Kvůli korupci v brněnském ANO došlo na čistky. Podezřelí ale ve straně zůstávají

Reportéři ČT: Stoka v Brně (zdroj: ČT24)

Kvůli korupční kauze uvnitř brněnské organizace hnutí ANO rozjela strana rozsáhlé čistky. Nepostihly však ty, které postihnout měly. V hnutí už skončil bývalý místostarosta části Brno-střed Jiří Švachula, nadále v něm ale zůstávají členové, které má policie za možné podezřelé. V rámci kauzy s krycím názvem Stoka se podařilo zajistit i důkazy v podobě předávání obálek v kanceláři jednoho z důležitých představitelů hnutí ANO v Brně. Případu se pro pořad Reportéři ČT věnovali Dalibor Bártek a Adéla Paclíková.

„V případě, že tu přijde nabídka a bude to nad šest, tak to stejně musíme zrušit. Musí bejt klid. Rozumíte. Všechno se zadá jiným způsobem,“ říká bývalý šéf investic radnice Brno-střed Petr Liškutin na policejních záznamech. „Jo, jo, souhlas,“ zní z úst Jiřího Švachuly.

Zveřejněný záznam je jedním z důkazů, který stál u odhalení případu rozsáhlých manipulací s tendry. Liškutin a Švachula, oba ještě donedávna vlivní politici brněnského hnutí ANO, jsou nyní obžalovaní z korupce.

„Případ se vymyká běžným měřítkům. I z toho důvodu, jakého množství zakázek se týkal,“ popisuje Radek Mezlík z olomouckého státního zastupitelství s tím, že jde o stovky zakázek. Vyšetřování ukazuje, že v kauze se prolnuly zájmy řady vlivných politiků ANO, podnikatelů a části kriminálního podsvětí.

Rána pro „protikorupční“ hnutí

Pro hnutí ANO, které se prezentovalo bojem proti korupci, jde o citlivou věc. Podle kriminalistů v Brně fungovala v letech 2014 až 2019 organizovaná zločinecká skupina v čele s Jiřím Švachulou. Policejní kamera ho v Liškutinově kanceláři zachytila už v roce 2018, kdy se chlubil, že bude skládat koalici a Liškutina ujišťoval, že nepřijde o práci.

Policie zasáhla loni, zatkla skupinu podnikatelů a politiků, Švachula je dodnes ve vazbě a hrozí mu 15 let vězení. Podle Mezlíka zadržení ovlivnili zakázky za téměř půl miliardy a nechali si za to zaplatit 47 milionů korun. Nastražená kamera zachytila i jednoho z obžalovaných, jak Liškutinovi předává obálku. On sám policii přiznal, že předával úplatek 70 tisíc korun. 

Události: Brněnský exprimátor Vokřál končí v ANO (zdroj: ČT24)

Turbulence na radnici i ve straně

V souvislosti s kauzou se postupně objevují další jména politiků z brněnského ANO. Krajské vedení hnutí se rozhodlo zrušit tři místní organizace.

„Kauza Stoka jako taková je samozřejmě velmi nepříjemná záležitost. Poškozuje nás a znovu říkám, že jsem do hnutí nevstupoval s tím, abych byl spojován s nějakou korupční činností,“ řekl exprimátor Brna Petr Vokřál, který kvůli případu nakonec v pondělí ANO opustil.

Čistku v brněnském ANO vyhlásil právě Vokřál. Připravil interní materiál, který obsahuje výběr článků z médií a graf údajných vazeb na lidi spojené s kauzou. Na jeho základě začátkem března vedení strany tři své organizace v Brně-Židenicích, Starém Lískovci a v Černovicích zrušilo a z hnutí vyhodilo bezmála 40 lidí.

Proč skončili ti, o které se policie nezajímá?

Člen místní organizace ANO Brno-Starý Lískovec Michal Němeček ale upozorňuje na to, že ani jedno z jmen z této buňky nemá s kauzou nic společného. Podobně o čistce mluví i šéfka místní organizace ANO v Brně-Židenicích Iva Votavová. Ani ona neví o žádaném propojení lidí z její buňky s kauzou Stoka. Vokřál ale trvá na tom, že k jakémusi propojení došlo. 

Podle zjištění Reportérů ČT jména vyhozených straníků, až na výjimky, kauzou vůbec neprochází. Pokud byl někdo zmíněn, policie ho neobvinila a ani nevyslýchala. „Nedodali žádné důkazy. To máte opravdu jako na divokém západě, že vy řeknete tady je viník, a hned ho oběsíte nebo zastřelíte,“ komentuje situaci poslanec ANO Rostislav Vyzula.

Čistka proběhla jinde, než měla

Plošná čistka se vyhnula buňce Brno-střed, kde celá kauza vznikla. Proč, to neumí vysvětlit ani místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. „Je potřeba se zeptat krajské předsedkyně paní Malé a lídra naší kandidátky Vokřála,“ řekl ještě předtím, než Vokřál ANO opustil. „My si to budeme řešit na našich interních setkáních a jednáních,“ reagovala na dotaz šéfka krajské organizace Taťána Malá.

Hospodářské noviny a server Aktuálně.cz přišly se svědectvím muže, který tvrdí, že o korupci na radnici Brno-střed měla mít Malá informace už v roce 2017. Nejdříve tvrdila opak, nyní otočila. „To jsme samozřejmě zaslechli. Neměli jsme žádné důkazy. Kdybychom měli důkazy, tak jdeme na policii,“ dodala.

Události, komentáře: Reportéři o Vokřálově konci (zdroj: ČT24)

Politolog: Je to klasický vnitrostranický boj

Celá akce rušení brněnských buněk ale nakonec skončila fiaskem. Zatímco vedení strany rozpuštění organizací nejdřív schválilo, záhy zase své rozhodnutí změnilo. „Je to klasický vnitrostranický boj, který přichází před nadcházejícími krajskými volbami,“ hodnotí situaci politolog Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity Michal Pink.

Podle advokáta místní organizace ANO Brno-Židenice Radka Ondruše šlo o snahu ovlivnit vnitřní procesy uvnitř hnutí. „Rozhodně to nemělo nic společného ani se stanovami, ani s právem jako takovým,“ řekl. Případné rušení buněk se má ale opět řešit v červnu.