Opravy silnic startují, jejich financování je ale nejisté

6 minut
Události: Po zimě startují napříč zemí opravy silnic
Zdroj: ČT24

Po zimní přestávce začínají silničáři v Česku s opravami poškozených úseků silnic a dálnic. Hejtmani však stále nevědí, kolik peněz stát přidělí na krajské projekty. Státní fond dopravní infrastruktury rozděluje mezi regiony dvě miliardy korun, ale Asociace krajů požaduje dvojnásobek. S financováním podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) počítá novela silničního zákona, která však po deseti měsících ve sněmovně ještě neprošla úvodním čtením.

Část koaličních politiků připouští, že se novela nestihne na půdě Poslanecké sněmovny prosadit. Původně se však nepočítalo ani s dvěma miliardami, které byly ze Státního fondu dopravní infrastruktury uvolněny, jelikož novela nebyla stále schválena, dodal Kupka.

Asociace krajů požaduje dvojnásobek. „Kraje ty dvě miliardy chtějí, počítají s nimi v rozpočtech. Potřebujeme vědět, jestli minimálně v červnových zastupitelstvech s těmito penězi můžeme počítat, případně budeme zastavovat investice,“ sdělil předseda Asociace krajů a zlínský hejtman Radim Holiš (ANO).

Nejistota financí komplikuje i plánování oprav

Řidiči v tuzemsku jezdí po necelých šestapadesáti tisících kilometrech silnic a dálnic. Z nich tvoří silnice druhé a třetí třídy bezmála 49 tisíc kilometrů. Právě na jejich opravy kraje od státu každý rok inkasují peníze.

Oproti loňsku se však má suma snížit. Ve středních Čechách asi o 340 milionů korun, v Jihočeském kraji o 213 milionů, Plzeňsko a Vysočina mají získat přibližně o 180 milionů méně. I přesto ale plánuje většina krajů za opravy utratit více než loni. Středočeský kraj chce investovat přes čtyři miliardy, Pardubický kraj kolem tří miliard a Jihočeský kraj přes dvě miliardy. Všichni hejtmani tak po výpadku státních peněz hledají cesty, z čeho projekty ufinancují.

Středočeský kraj chce letos opravit alespoň pět set kilometrů silnic. Nového povrchu se má dočkat například silnice druhé třídy u Brandýsa nad Labem. Právě komunikace ve středních Čechách jsou kvůli dojíždění do hlavního města jedny z nejvíce vytížených.

„My musíme tu díru dofinancovat z rozpočtu Středočeského kraje, ale ty peníze budou chybět třeba na školy, na zdravotnictví, na sociální služby,“ uvedla hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN).

Finanční nejistota krajů navíc komplikuje i samotné plánování oprav, které mají v letošním roce začít. „U nás na radě jsme poprvé v životě schvalovali to, že vybíráme dodavatele na stavbu silnice, kterou nemáme ještě finančně krytou,“ přiblížil jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

Naopak jinde už mají peníze na opravy připravené. V Pardubickém kraji opravují silničáři třeba výtluky na silnici u Přerova – kompletní rekonstrukce bude stát 64 milionů korun.

Kraje jsou v roli žebráků, míní pardubický hejtman

Novela, která má rozdělení financí krajů řešit, se nachází ve sněmovně deset měsíců, aniž by zákonodárci dokončili její úvodní čtení. K přijetí novely poslance vyzval i prezident. Ten kraje podpořil i v otázce financování oprav silnic.

Podle hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického (3PK+SOCDEM) je debata stejně jako v předchozích letech nedůstojná. „Kraje jsou v roli žebráků. Prosí, žadoní o to, aby byl vyslyšen jejich oprávněný požadavek,“ dodal. Podle Holiše bude financování silnic řešit zřejmě až nová vláda, která vyjde z podzimních sněmovních voleb.

Ministr dopravy Kupka i tak ale věří, že koalice změnu prosadit stihne a situaci chce s hejtmany řešit. Na úpravě se přitom loni v březnu tehdejší Asociace krajů po dlouhých debatách shodla. Teď se někteří hejtmani obávají, že se bude muset jednat zase od začátku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Digitalizace měla zpoždění už za Dostálové, tvrdí audit. Ta to odmítá

Pracovní verze auditu digitalizace stavebního řízení potvrdila, že projekt měl zpoždění ještě před nástupem současné vlády, řekl ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (STAN). Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) také na začátku nezaměstnalo dostatek lidí, kteří by na projektu pracovali. A to ještě když úřad vedla bývala ministryně Klára Dostálová (ANO). Dostálová se závěrem nesouhlasí. Konečná verze auditu by mohla být hotová v rámci dnů.
před 14 mminutami

Do Česka poprvé v historii neproudí ruská ropa, řekl Fiala

Do Česka poprvé v historii neproudí ruská ropa, rozšíření západního ropovodu TAL je hotové, řekl ve čtvrtek premiér Petr Fiala (ODS). Tuzemsko je tak po více než šedesáti letech nezávislé na ropovodu Družba. První zvýšené dodávky suroviny jiné provenience než ruské už dorazily z italského tankoviště v Terstu na Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi, odkud zamíří do litvínovské rafinerie.
09:27Aktualizovánopřed 26 mminutami

Benzin i nafta výrazně zlevnily

Pohonné hmoty v tuzemsku v předvelikonočním období výrazně zlevnily. Průměrná cena benzinu klesla za poslední týden o 59 haléřů na 34,32 koruny za litr. Naposledy byl levnější počátkem října 2021, tedy před třemi a půl roku. O 76 haléřů na litru zlevnila za poslední týden nafta. Za litr dieselu teď řidiči dají průměrně 33,24 koruny, což je nejnižší cena od předloňského července, vyplývá z údajů společnosti CCS, která ceny dlouhodobě sleduje.
08:45Aktualizovánopřed 39 mminutami

Výborný s Balaštíkovou se přeli o příčiny zdražování vajec

V Česku podražila vejce nejvýrazněji z celé EU, oproti loňsku o více než čtyřicet procent. Podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) za tím stojí nákazová situace v Evropě, členka sněmovního rozpočtového výboru Margita Balaštíková (ANO) považuje za hlavní faktor náklady na energie. Podle předsedkyně představenstva Českomoravské drůbežářské unie Gabriely Dlouhé by cena vajec mohla po Velikonocích klesnout, uvedla v pořadu 90' ČT24 moderovaném Klárou Radilovou.
před 2 hhodinami

Některé lesní školky likvidují přerostlé sazenice. Není o ně zájem

Lesní školky začaly likvidovat přerostlé sazenice, které se nepodařilo prodat. Nepomohlo ani jednání s ministerstvem zemědělství. Po kůrovcové kalamitě stát i lesníci volali po vyšší produkci, aby se holiny mohly co nejdřív osázet. Nyní scházejí peníze a zájem o stromky tak opadl.
před 5 hhodinami

Praha bude kvůli žloutence očkovat sociální pracovníky i více dezinfikovat MHD

Případů žloutenky typu A dál přibývá. Hygienici od začátku roku evidují 392 případů. Loni touhle dobou to byly jen desítky. Podle Státního zdravotního ústavu jde ale jen o špičku ledovce, devadesát procent lidí je bezpříznakových. Nejvíc případů je v Moravskoslezském a Středočeském kraji a v Praze. Právě v hlavním městě hygienici připravují očkování vybraných skupin. Dopravní podnik opět, jako za covidu, důkladněji dezinfikuje vozy.
před 6 hhodinami

Poslanci schválili zákon o podpoře bydlení

Sněmovna v závěrečném kole schválila vládní předlohu o podpoře bydlení. Opoziční ANO už předem avizovalo, že ji nepodpoří, zákon kritizuje i hnutí SPD. Poslanci se opět nedostali k dokončení závěrečného schvalování školské novely, neprojednali ani sociální novelu. Na programu schůze měli také uzákonění pravidel pro lobbování, které podpořili.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Sněmovna podpořila úpravy migračních pravidel

Sněmovna podpořila ve středečním úvodním kole koaliční novelu s úpravou českých azylových a migračních pravidel. Opoziční hnutí ANO a SPD pokládají zpřísnění za nedostatečné a zablokovala schválení předlohy zrychleně už v prvním čtení. Chtějí předkládat pozměňovací návrhy, zamítnutí neprosazovala. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) naopak mluvil o výrazném zpřísnění azylové a migrační legislativy. Novelu nyní posoudí bezpečnostní výbor, na což bude mít měsíční, tedy poloviční lhůtu.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...