Kvůli olomoucké razii rezignoval šéf Generální inspekce bezpečnostních sborů

Ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Ivan Bílek rezignoval na svou funkci, úřad opustí na konci měsíce. K odchodu ho vyzval předseda vlády Bohuslav Sobotka i ministr vnitra Milan Chovanec. Bílek tak reaguje na operaci Vidkun, která zasáhla proti klientelistické síti policistů a podnikatelů v Olomouckém kraji.

Policejní akce vedená Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) se týká podezřelých vazeb mezi podnikateli, policisty a politiky z Olomoucka, kteří si měli poskytovat vzájemné krytí a ovlivňovat zdárné vyšetřování některých kauz. Jedním z obviněných je i olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD).

Případ, navázaný na osoby z nynější olomoucké kauzy, vyšetřovala GIBS před třemi lety na základě anonymu. Vazby se měly promítnout i do ovlivňování vyšetřování hospodářských kauz, které souvisely s podnikáním Kyselého na olomouckém realitním trhu. GIBS nakonec případ odložila.

Tlak na Bílka se stupňoval

„Ředitel GIBS Bílek dnes požádal o propuštění ze služebního poměru. Vzhledem k poškozené pověsti GIBS je to slušné a rozumné rozhodnutí,“ oznámil předseda vlády na svém Twitteru jen krátce poté, co sám Bílka k odchodu nepřímo vyzval. „Pan Bílek by měl sám vyhodnotit, jestli může pokračovat ve své funkci v okamžiku, kdy se takto výrazně snížila důvěra v celou generální inspekci.“

Už minulý týden Sobotka řekl, že schůzka s Bílkem nerozptýlila jeho pochybnosti o fungování GIBS. Tlak na Bílka se dále stupňoval poté, co se pro jeho konec vyslovil i ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a dnes také vicepremiér Andrej Babiš. GIBS podle jeho názoru nefunguje dobře a „nefungovala dobře ani v rámci vyšetřování lihové aféry“.

Mluvit o jménu Bílkova nástupce je ale zatím podle Bohuslava Sobotky předčasné: „Bude záležet na tom, jestli někdo bude splňovat podmínky, které předpokládá zákon pro výkon této funkce. Podle toho se také nastaví harmonogram výběru nového šéfa GIBSu.“

Video Události
video

Reportáž: Ivan Bílek končí v čele GIBS

Reportáž: Ivan Bílek končí v čele GIBS

Sobotka: Bílkově žádosti o propuštění jsem vyhověl

Šéf kontrolní komise: Bílkovo rozhodnutí respektuji

Ivan Bílek
Profil

Ivan Bílek

Ivan Bílek vedl inspekci od jejího vzniku v roce 2012. U policie působil v různých funkcích přes třicet let, až do roku 2007 se v různých pozicích pohyboval na Trutnovsku, dvanáct let stál v čele zdejšího okresního ředitelství.

Od roku 2007 působil jako náměstek policejního prezidenta pro vnější službu (dříve označované i jako náměstek pro uniformovanou policii), kam ho jmenoval tehdejší policejní prezident Oldřich Martinů v rámci širší obměny vedení. Na náměstkovskou funkci rezignoval po zvolení Petra Lessyho policejním prezidentem. Poté pracoval na vzdělávacím odboru policejního prezidia.

Bílek patřil mezi uchazeče o místo policejního prezidenta, uvolněné v prosinci 2010 po odchodu Oldřicha Martinů, Bílkova kandidatura se tehdy nelíbila vládní straně Věci veřejné, podle níž byl příliš spojený s ODS a někdejším ministrem vnitra Ivanem Langerem.

Poslanci z kontrolní komise chtějí na vizitu GIBS

Poměry v GIBS se měla v úterý zabývat i sněmovní komise pro její kontrolu. Zacílit chtěl i na odložený případ z Olomoucka. „Jestliže jej nešetřila, musel k tomu být sakra závažný důvod a já chci vědět, jaký,“ uvedla členka komise a poslankyně za ANO Jana Lorencová. Poslanci z komise hodlají některé sporné případy prověřit přímo v sídle inspekce, kterou chtějí navštívit během několika týdnů.

Předseda komise  Václav Klučka (ČSSD) bere Bílkův odchod na vědomí a respektuje ho. K jeho dosavadní práci žádné výtky nemá, mluví o mediálním a nyní i politickém tlaku. Člen komise Daniel Korte (TOP 09) soudí, že Bílkův krok není správný. Za nynější situací vidí snahu ministra financí a předsedy ANO Andreje Babiše mít GIBS „pod palcem": „Je to válka a král ve válce nemá utíkat jako první."

Podle Korteho je Bílkův odchod důsledkem politického tlaku. Obdobně hovoří i jeho kolega z komise Stanislav Huml, odchod ale oceňuje. „Ten krok je správný. Pan Bílek byl příliš navázaný na minulou politickou garnituru, na ODS obecně i na Ivana Langera,“ uvedl.