Levnější výzdoba nebo skromnější obřad. Češi začali šetřit na posledním rozloučení s blízkými

Rostoucí ceny energií a inflace ovlivnily také oblast pohřebnictví. Ceny pohřebních služeb v průměru narostly o desetinu. Vyplývá to z informací firem, které Česká televize oslovila. Vzhledem k rostoucím cenám začali lidé na posledním rozloučení s blízkými šetřit. Někteří si dokonce tuto službu nemohou dovolit vůbec. V obcích tak roste počet sociálních pohřbů, které zajišťují důstojné poslední rozloučení lidem, kteří na něj nemají dostatek prostředků nebo jsou bez domova.

„Kvůli výrazně dražším energiím jsme donuceni ke zdražení služeb, zejména těch energeticky náročnějších, jako je třeba kremace,“ říká vedoucí oddělení komunálních služeb města Liberec Jiří Kovačičin. V libereckém krematoriu, které město provozuje, se ceny zvýší od letošního března o sedm až deset procent.

Doteď lidé za standardní pohřeb se smutečním rozloučením ve velké obřadní síni libereckého krematoria zaplatili 24 186 korun. V březnu už se ale cena může vyšplhat až na 26 605 korun. Součástí ceny přitom nejsou například věnce se stuhami nebo kosmetická úprava zesnulých. Za tyto položky si zákazníci musí připlatit.

Cenu navýšily i soukromé pohřební služby, jak potvrzuje majitel jihlavské pohřební služby Anděl Karel Wolfan. „Nastavili jsme nové ceníky. V průměru jsme je navýšili o desetinu,“ říká.

Cena se také odvíjí od výše pronájmu obřadních prostor a ceny kremace, kterou určují krematoria. Například to ostravské letos zdražilo po třech letech. „Ceny za zpopelnění jsme zvýšili o 300 korun. Je to zvýšení o desetinu,“ přibližuje ředitel krematoria Ivo Furmančík.

Půjčovna smutečních květin

Vzhledem k rostoucím cenám zákazníci začali na službě šetřit. „Začíná ubývat obřadů. Klienti také častěji volí levnější typ rakve či výzdobu,“ popisuje Kovačičin. Smutečních obřadů ubývá také v Jihlavě. „Bez obřadu je teď každý třetí až čtvrtý pohřeb, protože na to lidé nemají,“ vysvětluje Wolfan z jihlavské pohřební služby. Průměrná cena pohřbu včetně květin a smutečních věnců se pohybuje v rozmezí 30 až 35 tisíc korun. S navýšením cen si tak lidé připlatí zhruba o tři tisíce.

Současně se zdražováním přibývá i sociálních pohřbů zajištěných obcemi. Jedná se o důstojné pohřbení lidí bez domova, bez příbuzných nebo lidí, jejichž pozůstalí nemají na pohřeb prostředky.

Podle informací ČT počet obecních pohřbů dlouhodobě roste. Ve Zlíně vypravili roce 2020 jedenadvacet obecních pohřbů. Za rok 2022 už jich přitom bylo 32. Podobná je situace i v Praze. Například v městské části Praha 2 vypravili v roce 2022 pětadevadesát obecních pohřbů, což je o 19 víc než v roce 2020. Průměrná cena obecního pohřbu se pohybuje okolo deseti tisíc korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Motoristé by mohli navrhnout vznik postu vládního zmocněnce pro Green Deal, řekl Turek

Vláda bude probírat návrh Motoristů ohledně dalšího působení poslance Filipa Turka na ministerstvu životního prostředí, řekl předseda SPD a sněmovny Tomio Okamura s tím, že věc projednala koaliční rada. Čestný prezident Motoristů ráno řekl, že by mohl být vládním zmocněncem a zprostředkovaně také úřad vést. Prezident Petr Pavel odmítá Turka jmenovat ministrem životního prostředí. Resort dočasně řídí ministr zahraničí a předseda Motoristů Petr Macinka. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) však není možné, aby ministerstvo řídil zmocněnec.
01:02Aktualizovánopřed 12 mminutami

D1 je po nehodách na Žďársku znovu průjezdná

Provoz na dálnici D1 na Žďársku stál v obou směrech déle než hodinu kvůli nehodám několika aut okolo 153. kilometru. Při nehodách se zranilo šest lidí, byla to lehčí zranění, uvedli záchranáři. Ve směru na Brno začala auta znovu jezdit po 9:30 a na Prahu v 10:30. Předtím se tvořily několik kilometrů dlouhé kolony aut.
10:08Aktualizovánopřed 26 mminutami

Vláda projedná zřízení zmocněnce pro digitalizaci či rady pro duševní zdraví

Zřízení funkce vládního zmocněnce pro digitalizaci a strategickou bezpečnost či vznik vládní rady pro duševní zdraví projedná na svém pondělním zasedání vláda Andreje Babiše (ANO). Ministři dostanou také zprávu o naplňování Národního plánu obnovy.
01:30Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Hosté Událostí, komentářů týdne rozebrali nejmenování Turka ministrem

Hosté Událostí, komentářů týdne diskutovali o odmítnutí prezidenta Petra Pavla jmenovat poslance Filipa Turka (za Motoristy) ministrem životního prostředí. Tématem debaty byla také návštěva Ukrajiny ministrem zahraničí Petrem Macinkou (Motoristé) nebo výroky předsedy poslaneckého klubu SPD Radima Fialy o útoku ve Vrběticích. Hosté komentovali rovněž spor USA a Dánska v otázce Grónska. Pozvání přijali komentátor webu lidovky.cz Petr Kamberský, redaktorka Deníku N Petra Procházková, bývalý guvernér ČNB Miroslav Singer, herečka Barbora Bočková a publicista Michael Durčák. Pořad moderovala Klára Radilová.
před 1 hhodinou

Stárnoucímu Česku dojdou mladí lidé, ukazují velká data

Během pouhých deseti let začne odcházet do důchodu silná generace Husákových dětí. Přinese to zásadní demografickou proměnu, která změní celou českou společnost. Nejenže bude méně lidí na to, aby vydělávali na penze stále rostoucí skupině, ale především bude potřeba mnohem více sociální péče pro seniory.
10. 1. 2026Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Před 35 lety dorazila do obchodů šoková terapie cenami

V lednu 1991 zažili lidé v obchodech šok. Po liberalizaci cen – s cílem přejít ze socialistického plánování na tržní hospodářství – se cenovky zboží v obchodech výrazně zvýšily. Citelné to bylo zejména u základních potravin. Ve státních kamenných obchodech, ještě nezprivatizovaných, se skokově zdražovalo. Prodej kupříkladu mléka či másla pak „v odvetě zákazníků" klesal natolik, že producenti museli zastavovat linky. Výrobci i soukromí obchodníci však reagovali na přemrštěné ceny rychle. Pivo, mléko nebo máslo se začalo prodávat například na ulici z nákladních aut za výrazně nižší ceny než u konkurence v prodejně. Lidé se tak rychle naučili, že skončil čas jednotných cen a také to, že se vyplatí hledat v dostupném okolí nejvýhodnější ceny. A to se jim hodí dodnes.
před 4 hhodinami

S nástupem ledna služby zdražují, a to víc než jiné sektory

Analytici očekávají, že zdražování služeb bude i v letošním roce vyšší, než bude činit průměrná inflace. Znát už je to v ubytování a stravování, trend ale poznají například i zákazníci, kteří se chystají do kadeřnictví, na manikúru nebo kosmetiku. Někde za zdražením stojí vyšší nájmy provozoven, jinde vyšší povinné odvody na sociálním a zdravotním pojištění. Měsíc leden je pak znám tím, že ke zdražování dochází plošně.
před 4 hhodinami

Poprvé po volbách zasedne tripartita, bude jednat o rozpočtu či emisních povolenkách

Tripartita se v pondělí sejde poprvé v tomto volebním období. Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů by se měli zabývat vládním programovým prohlášením, návrhem státního rozpočtu na letošní rok a emisními povolenkami. Po skončení tripartitního zasedání má večer následovat ještě vyjednávání představitelů kabinetu s odborovými předáky o růstu platů ve veřejném sektoru. Odbory požadují pro letošek pro hůř odměňované a státní službu zvýšení tarifů o devět procent a pro ostatní o šest procent.
před 9 hhodinami
Načítání...