Policie může prověřit i 14 mobilů zabavených Langerovi. Ten to považuje za protiústavní

Ostravský soud vydal policii část věcí a dokumentů zabavených loni v říjnu v bytě a kanceláři bývalého ministra a nyní advokáta Ivana Langera. Kromě četných písemností bylo mezi nimi i 14 mobilních telefonů, flash disky a také počítač. Kriminalisté věci zajistili na začátku olomoucké korupční kauzy řešené pod názvem Vidkun. „Proces, který je postaven na lži, obcházení práva, porušováním ústavy a mediálním lynči, pokračuje. Mám pocit, že dnes už nikdo ani neví, proč začal,“ uvedl k tomu Langer.

„V tuto chvíli nejsem schopen posoudit, nakolik byla rozhodnutím soudu dotčena povinnost advokáta zachovat mlčenlivost. Nakolik byla narušena práva mých klientů. Musíme odůvodnění prozkoumat,“ sdělil Langer, který celé vyšetřování považuje za neústavní. 

Policie loni při prohlídkách u Langera v bytě za přítomnosti dvou zástupců advokátní komory zabavila některé písemnosti, které souvisejí s jeho advokátní činností. Zástupci advokátní komory tehdy na místě odmítli vydat souhlas s jejich zabavením. Podle stanoviska Nejvyššího soudu se totiž nově za místo pro výkon advokacie považuje i advokátův byt, nasvědčují-li tomu důvodné okolnosti.

Soudkyně Krajského soudu Ostrava Alice Erleová, která o případu ve středu rozhodovala, s tím ovšem nesouhlasí. Podle ní bylo rozhodnutí komory plošné a neřešilo jednotlivé dokumenty. Proto rozhodla vydat policii například čtrnáct mobilních telefonů, diáře, desítky písemností či elektronické nosiče dat.

Dokumenty obsahují hledaná klíčová slova, která je spojují s vyšetřovaným případem. Soudní znalec hledal spojitosti například s klíčovými slovy jako Kadlec, Kauza Králík, malej strejda, velkej strejda či kamarád z Ostravy.

2 minuty
Ivan Langer prohrál u ostravského soudu
Zdroj: ČT24

Soud vydal i dokumenty, které mohou souviset s kauzou Vidkun a zároveň splňují podmínku pro zachování mlčenlivosti advokáta. V těchto případech je podle soudkyně právo na objasnění zločinu nadřazeno nad právem klienta advokáta na ochranu. „Nelze akceptovat, aby odhalování trestné činnosti bylo znemožněno jen ochranou advokátního tajemství,“ řekla.

Soud rozhodoval o vydání věcí osm měsíců. Značnou část této doby zabraly znalecké posudky. „Vyhověno bylo u listin, u kterých je sice advokát povinen zachovat mlčenlivost, ale které souvisely s trestnou činností a obsahovaly zadaná klíčová slova,“ podotkla ostravská soudní mluvčí Lucie Olšarová.

Policie dostane vše vydané k prostudování již ve čtvrtek. Pokud nevyhodnotí, že něco souvisí s vyšetřovaným případem, je povinna zajištěné věci a listiny vrátit. Soudkyně naopak některé věci vydat odmítla. Odůvodnila to zachováním mlčenlivosti. Langerovi se tak část věcí vrátí.

Obvinění v kauze Vidkun
Zdroj: ČT24

V olomoucké kauze, kterou policie vyšetřuje pod označením Vidkun, byli z trestných činů zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku či z podplácení obviněni hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil (ČSSD), bývalý šéf odboru krajské hospodářské kriminality Radek Petrůj, někdejší náměstek ředitele olomouckého krajského policejního ředitelství Karel Kadlec a podnikatel Ivan Kyselý, který je Langerovým přítelem.

Hejtman se už dříve společně s dalšími obviněnými obrátil také na Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ), které však jejich stížnosti zamítlo. Podle NSZ je zahájení trestního stíhání zákonné a odůvodněné a policejní orgán podle něj splnil zákonné podmínky. Žalobci z olomouckého vrchního státního zastupitelství to považují za jedno z klíčových rozhodnutí.

Všichni čtyři obvinění muži jsou nyní stíháni na svobodě, Kyselý byl z vazby propuštěn 13. ledna, obvinění policisté jej následovali na základě složené kauce o den později. U hejtmana vazba navržena nebyla.

Prezident Miloš Zeman, který je na návštěvě Olomouckého kraje, v přítomnosti stíhaného hejtmana Rozbořila vyzdvihl presumpci neviny. Platit by podle něj měla nejen pro občany, ale i pro politiky. Zeman však samotnou olomouckou kauzu, v níž policie vyšetřuje údajné propojení mezi podnikateli, policisty a politiky, nezmínil. Rozbořil si již kvůli obvinění z korupce stěžuje u Ústavního soudu.

Langer nepatří mezi čtyři obviněné v olomoucké kauze. Policie se však o jeho aktivity zajímala údajně proto, že v odposleších mezi hlavními postavami kauzy mělo být opakovaně slyšet Langerovo jméno.

Kauzu vyšetřoval Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Detektivové loni zasahovali na řadě míst. O případ, navázaný na osoby z nynější olomoucké kauzy, se zajímala v roce 2012 také Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) na základě anonymu.

Vazby se měly promítnout i do ovlivňování vyšetřování hospodářských kauz, které souvisely s podnikáním Kyselého na olomouckém realitním trhu. GIBS nakonec případ odložila. Její ředitel Ivan Bílek však koncem loňského roku v návaznosti na kauzu Vidkun rezignoval.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěFialova vláda se topí, prohlásil Babiš ve sněmovně

Poslanci budou na mimořádné schůzi sněmovny hlasovat o nedůvěře vládě. Kvůli nevyjasněným okolnostem v bitcoinové kauze ji nechalo svolat opoziční hnutí ANO. Premiér Petr Fiala (ODS) věří, že i čtvrtý pokus o svržení jeho kabinet ustojí. K pádu vlády by opozice potřebovala 101 hlasů, tedy nadpoloviční většinu. Zástupci opozice i koalice nevylučují, že jednání sněmovny se může protáhnout do středy.
11:00Aktualizovánopřed 16 mminutami

Rusko k útokům v Evropě využívá „agenty na jedno použití“

Kolumbijec, který před rokem zapálil autobusy pražského dopravního podniku, byl součástí organizované skupiny a chystal se zaútočit i na další cíle, třeba nákupní centra. Tento teroristický útok však skončil v zárodku. Muž vinu přiznal a soud mu minulý týden potvrdil osmileté vězení a vyhoštění z Česka. Jak však zjistili Reportéři ČT, zajímá se o něj i polská policie. Pátrání po něm vyhlásila v souvislosti s trestnými činy, které se týkají sabotáže a aktivit cizí tajné služby. V reportáži novináři zmapovali, jak jsou případy z Polska, Litvy a Česka propojené. Tajné služby mluví o tom, že za tím může být ruská hybridní válka, při které Kreml využívá takzvané „agenty na jedno použití“.
před 30 mminutami

V Praze přistál vládní speciál s Čechy z Izraele

Na kbelském letišti v Praze přistálo v úterý brzy ráno letadlo, které Česko vyslalo pro své občany v Izraeli. Vládní speciál přepravil 66 lidí, všichni jsou v pořádku, uvedla ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Letadlo přepravilo Čechy, kteří se rozhodli opustit Izrael kvůli nynějšímu konfliktu s Íránem. Kvůli bojům mezi znepřátelenými zeměmi byl uzavřen izraelský vzdušný prostor a dopravci od pátku ruší spoje mezi Prahou a Tel Avivem.
05:49Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Decroix podala v bitcoinové kauze stížnost pro porušení zákona

Ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS) podala stížnost pro porušení zákona na rozhodnutí Krajského soudu v Brně, který bitcoinovému dárci Tomáši Jiřikovskému vydal zabavenou elektroniku. Podle ní mohlo být rozhodnutí nezákonné a nerespektovalo závazný právní názor Nejvyššího soudu. Uvedla také, že ve středu vládě předloží základní časovou osu bitcoinové kauzy. Ve čtvrtek se prý uskuteční schůzka ke stanovení koordinátora i přes neúčast většiny opozice.
08:35Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Vězni v Jiřicích pašovali za mříže pervitin a marihuanu

Dozorci ve věznici v Jiřicích na Nymbursku odhalili síť pašeráků pervitinu a marihuany. Mezi podezřelými je šest lidí, jde o tři vězně a tři blízké nebo známé odsouzených. Drogu vězni do areálu pronášeli v tělních dutinách při návratu z nestřežených pracovišť. Do případu se zapojily i mediálně známé tváře spojované s organizovaným zločinem z 90. let. Pachatelům hrozí až deset let vězení, uvedl vedoucí oddělení prevence a stížností jiřické věznice Tomáš Třeska.
před 1 hhodinou

Exšéfovi brněnské hospodářské kriminálky Machalovi soud zpřísnil trest

Městský soud v Brně za zneužívání zvláštního policejního fondu na placení informátorů zpřísnil podmíněný a peněžitý trest bývalému šéfovi brněnské hospodářské kriminální policie Vladimíru Machalovi. S trestem odešla i jeho bývalá podřízená Jitka Broďáková, kterou soud dříve nepotrestal. Oba seznal vinnými ze zneužití pravomoci úřední osoby. Rozhodnutí není pravomocné, oba se odvolali. Státní zástupkyně Petra Lastovecká rozhodnutí soudu uvítala.
před 2 hhodinami

Patříme k Západu, nebo míříme na Východ? Ptal se na to Fenomén doby

Kam míří Česko? Patříme k Západu, nebo se obracíme znovu na Východ? Publicistický pořad ČT Fenomén doby se zabýval tím, kam patří a kam směřuje Česká republika. Na otázku, jestli je Česko součástí Západu, nebo Východu a co to znamená, odpovídali experti i příznivci obou orientací.
před 6 hhodinami

Češi se kvůli konfliktu na Blízkém východě obávají o dovolenou

Cestovní kanceláře registrují kvůli konfliktu mezi Izraelem a Íránem nejistotu u klientů mířících třeba do Egypta nebo Turecka. Zákazníci chtějí ujištění, že jejich dovolenou nic nezkomplikuje. V regionu je místy uzavřený vzdušný prostor.
před 6 hhodinami
Načítání...