Muže s nášivkou wagnerovců čeká další soud. Řešit bude i útok na ukrajinské auto

Soud bude řešit další dva případy spojené s protivládními demonstracemi na Václavském náměstí. Kvůli podezření ze schvalování genocidy před něj opět půjde Jakub Jašek, nepravomocně odsouzený kvůli nášivce s písmenem Z a logem ruské Wagnerovy skupiny. Státní zástupkyně také podala návrh na potrestání muže, který podle policie po březnovém protestu poškodil projíždějící auto s ukrajinskou SPZ.

Jen den poté, co Jakub Jašek dostal u Obvodního soudu pro Prahu 1 za schvalování genocidy nepravomocně půlroční podmínku, přišel na soud další jeho případ. Muž v něm opět čelí obvinění kvůli nášivce ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny, kterou si vzal na další protivládní protest na začátku května. „Byl podán návrh na potrestání. Zatím nemám informaci o nařízení jednání,“ řekla ČT žalobkyně Katarína Kandová.

Státní zástupkyně poslala k soudu i kauzu spojenou s březnovou demonstrací, po níž policie zadržela muže, který vběhl na magistrálu a poškodil projíždějící auto s ukrajinskou SPZ. „Byl podán návrh na potrestání na jednu osobu pro poškození cizí věci z národnostní pohnutky, užití násilí z národnostní pohnutky a výtržnictví,“ řekla Kandová. Policie podle ní kvůli útoku podezírala ještě jednoho člověka, nedokázala ho ale ztotožnit.

Další případy v souvislosti s protivládním protestem

Obvodní soud pro Prahu 1 dostal v souvislosti s březnovým protivládním protestem už dříve čtyři případy. Kromě první kauzy Jakuba Jaška, jemuž dal kromě podmínky ještě peněžitý trest a roční zákaz pobytu v Praze, jde i o bývalého disidenta Jaroslava Popelku, který vyzýval ke strhnutí ukrajinské vlajky z Národního muzea. Soud mu trestním příkazem uložil čtyřměsíční podmínku, Popelka i žalobkyně ale proti ní podali odpor. Soudkyně tak nařídila jednání na 13. června.

Jednoho muže soud pravomocně potrestal kvůli útoku na policistu před Národním muzeem. Za násilí proti úřední osobě a výtržnictví dostal půlroční podmíněný trest. Peněžité tresty a roční zákazy pobytu v Praze pak soudkyně nepravomocně udělila dvěma bratrům, kteří na demonstraci Česko proti bídě přišli s nášivkami s písmenem Z. Na jejich případ upozornil server Seznam Zprávy.

Kriminalisté se stále zabývají dvojicí mužů, kteří podle nich na březnovém protestu napadli dva policisty žerdí se zavěšenou vlajkou. Jeden z nich se policii přihlásil, po druhém stále pátrají. Jeho fotografii zveřejnili na webu. Oba jsou podezřelí ze spáchání trestného činu násilí proti úřední osobě. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Endoprotéz rychle přibývá. Někde se ale čeká roky

Stárnutí české populace a lepší technologie vedou k tomu, že se za poslední roky téměř zdvojnásobil počet operací endoprotéz. Některé nemocnice ale stále nezvládají dodržet čekací hranici jednoho roku.
před 4 hhodinami

Kněží Bula a Drbola byli prohlášeni za blahoslavené

Slavnostní mší na výstavišti v Brně vyvrcholilo blahořečení kněží Jana Buly a Václava Drboly, kteří byli prohlášeni za blahoslavené. Zakončil se tím více než dvacetiletý proces blahořečení, které je předstupněm k uznání člověka za svatého. K blahoslaveným se mohou věřící modlit a prosit u nich o přímluvu. V liturgickém kalendáři si je budou připomínat každý rok 17. června. Bula a Drbola patří k obětem zpolitizované komunistické justice po takzvaných babických událostech v 50. letech minulého století.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Armádní techniku i výcvik si na Bahna přišly prohlédnout tisíce lidí

Tisíce lidí od rána proudí na letošní Den pozemních vojsk Bahna u Strašic na Rokycansku. Největší akce pozemních sil v Česku pro veřejnost představuje dynamické ukázky vojenské techniky, z novinek například bojové vozidlo pěchoty CV90 a tank Leopard 2A4. Diváci mohou zhlédnout i historické scény. Podle náčelníka Generálního štábu Armády ČR Karla Řehky je zájem i podpora veřejnosti pro armádu velmi důležitá.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

VideoPolitické spektrum: hnutí MY, Demokratická strana zelených – ZA PRÁVA ZVÍŘAT, Aliance pro budoucnost

Česká televize pořádá před komunálními volbami sérii debat se zástupci politických uskupení, která nejsou zastoupena ve sněmovně. Pozvání do Politického spektra v sobotu 6. června přijali Jiří Štěpán (hnutí MY), Hana Janišová (Demokratická strana zelených – ZA PRÁVA ZVÍŘAT) a Pavel Sehnal (Aliance pro budoucnost). Debatu moderoval Bohumil Klepetko.
před 10 hhodinami

Chci být víc vidět a pomáhat řešit problémy, říká nová ombudsmanka

Příští ombudsmanka Eva Kostolanská chce prohloubit komunikaci s občany i médii, a zvýšit tak povědomí o práci veřejného ochránce práv. Řekla to v Událostech, komentářích. Plánuje se taky sejít s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a probrat s ním přesun lidskoprávních agend z Úřadu vlády na ministerstva. Ve funkci po složení slibu 18. června nahradí Stanislava Křečka. V pátek ji zvolili poslanci.
před 10 hhodinami

Úniky dat či zahlcení serverů. Menší firmy už půl roku hlásí kybernetické útoky

Podvodné e-maily, škodlivé kódy v infrastruktuře nebo zahlcení serverů. Po půl roce fungování nového zákona o kybernetické bezpečnosti už menší firmy státu nahlásily 27 útoků, řekl České televizi mluvčí Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Jakub Neščivera. Zákon platí od loňského listopadu a rozšířil počet firem, které musí státu hlásit kybernetické incidenty. Zástupci podnikatelů mluví o vyšších finančních nákladech.
před 16 hhodinami

Do Kodaně, Bruselu i k Jadranu. Přímých vlakových spojů přibývá

Zájem o mezinárodní železniční dopravu z Česka do zahraničí roste. Přibývá spoluprací mezi jednotlivými dopravci napříč Evropou a novinky přímých spojů rozšiřují dosavadní nabídku. Zájemci se z tuzemska přímými vlaky dostanou třeba do všech sousedních států, Dánska, Belgie, Nizozemska nebo Chorvatska.
před 17 hhodinami

Rusko zařadilo na seznam extremistů i českou pobočku organizace Memorial

Ruské ministerstvo spravedlnosti zařadilo na svůj seznam extremistických organizací hnutí na ochranu lidských práv Memorial včetně jeho české pobočky. Informovala o tom v pátek ruská státní tisková agentura TASS. Sdružení, které je nositelem Nobelovy ceny míru, uvedlo, že tím nabyl právní moci dubnový verdikt ruského nejvyššího soudu, který hnutí označil za extremistické a zakázal jeho působení v zemi.
5. 6. 2026
Načítání...