Investigace.cz: V Pandora Papers figuruje i lobbista Rittig nebo bývalý teplický politik Benda

V projektu Pandora Papers se podle zjištění webu Investigace.cz objevila také jména bývalého teplického politika ČSSD Petra Bendy, lobbisty Ivo Rittiga a někdejšího ředitele televize Prima a pražského dopravního podniku Martina Dvořáka. Jsou údajně zapojeni do případu, ve kterém si dvě panamské firmy poslaly pět milionů v českých korunách. Jedna z firem byla podle dokumentů spojená s Bendou, spoluvlastníky druhé byli Rittig s Dvořákem.

Pandora Papers je mezinárodní projekt novinářů, který se zabývá využitím takzvaných offshorových společností při netransparentních transakcích kvůli anonymitě a daňové optimalizaci. V uniklých dokumentech figuruje přes tři sta Čechů a 178 offshorových firem s českým pozadím. 

Podle nových zjištění webu si v roce 2012 účtovala panamská společnost Sunnystar Holding pět milionů korun za studii nerostného bohatství a energetického trhu Ruska. Plátcem byla jiná panamská společnost Genova.

Podle Investigace.cz dostal akcie Sunnystar Holding v roce 2012 do úschovy Bendův bratr Jan. Předsedou dozorčí rady byl Bendův otec Petr. Společnost byla jediným vlastníkem teplické realitní kanceláře PH-Real, v níž je Jan jediným členem představenstva a Petr Benda starší jediným členem dozorčí rady.

Souvislost s kauzou dopravního podniku

Zároveň z dokumentů vyplývá, že firma byla vlastníkem golfového areálu u Teplic, pro který se podle webu snažil Benda získat dotaci 3,5 milionu korun. Bývalý politik nechtěl informace komentovat.

Novináři rovněž upozornili na to, že jméno společnosti Genova figurovalo v kauze pražského dopravního podniku. V ní byli obžalovaní mimo jiné Rittig a Dvořák za to, že 17 haléřů z každé jízdenky vyrobené pro DPP končilo přes zahraniční firmy údajně právě u nich. Soud ale všechny obžalované osvobodil, rozhodnutí je pravomocné. Podle Investigace.cz z dokumentů Pandora Papers vyplývá, že společnost Genova patřila právě Rittigovi s Dvořákem. 

Server už dříve uvedl, že mezi lidmi figurujícími v Panama Papers jsou bývalý ministr, zločinec, lokální politici, bankéř, zbrojaři, realitní i mediální magnáti i nejbohatší lidé Česka. Server upozornil už na premiéra Andreje Babiše (ANO) a realitního magnáta Radovana Vítka.

Redakce ČT24 při sepisu shora uvedeného článku vycházela ze zjištění webu Investigace.cz. Česká televize uveřejňuje následující reakci Ing. Petra Bendy a Mgr. Jana Bendy na tento článek uvedenou v dopisu adresovaném České televizi ze dne 22. prosince 2021:

„Ing. Petr Benda ani jeho bratr Mgr. Jan Benda, ani jiní členové naší rodiny, nejsou a nikdy nebyli vlastníky panamské společnosti SUNNYSTAR HOLDING S.A. Vlastníkem uvedené společnosti je a byla zcela jiná osoba, která je také jako skutečný majitel dceřinných společností uvedené panamské společnosti registrována v různých státech, včetně České republiky.

Nemáme proto nic společného s podnikáním SUNNYSTAR HOLDING S.A., a tedy ani s údajnou transakcí této společnosti se společností GENOVA. Nemáme nic společného ani s pány Ivo Rittigem a Martinem Dvořákem, které s posléze uvedenou firmou spojujete. Stejně tak samozřejmě nemáme nic společného s údajnou smlouvou mezi citovanými společnostmi týkající se studie o nerostném bohatství v Rusku.

Mgr. Jan Benda neměl a nemá v úschově akcie společnosti SUNNYSTAR HOLDING S.A., uzavřel smlouvu o úschově akcií české společnosti, které tato panamská společnost vlastnila a vlastní v České republice, a to ve společnosti PH-Real a.s.

SUNNYSTAR HOLDING S.A. nebyla a není jediným akcionářem PH-Real a.s., vlastní jen menšinový podíl pod 10 % základního kapitálu.

Žádost o dotaci ve výši 3,5 milionu Kč na provoz golfového areálu GOLF RESORT BARBORA byla stažena a ani nebyla projednávána. Tato dotace nebyla nikdy poskytnuta. V dané době navíc ani Ing. Petr Benda ani Mgr. Jan Benda nebyli s GOLF RESORT BARBORA s.r.o. spojeni.
Za celou dobu kapitálové účasti zahraničních investorů neodešla z GOLF RESORT BARBORA a.s. ani PH-Real a.s. ve prospěch SUNNYSTAR HOLDING S.A. ani její dceřinné firmy Golf Resort Limited, resp. do zahraničí vůbec, ani jedna koruna česká. Naopak uvedení zahraniční investoři, kromě investice desítek milionů Kč do nabytí podílů, akcií a pohledávek, investovali další desítky milionů Kč do rozvoje uvedených českých dceřiných společností.

Za celou uvedenou dobu účasti zahraničních investorů uvedené české firmy zaplatily České republice nemalé daně.“