčí komory David Šimoník. Podle Asociace neúplných rodin mohou mít vliv na počty exekucí podmínky takzvané superdávky. Od Nového roku platí změna zákona, podle které už neplacení výživného není trestný čin, současná vláda chce ale udělat neplacení znovu trestné.
před 5 hhodinami

Sněmovna schválila obnovení EET

Sněmovna ve středu schválila znovuzavedení elektronické evidence tržeb (EET) od příštího roku. Má být jednodušší a bez tištěných účtenek. Má hlavně narovnat podnikatelské prostředí a ročně má podle odhadu ministerstva financí přinést státu víc než 14 miliard korun. Nyní musí zákon projednat Senát a podepsat prezident.
05:55Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Při výstupu na Mont Blanc zemřeli dva Češi, další se zranil

Při výstupu na Mont Blanc zemřeli v noci na středu dva Češi, sdělili francouzští četníci z Chamonix specializovaní na operace v Alpách (PGHM). Třetí účastník výpravy, který podle nich také pocházel z tuzemska, utrpěl zranění.
15:21Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Noční déšť částečně ochladil hořící budovu ve Zlíně, hašení pokračuje

Hasiči sedmým dnem likvidují rozsáhlý požár výškové budovy v někdejším baťovském továrním areálu ve Zlíně. Noční déšť požářiště částečně ochladil. Hasiči však nadále prolévají vodou sutiny objektu, jehož část se minulý týden zřítila. Kvůli bouřkám, které v úterý večer a v noci na středu zasáhly region, se obávali silného větru. Mohl by mít vliv na stabilitu budovy. Neměl však takovou rychlost, aby bylo nutné evakuovat okolní stavby, řekl ve středu krajský mluvčí sboru Kamil Tlušťák. Kvůli bouřkám však hasiči v regionu zasahovali u dalších událostí.
09:37Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.