KSČM představila volební program. Soustředí se zejména na sociální témata

Komunisté v sobotu u Brněnské přehrady zahájili celostátní „ostrou“ část kampaně před podzimními sněmovními volbami. První místopředseda strany Petr Šimůnek uvedl, že jen KSČM má ucelený program pro sociální oblast. Právě na sociální témata klade volební program důraz. Zmiňuje ale také například vyšší zdanění velkých nadnárodních firem nebo prosazování vystoupení Česka z NATO.

Jiří Dolejš, který je kandidátem komunistů v Praze, řekl, že aby Česko ekonomicky prospívalo, musejí se peníze „vybírat tam, kde jsou“, což podle něj znamená u lidí, kteří mají vyšší příjmy. „Zdanění bohatých, zdanění korporací, zdanění nadnárodních firem přinese peníze, které bohužel koncem loňského roku z rozpočtu zmizely,“ uvedl. 

„Zavedeme progresivní daň. Ať platí víc bohatí a ne ti, kteří už nevědí, kde na to brát,“ řekla lídryně kandidátky v Praze Marta Semelová. Uvedla také, že KSČM bude prosazovat vystoupení Česka z NATO, které je podle ní „proválečný pakt, který ohrožuje mír“.

Lídr jihomoravské kandidátky Ivo Pojezný uvedl, že neplatí, že krize je očekávána, ale že už nastala. „Krize zasáhla svobodu nás všech. Ovlivnila všechny živnosti, živnostníky, pracující a nejvíce ovlivnila ty, kteří žijí od výplaty k výplatě,“ řekl. Řešení, které ukázaly pravicové strany, je podle něj „cestou do pekel“.

Zahájení volební kampaně KSČM (zdroj: ČT24)

„My víme, že existuje jiná možnost, je to mnohem lepší cesta, pro nás běžné lidi, je to cesta slušnějšího života. My jsme to byli, kteří pomohli zvýšit finanční prostředky na sociální služby. Není to věc (premiéra Andreje) Babiše, i když se tím chlubí. Oni se rádi chlubí tím, k čemu jsme je donutili,“ uvedl Pojezný. 

Šimůnek: Dnes nemáme ekonomickou svobodu, kterou jsme měli před rokem 1989

Šimůnek řekl, že program KSČM je jediný ucelený v sociální oblasti. „Dá odpovědi na všechny otázky, které lidi trápí. Po 30 letech máme svobodu slova, můžeme hanobit prezidenta republiky, můžeme veřejně pálit vlajku, ale nemáme svobodu ekonomickou, kterou jsme měli před rokem 1989, kdy jsme všichni měli práci, za tu práci jsme měli přiměřenou mzdu a také jsme všichni nějakým způsobem bydleli. V dnešní době se naše společnost propadá do dluhové pasti,“ řekl. 

Semelová dodala, že KSČM chce fungující a zabezpečené rodiny, kvalitní bezplatné vzdělání nebo zájmovou činnost dostupnou pro všechny. „Každý člověk musí mít právo na bydlení, musí mít právo na bezplatnou zdravotní a sociální péči a práci za férový plat,“ doplnila.  

Podle volebních modelů KSČM osciluje kolem pětiprocentní hranice potřebné pro vstup do dolní parlamentní komory. Například podle průzkumu agentury Median by v červenci získala KSČM ve volbách 6 procent hlasů.