„Je to lež a nesmysl.“ Babiš odmítl čínské prohlášení o společné schůzce k Huawei

Spor o Huawei: Babiš v ČT obvinil čínského velvyslance ze lži (zdroj: ČT24)

Čínský velvyslanec lhal o schůzce s premiérem k české výstraze před technologií firmy Huawei. Ministerský předseda Andrej Babiš (ANO) to prohlásil v rozhovoru s Václavem Moravcem a dodal, že kabinet v kauze Huawei nechyboval. S velvyslancem se sejde ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Spor o hardware a software čínských společností Huawei a ZTE vyvolalo prosincové varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), jenž obě společnosti považuje za bezpečnostní riziko.

Huawei, jež v těchto dnech žádá Prahu o bezpečnostní prověrku, tuzemskou výstrahu odmítla. Premiér Babiš se následně těsně před svátky sešel s čínským velvyslancem Čang Ťien-minem. Čínská ambasáda v následném prohlášení uvedla, že varování se „nezakládá na skutečnosti“ a mělo nepříznivý dopad. 

„Čínská strana bere na vědomí úsilí české vlády o nápravu příslušných chyb a doufá, že česká strana přijme účinná opatření, aby zabránila opakování podobných událostí, a bude účinně chránit legitimní práva a zájmy čínských firem,“ napsalo velvyslanectví na Facebooku. A právě proti tomuto prohlášení se nyní ministerský předseda ostře ohradil.

„To, co napsal, je nesmysl. Je to lež, není to pravda,“ prohlásil v tříkrálovém rozhovoru s Václavem Moravcem. „Česká vláda ani český stát žádnou chybu neudělaly. Jsme nezávislý, svrchovaný stát a nemám se za co omlouvat. Co udělal pan velvyslanec, je velice nestanradní. Bude s ním jednat pan (ministr zahraničí) Petříček,“ dodal s tím, že průhonické setkání s pekingským ambasadorem bylo neformální.

Otázky Václava Moravce: Interview s Andrejem Babišem (zdroj: ČT24)

Babiš: Budeme se řídit podle Evropy

Babiš již velvyslance za vyjádření ambasády kritizoval na konci prosince, kdy uvedl, že Čang Ťien-min komentoval schůzku nezvykle. Otázce technologické bezpečnosti spojené s čínským servisem by se pak měla věnovat vláda, protože podle premiéra nejsou informace NÚKIB dostatečné.

Ministerský předseda nemá jasno v tom, jak by měly státní instituce nyní postupovat, pokud některá z čínských firem vysoutěžila veřejnou zakázku a ještě nedošlo k podpisu smlouvy, ani v situaci, kdy už technologie veřejnému sektoru poskytuje.

Nejasné pak Babišovi je i to, jestli se varování týká vedle státního také soukromého sektoru. Jak totiž ministerský předseda upozornil, infrastrukturu od Huawei používají všichni tři čeští mobilní operátoři, což podle jeho slov není výjimka ani v rámci celé Evropy.

„Vnímáme bezpečnostní riziko těchto technologií a zařídíme se podle toho, aby informační struktura státu nikdy nebyla bezpečnostně ohrožena,“ podotkl Babiš. „Budeme chtít zjistit a eliminovat rizika, která by mohla nastat v momentě, kdy by technologie byly zneužity. Budeme přijímat všechna opatření, aby to nenastalo.“

  • Čínský výrobce komunikační techniky Huawei Technologies je největším dodavatelem mobilních sítí a další infrastruktury pro české operátory. Firma je zároveň druhým největším prodejcem chytrých mobilních telefonů na světě za korejským Samsungem.
  • Produkty a služby Huawei jsou dostupné ve více než 170 zemích a využívá je třetina světové populace.
  • Huawei v roce 1987 založil Žen Čeng-fej, bývalý čínský armádní důstojník a obdivovatel Mao Ce-tunga. Firma dlouhodobě čelí podezření, že je úzce napojena na čínskou vládu. Společnost popírá, že je pod kontrolou Pekingu a v posledních letech zveřejňuje detailnější údaje o svém hospodaření a technologiích, aby tyto obavy zmírnila. Firma sídlí v čínském Šen-čenu a v roce 2017 měla zhruba 180 tisíc zaměstnanců.
  • Společnost Huawei se do potíží dostala již v roce 2012, kdy zpráva tajných služeb pro americký Kongres ukázala, že čínské firmy jako Huawei a ZTE jsou úzce spojené s čínskou armádou, která koordinuje kybernetickou špionáž vůči USA. Americký mobilní operátor AT&T byl počátkem letošního roku donucen k přerušení obchodních vztahů s Huawei. Odborníci na národní bezpečnost se obávají, že údaje ze zařízení firmy Huawei, například o poloze uživatele, by byly dostupné zpravodajským službám čínské vlády. Používat techniku Huawei a ZTE tak mají zakázáno v USA státní úředníci a jejich přímí spolupracovníci.
  • Kromě USA se Huawei snaží vytlačit ze svých trhů i další západní země. Podle listu Wall Street Journal varovali Američané své spojence, že bezpečnostní hrozbu může představovat použití technologií pro 5G mobilní sítě od Huawei. Sítě 5G mají oproti sítím 4G zhruba  desetinásobnou rychlost a nižší dobu odezvy. Zákaz přístupu Huawei do 5G již vydaly například Nový Zéland, Austrálie či Japonsko, Británie Huawei pustí pouze do „okrajových“ částí sítě.
  • V prosinci vyvolalo roztržku mezi Čínou a Kanadou zadržení finanční ředitelky a zároveň dcery zakladatele společnosti Huawei Meng Wan-čou. Byla v Kanadě zadržena na žádost Spojených států, které ji viní z obcházení amerických sankcí vůči Íránu a podvádění nadnárodních bank při obchodech s Íránem. Kanadský soud ji v polovině prosince propustil na kauci deset milionů kanadských dolarů (přes 170 milionů korun).
  • Na český trh s chytrými telefony značka Huawei oficiálně vstoupila v roce 2011. Do té doby čínská firma nabízela smartphony v ČR jen přes operátory, kteří je prodávali pod vlastními značkami. V roce 2013 se tváří marketingové kampaně Huawei v Česku stal hokejista Jaromír Jágr.