Odchod Cimického z Bohnic souvisel s obtěžováním, řekl u soudu bývalý ředitel léčebny

Nahrávám video

Odchod psychiatra Jana Cimického z Psychiatrické nemocnice Bohnice souvisel s obtěžováním pacientek, řekl v úterý u Obvodního soudu pro Prahu 8 bývalý ředitel zařízení Zdeněk Bašný. Zmínil dva podněty, ve kterých se lidé dotazovali na to, zda jsou Cimického praktiky v pořádku. Nyní pětasedmdesátiletý lékař a spisovatel Cimický se z aktuálního jednání omluvil, před dvěma týdny při zahájení hlavního líčení obžalobu popřel s tím, že jeho chování bylo vedeno vždy s cílem léčit pacienta.

„Na základě dvou dotazů kvůli aktivitám, které mají s tímto souvislost, jsme se v pracovněprávním vztahu rozešli, pan doktor Cimický odešel z léčebny,“ zmínil u soudu Bašný. Šlo podle něj o dva podněty, kdy se lidé dotazovali, zda jsou Cimického aktivity v souladu s běžnými postupy. „Ani jedna ze stran to nechtěla řešit oficiálně, šlo o dotazy, zda to je, či není v pořádku,“ dodal Bašný. Popisované aktivity podle něj byly v rozporu s lékařskými postupy. „Popisovali nějaké osahávání, přesně si to nevybavuji,“ vzpomínal Bašný.

Po prvním z dotazů podle svých slov s Cimickým hovořil, lékař ale popřel, že by se takové prohřešky odehrály. „Když se to stalo podruhé, tak jsem řekl, že to nepovažuji za vhodné a dohodli jsme se na skončení pracovního poměru,“ dodal bývalý ředitel psychiatrické nemocnice.

Soud vyslechl také sexuoložku Hanu Fifkovou, ke které část žen po obtěžování či napadení Cimickým docházela. Dotyčné podle ní popisovaly různé typy napadení – od francouzských polibků přes osahávání na intimních partiích až po nucení k manuální stimulaci lékařova penisu. Napadené podle ní věc hlásit nechtěly, a to buď kvůli pocitu viny, že se nedokázaly ubránit, nebo proto, že Cimický byl významným lékařem a obávaly se, že jim nikdo nebude věřit.

„U každého sexuálního násilí, které se děje ve vztahu mocný – bezmocný, například ve vztahu lékaře a pacienta, je možnost obrany neuvěřitelným způsobem omezená,“ upozornila sexuoložka.

Fifková: O zneužívání pacientek Cimickým se vědělo

Ženy podle ní navíc nevěděly, co si k nim lékař může dovolit. O tom, že Cimický zneužívá pacientky, se podle lékařky v bohnické nemocnici, kde pracovala v devadesátých letech, vědělo. „První, kdo to vyřešil, byl pan ředitel Bašný,“ řekla Fifková. Podobných napadení se podle ní dopouštěli i jiní lékaři, jejich jména ale nezmínila.

I další z ošetřujících lékařek jedné z napadených žen, psychiatrička Hana Papežová, popsala, jak k ní žena docházela s problémy, které zahrnovaly i předchozí napadení Cimickým. Pacientka podle ní nejprve odmítala věc nahlásit policii, ať už ze studu, či strachu ze stigmatizace. K nahlášení se odhodlala až ve chvíli, kdy se veřejně přihlásily i jiné ženy. Vypovídal i emeritní primář interního oddělení bohnické léčebny Jan Hajíček, který uvedl, že o nevhodném chování Cimického v dané době neslyšel. Na část jeho výslechu soudce Petr Novák vyloučil veřejnost.

Odpoledne soud vyslechl znalce, který vypracoval na Cimického psychiatrický posudek. Podle toho obžalovaný lékař netrpí žádnou závažnou duševní poruchou, má ale rysy narcistní poruchy osobnosti. Takový člověk podle znalce prosazuje své cíle na úkor ostatních, hůře se vciťuje do dalších lidí, má také nízkou míru empatie. K případné motivaci Cimického se znalec nevyjádřil, jde podle něj o otázku pro psychologa.

Vypovídala také bývalá redaktorka časopisu Spy, která o chování Cimického k pacientkám napsala článek v roce 1998. Mluvila se ženami, které se jí s obtěžováním svěřily. Popsala, že kvůli článku jí dva muži vyhrožovali, ať „nechá pana doktora na pokoji“. Soud vyslechl i bývalého novináře z TV Nova, který chtěl o Cimickém natočit reportáž. Do ordinace poslal figurantky se skrytou kamerou, jedné z nich Cimický kladl sexuální otázky nebo jí aplikoval akupunkturní jehly do blízkosti intimních míst. Jednu z nahrávek předal policii jako důkaz, co se stalo se zbylými záznamy, neví. Také jeho část výpovědi se uskutečnila za zavřenými dveřmi.

Obžaloba se týká 39 skutků, kterých se Cimický podle státní zástupkyně dopustil mezi lety 1979 a 2019. Podle obžaloby šlo především o pacientky Psychiatrické nemocnice Bohnice a klientky centra duševního zdraví Modrá laguna, které psychiatr otevřel v roce 1996 po odchodu z Bohnic. Cimický měl dívky osahávat, líbat, s některými provádět i jiné sexuální praktiky. Mezi poškozenými jsou také studentky, části dívek nebylo v dané době ani osmnáct let.

Žalobkyně Cimického viní z 35 případů vydírání a čtyř znásilnění, různá právní kvalifikace souvisí se změnou trestního zákoníku v roce 2009. Požaduje pro něj tříleté vězení a zákaz vykonávání lékařské profese.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Okřídlený šíp jen do roku 2029. Plzeňské Škodě skončí licence na logo i značku

Škoda Group, přední evropský výrobce vozidel pro veřejnou dopravu, připravuje novou korporátní identitu. Nové jméno a logo musí mít firma ze skupiny PPF nejpozději do konce června 2029. Novou značku chce představit v září 2028 na berlínském veletrhu InnoTrans, což je největší světová přehlídka dopravní techniky, řekl mluvčí Škody Group Jan Švehla.
před 5 hhodinami

Odbory pražského letiště vyhlásily stávkovou pohotovost. Obávají se nástupu Lašáka do vedení

Pět odborových organizací, které působí na pražském letišti, vyhlásilo stávkovou pohotovost kvůli výběru Radomíra Lašáka na pozici předsedy představenstva Letiště Praha. Odborové organizace Letiště Praha a ČSA Handling v předchozích dnech vyzvaly premiéra Andreje Babiše a ministryni financí Alenu Schillerovou (oba ANO), aby výběr Lašáka na zmíněný post přehodnotili. Podle ministryně nejsou obavy odborů z jeho jmenování namístě. Chod letiště prozatím zůstává bez jakýchkoli omezení.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Výroky o zaujatých soudech podrývají důvěru v justici, varuje Pavel

Prezident Petr Pavel varoval před podkopáváním důvěry veřejnosti v demokratické instituce, především v justici. Označovat soudy předem za podjaté, zpolitizované nebo aktivistické podle něj není dobrým signálem pro veřejnost ani pro důvěru v právní stát, řekl na konferenci při příležitosti vydání zprávy Evropské komise právě o právním státu za rok 2025. Vláda v úterý ve vyjádření pro Ústavní soud ke kompetenční žalobě kvůli summitu NATO uvedla, že Pavel jejím podáním učinil krok k rozboření ústavní zvyklosti.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

VideoJak si při natáčení nenechat vyvrtat zub? Reportéři ČT hovořili o investigativní práci

Společně pátrali po nelegálních zubních ordinacích a odhalili i lékařky, které se vydávaly za někoho úplně jiného. Na co všechno se musí reportér připravit, když natáčí se skrytou kamerou a chce někoho přistihnout tak říkajíc při činu? Jak daleko je možné nebo nutné zajít? A kdy už je potřeba jít s pravdou ven a prozradit, že jsme novináři? O zákulisí novinářské práce i okolnostech investigativního natáčení vyprávějí Jevhenija Vachničenko a Petr Vodseďálek v rozhovoru s kolegyní Janou Neumannovou. V našich podcastech běžně mluvíme o tématech reportáží. V této speciální letní sérii vám představíme reportéry, kteří pro vás kauzy a reportáže natáčejí.
před 7 hhodinami

Havlíček podepsal memorandum o vzniku modulárních reaktorů

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) podepsal ve Velké Británii memorandum se společnostmi ČEZ a Rolls-Royce SMR o dalších lokalitách pro takzvané modulární reaktory v Česku. Podle ministerstva se posuzují zejména Dětmarovice na Karvinsku a Tušimice na Chomutovsku.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

VideoSečteno: Olomoucký kraj

Seriál Sečteno napříč republikou mapuje témata, která by mohla rezonovat v kampani před volbami do zastupitelstev obcí 9. a 10. října 2026. V úterý 21. července se věnoval Olomouckému kraji.
před 8 hhodinami

Ničit drony by dle návrhu mohli i pracovníci kritické infrastruktury

Proti podezřelým dronům by nově mohli v areálech s kritickou infrastrukturou zasahovat kromě bezpečnostních složek i zaměstnanci. Plánuje to novela, kterou představili ministři dopravy Ivan Bednárik (za SPD) a vnitra Lubomír Metnar (ANO). Nad objekty důležitými pro fungování státu by Úřad pro civilní letectví mohl vymezit zónu, ve které by pak mohli střežit vzdušný prostor před drony přímo kvalifikovaní pracovníci ostrahy.
před 12 hhodinami

VideoPavel měl respektovat vládu, tvrdí Šťastný. Rozdmýcháváte zbytečné spory, namítá Havel

Ústavní soud při vydání předběžného opatření k účasti prezidenta Petra Pavla na summitu NATO projevil „bezprecedentní soudní aktivismus“, uvedl ministr spravedlnosti Jeroným Tejc (za ANO). Ministr pro sport a předseda poslaneckého klubu Motoristů Boris Šťastný prohlásil, že to „prezidentu republiky nestálo za to“, šlo prý o nedůstojnou a zbytečnou záležitost. Pavel měl podle něj respektovat rozhodnutí vlády. Předseda TOP 09 Matěj Ondřej Havel reagoval, že Motoristé ve vládě „hrají války mezi Strakovou akademií a Pražským hradem (...) a rozdmýchávají zbytečné spory“. Netěší ho, že celá věc dospěla ke kompetenční žalobě. Diskusí v Událostech, komentářích provázel Lukáš Dolanský.
před 16 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.