I v současnosti žijí frajeři. Lustigovu cenu za odvahu a lidskost obdržel generál Karel Řehka

2 minuty
Události: Lustigovu cenu za odvahu a lidskost obdržel generál Karel Řehka
Zdroj: ČT24

Cenu Arnošta Lustiga za odvahu, statečnost, lidskost a spravedlnost obdržel letos generál Karel Řehka. On sám i výbor Lustigovy ceny chápe ocenění jako vyznamenání celé armády. Volbou čtyřiačtyřicetiletého vojáka chtěl navíc výbor upozornit, že i současná doba má své hrdiny. Do povědomí nevojenské veřejnosti se Řehka dostal v souvislosti s debatou o ukončení mise v Afghánistánu.

Řehka v současnosti působí v NATO jako zástupce velitele Mnohonárodní divize severovýchod, která sídlí v polském Elblagu. V minulosti stál v čele českých vojenských speciálních sil.

Vystudoval vojenské gymnázium v Opavě a Vysokou vojenskou školu pozemního vojska ve Vyškově. Absolvoval například roční důstojnický kurz ve Velké Británii nebo prestižní kurz rangers v USA. Zúčastnil se misí na Balkáně a v Afghánistánu. V české armádě působil u 601. skupiny speciálních sil generála Moravce, které od roku 2010 vedl. Od listopadu 2014 stál v čele Ředitelství speciálních sil ministerstva obrany. V roce 2016 ho prezident Miloš Zeman jmenoval generálem.

Řehka se dlouhodobě zabývá tématem informační války, o které napsal knihu. Jako posun správným směrem vnímá to, že nekonvenčním formám války věnuje Česká republika i NATO čím dál větší pozornost.

Loni na podzim vstoupil Řehka do veřejného prostoru v reakci na slova bývalého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka. Ten v době úmrtí českých vojáků v Afghánistánu přirovnal působení aliančních sil v této zemi k okupaci a vyslovil se pro ukončení tamní mise. Řehka v soukromém příspěvku na sociálních sítích napsal, že se za Zaorálkova slova stydí a že ho uráží jako vojáka i jako občana. Nyní se již nechce k záležitosti vracet. 

„V tu dobu jsem cítil potřebu vyjádřit se ke konkrétnímu chování v nějaké konkrétní situaci. Tam nešlo o politiku. Diskuze o tom, jestli někde máme být, nebo nemáme, ta je naprosto regulérní. Taková diskuze musí běžet,“ uvedl Řehka.

7 minut
Rozhovor s Pavlem Smutným o ocenění generála Řehky
Zdroj: ČT24

Pavel Smutný, prezident Česko-izraelské smíšené obchodní komory, která cenu založila, uvedl, že výběrem mladšího kandidáta chtěl výbor vyslat signál, že neplatí, že „všechno hrdinné a skvělé se stalo v minulosti“ a že „heroické věci patří do války“. Své místo mají podle něj i v současné společnosti.

„Chtěli jsme ukázat mladé generaci, že mezi námi žijí takoví frajeři, že by si z nich měli brát příklad,“ doplnil předseda výboru, kardiochirurg Jan Pirk.

Řehku označil za symbol moderního vojáka. Zároveň chtěla podle něj volba laureáta ukázat, že bezpečí, ve kterém Češi žijí, není zadarmo. „Výbor chtěl tímto rozhodnutím demonstrovat, že existují hodnoty, za které stojí bojovat. Na letošní rok navíc připadá dvacáté výročí Česka v NATO a při všech složitostech NATO a často oprávněné kritice spojenců je toto výročí významné a k české armádě musíme mít respekt,“ domnívá se i Pavel Smutný.

„Chtěli jsme ukázat, že hrdinství neznamená, že vám musí být osmdesát let. Současní vojáci jsou důležitou zárukou toho, že žijeme ve svobodném světě,“ dodal předseda výboru ceny Jan Pirk.

Podle Řehky Češi mohou žít v bezpečí i proto, že jsou právě součástí nejsilnější vojenské aliance. Varoval před situací, kdy lidé začnou brát například bezpečí jako samozřejmost a nejsou ochotni sami ničím přispět.

„Největší nebezpečí je, že lidé budou lhostejní. Největší nebezpečí jsme sami sobě,“ prohlásil.

Sám sebe označil za normálního člověka. Podotkl, že předchozí laureáti museli obstát v těžkých zkouškách a svádět každodenní boj. „V tomto směru se já nepovažuju za někoho statečného,“ řekl a dodal: „Neberu to tak, že je to cena jenom pro mě. Ale je to cena pro generaci novodových vojáků – a já mám tu čest ji převzít.“

Brigádní generál Řehka je osmým nositelem této ceny. Před ním ji získali například pražský biskup Václav Malý, hlasatelka Kamila Moučková, válečný veterán a novinář Bedřich Utitz nebo spisovatel Jiří Stránský. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Právníci považují Babišův způsob řešení střetu zájmů za přijatelný

Právníci považují řešení střetu zájmů, které ve čtvrtek představil majitel holdingu Agrofert Andrej Babiš (ANO), za přijatelné a vyhovující. Vyplývá to z vyjádření ústavních právníků Jana Kysely a Ondřeje Preusse, děkana brněnské právnické fakulty Martina Škopa, ústavního právníka z pražské Univerzity Karlovy Aleše Gerlocha pro televizi Prima a Jana Kudrny z katedry ústavního práva Právnické fakulty UK pro Českou televizi. Podstatné ale budou detaily, upozornil Škop.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Do vrcholové politiky se nevrátím, říká Nečas

Bývalý premiér a předseda ODS Petr Nečas se nehodlá vrátit do vrcholové politiky. Vyjádřil se tak v pořadu Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Nikdy neviděl politiku jako celoživotní profesi a navíc po jeho návratu prý není poptávka. Nečas se pozastavil také nad aktuálním odchodem jihočeského hejtmana Martina Kuby z ODS. Bývalému premiérovi nedává smysl, že Kuba oznámil svůj úmysl před kongresem strany, na kterém mohl případně uspět se svou vizí pro ODS. Občanská demokracie by se podle Nečase měla jasně vyprofilovat jako pravicová eurorealistická strana s ekonomickou kompetencí.
před 8 hhodinami

Důležité bude dodržení závazku, reaguje budoucí opozice na Babišův krok ohledně Agrofertu

Politici napříč politickým spektrem uvítali rozhodnutí předsedy ANO Andreje Babiše vzdát se holdingu Agrofert a vyřešit tak svůj střet zájmů. „Je dobře, že Babiš konečně představil nějaké řešení (...). Snad alespoň tentokrát dodrží, co veřejnosti slíbil,“ uvedl premiér v demisi Petr Fiala (ODS). Jeho koaliční partneři z končící vlády za klíčové považují naplnění Babišova závazku a jeho důslednou kontrolu. Předseda Motoristů Petr Macinka, jehož hnutí zasedne s ANO a SPD ve vládě, Babišův krok ocenil.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Babiš se rozhodl vzdát Agrofertu

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš se rozhodl vzdát holdingu Agrofert. Ve videu zveřejněném na sociálních sítích uvedl, že s firmou nebude mít nic společného a nevrátí se mu ani po konci v politice. Akcie holdingu bude spravovat prostřednictvím trustové struktury nezávislý správce, kontrolovat ho bude nezávislý protektor. Oba určí nezávislá osoba. Babišovi potomci získají Agrofert až po jeho smrti.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Prezident jmenuje Babiše premiérem 9. prosince

Prezident Petr Pavel jmenuje šéfa hnutí ANO Andreje Babiše premiérem v úterý 9. prosince. Ocenil, že dostál dohodě a veřejně oznámil způsob řešení svého střetu zájmů. Babiš ve čtvrtek večer oznámil, že se vzdá svého holdingu Agrofert. Nevrátí se mu ani po konci v politice. Firmu dostanou jeho potomci zpět, až zemře.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Neočekávám zásadně rozdílné postoje Pavla a vlády, řekl Macinka po schůzce na Hradě

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek na Pražském hradě přijal další tři kandidáty na ministry. Jako poslední za ním dorazil předseda Motoristů a nominant této strany na pozici šéfa diplomacie Petr Macinka, který schůzku označil za věcnou, korektní a seriózní. Dominantním tématem byla dle něj zahraniční politika. Předseda Motoristů sdělil, že neočekává zásadní rozdíly v zahraničně-politických postojích mezi vznikající vládou a hlavou státu.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Pavel o Turkovi: Kompetenční žaloba by byla užitečná

Prezident Petr Pavel pokládá za málo pravděpodobné, že poslanec Motoristů Filip Turek se stane ministrem životního prostředí. Nakonec možná podle něj bude dobré, když v této věci dojde ke kompetenční žalobě, kterou pak Ústavní soud rozhodne. Motoristé podle svého předsedy Petra Macinky o kompetenční žalobě neuvažují, nominace do vlády se podle něj nemění.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Soud uložil Švachulovi z kauzy Stoka trest sedm let a osm měsíců vězení

Krajský soud v Brně schválil dohodu bývalého místostarosty brněnské části Brno-střed Jiřího Švachuly (dříve ANO), obžalovaného v korupční kauze Stoka. Švachula si v dohodě o vině a trestu vyjednal se státním zástupcem trest sedm let a osm měsíců vězení, také propadnutí části majetku za miliony korun, sdělil žalobce Petr Šereda. Další z obžalovaných podnikatel Lubomír Smolka a bývalý vedoucí technik správy Petr Kosmák dostali podmínku a peněžitý trest. Podnikateli Pavlu Ovčarčinovi soud uložil trest pět let vězení.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...