Koronavirus uzavřel dvě desítky škol, mnoho dalších přišlo o jednotlivé třídy. Pravidla karantén se ale zmírní

Nahrávám video

Bezmála dvě desítky škol v Česku jsou zavřené kvůli výskytu covidu-19 mezi personálem či žáky a v mnoha dalších školách jsou v karanténě jednotlivé třídy nebo skupiny žáků. Ukazuje se však, že pravidla pro omezování provozu nejsou jednotná a liší se kraj od kraje. Někde se musí kvůli prokázané nákaze jednoho žáka zavírat celá škola, jinde stačí třída. Podle vládního zmocněnce pro vědu a výzkum se připravuje metodika, která bude jednotná a zároveň by měla znamenat karanténu pouze pro lidi z bezprostředního okolí infikovaného.

Některé školy vůbec nezahájily školní rok – vesměs ty, kde se po úvodní poradě pedagogického sboru prokázal covid-19 u některého jeho člena – další musely v prvních dnech školního roku zavřít. Momentálně se prezenčně vůbec nevyučuje na necelých dvou desítkách z nich, zatímco částečně omezený je provoz 70 dalších. Jednotlivé třídy obvykle končí v karanténě, když vyjde najevo, že se nakazil některý z žáků.

Není to však pravidlo, což by se mělo změnit. Podle vládního zmocněnce pro vědu a výzkum Romana Prymuly není potřeba, aby se omezení vztahovala na celou třídu. „Teď bude snaha, aby to byli jen ti v nejbližším okolí dotyčného jedince,“ uvedl. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dodal, že metodika bude platná od pondělí. „Pravidlem by mělo být, že by hygiena měla zohledňovat epidemiologicky významné kontakty a nikoli dávat automaticky do karantény celé kolektivy,“ upřesnil.

Plošné testování dopadlo například na jednu třídu zlínského Gymnázia TGM, jejíž student o víkendu onemocněl. Její žáci a také čtyři učitelé nyní absolvovali testy. Podle ředitelky Aleny Štachové tak rozhodli hygienici, kteří si od vedení školy vyžádali informace, kteří žáci se ve třídě s nakaženým vyskytovali a kteří pedagogové je učili.

Ve Zlínském kraji je týden od začátku školního roku zcela zavřeno nebo je v omezeném provozu jedenáct škol. Nejvyšší je tento počet ve Středočeském kraji, kde koronavirová opatření dopadla na 18 škol. Nejméně naopak pandemie ovlivnila začátek školního roku v Olomouckém kraji, kde je zavřena jen jedna škola.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Česnek, dýně i bylinky. Farmy rozšiřují samosběry i na další plodiny

Farmy napříč Českem rozšiřují nabídku samosběrů o další ovoce, zeleninu i bylinky. Vedle oblíbených jahod nebo borůvek si tak lidé mohou sami nasbírat například melouny, lilky, česnek, meruňky nebo bylinky. Zájem je také o řezané květiny. České televizi to potvrdili oslovení farmáři. Sezona začala začátkem června, nyní si zájemci mohou sami nasbírat například kopr nebo rebarboru.
před 59 mminutami

VideoEU je na migranty připravena lépe než před jedenácti lety, míní Vondra

V Evropské unii vstoupil v platnost migrační a azylový pakt přijatý v květnu 2024. Podle europoslance a místopředsedy ODS Alexandra Vondry, který byl hostem pořadu Interview ČT24, je EU připravena lépe než v roce 2015 během velké migrační krize. „Migrační pakt je kompromis, kde se skutečně posílila opatření, která tok migrantů, zejména ten nelegální, nekontrolovatelný, budou umět brzdit,“ podotknul Vondra. Zmínil lepší přehled a sběr informací o příchozích. „Trvám na tom, že skutečně není v zájmu Evropy, aby sem přijížděli masivně lidi z Blízkého, Středního východu, zejména muslimského vyznání, protože je to velmi často bezpečnostní hrozba,“ doplnil.
před 3 hhodinami

Ministerstvo USA schválilo převzetí Warner Bros společností Paramount

Americké ministerstvo spravedlnosti v pátek schválilo převzetí studia Warner Bros. Discovery společností Paramount Skydance. Obchod podle jeho zjištění nepoškodí hospodářskou soutěž. Úřad tím otevřel cestu k obří megafúzi za zhruba 111 miliard dolarů (2,3 bilionu korun) a ke vzniku nového mediálního giganta. Informuje o tom agentura Reuters.
před 6 hhodinami

Schillerová navrhuje zvýšit schodek rozpočtu na příští rok o dvacet miliard

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) navrhla pro příští rok zvýšení schodku veřejných financí o necelých dvacet miliard korun, tedy z letošních 2,6 na 2,8 procenta hrubého domácího produktu (HDP). ČT spočítala, že v případě takového zvýšení by vzrostl deficit státního rozpočtu na 330 až 340 miliard korun. Stejný odhad má i Národní rozpočtová rada. Státní kasa se bude muset vypořádat například s výrazným růstem požadavků ministerstev, zejména u obrany, školství, zdravotnictví a sociálních věcí.
před 12 hhodinami

Sociální sítě měly výpadek. Nefungoval Instagram, Facebook i Messenger

Tisíce uživatelů po celém světě hlásily během pátku výpadek služeb u sociálních sítí Instagram a Facebook a také u komunikační platformy Messenger, tedy aplikací ze skupiny Meta Platforms. Večer se sociální sítě začaly z výpadku pomalu zotavovat, uvedl web Downdetector, který výpadky internetových služeb monitoruje. Mluvčí společnosti Meta Andy Stone uvedl, že firma na řešení problému pracuje, žádné další detaily, včetně možných příčin výpadku, však zatím neoznámila, napsala agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Na některých místech lipenské přehrady jsou sinice s toxiny, zjistili vědci

Vědci potvrdili, že na některých místech lipenské přehrady se mohou vyskytovat sinice s toxiny. Sinice s toxiny nejsou nebezpečné pro člověka, ale mohou být jedovaté pro zvířata. V minulých dnech uhynuli dva psi, kteří se u přehrady pohybovali. Případ prověřuje policie.
před 12 hhodinami

Počet obyvatel Česka v prvním čtvrtletí mírně klesl

V prvním čtvrtletí letošního roku počet obyvatel Česka klesl asi o 19 800 na 10,896 milionu, oznámil Český statistický úřad (ČSÚ). Lidí v zemi ubylo stěhováním i kvůli převaze počtu zemřelých nad narozenými. Z Česka se mezi 1. lednem a 31. březnem vystěhovalo zhruba 36 500 lidí, ze zahraničí jich naopak přišlo 29 200. Zemřelo 30 100 obyvatel země a narodilo se pouze 17 500 dětí. Porodnost podle úřadu setrvale klesá pátým rokem po sobě.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Novo Nordisk otevřel výrobní závod u Prahy

Dánská farmaceutická společnost Novo Nordisk otevřela výrobní závod v Bohumili, osadě, která patří pod středočeské Jevany. Investovala do něj více než osm miliard korun, z toho 3,5 miliardy dala do jeho modernizace. Vyrábět v něm bude součásti do moderních léků na cukrovku a obezitu. Prezident společnosti Mike Doustdar řekl, že výroba začala tento měsíc.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami
Načítání...