Havlíček: Vláda fatálním způsobem neplní své sliby. Kauza Dozimetr byla jen poslední kapkou

Nahrávám video

Kauza Dozimetr je podle stínového premiéra a místopředsedy ANO Karla Havlíčka jen jedním z důvodů, nebo spíše vyvrcholením toho, proč ANO vyvolalo mimořádnou schůzi sněmovny o vyslovení nedůvěry vládě. Hlavní je podle něj to, že vláda zásadním způsobem neplní svoje sliby a programové prohlášení. Řekl to v úterním Interview ČT24.

„Myslím si, že zásadní je, pokud vláda činí jinak, než jak prohlašovala v době před volbami, měla by se z toho zodpovídat,“ řekl Havlíček. Druhá věc je podle něj ta, že vláda minulý týden odsouhlasila v rámci konsolidace naráz v jednom dni šedesát zákonů, které zásadním způsobem mění život lidí, firem a obcí. „Z mého pohledu vláda v tom měla být rozumná a měla přijít sama s tím nechat si vyslovit důvěru či nedůvěru v rámci schvalování tohoto balíčku,“ dodal.

Je to podle něj i údajné prorůstání kauzy Dozimetr a nekompetence jednotlivých rezortů, ministerstev a ministrů, co donutilo opoziční hnutí vyvolat mimořádnou schůzi sněmovny. „Protože to, co se odehrává v oblasti energetiky, hospodářské politiky, nedostatku léků a řešení, jak k tomu přistupují jednotliví ministři, to je něco, na co už se fakt nedá dívat. Uvědomme si, že my hájíme zájmy třetiny obyvatel nebo třetiny voličů a ti jsou pochopitelně fatálním způsobem nespokojeni,“ poznamenal Havlíček. Jedním z problémů jsou podle Havlíčka lidé, kteří jsou nekompetentní. „Já říkám takoví parašutisté. Neznají resort, nerozumí mu. Oni tam prostě spadnou,“ poznamenal.

Rakušan podle Havlíčka neměl být minstrem vnitra

Co se týče kauzy Dozimetr Havlíček v rozhovoru pro Mladou frontu DNES řekl, že v normální zemi by Vít Rakušan (STAN) už dávno nebyl ministrem vnitra. „My netvrdíme, že by nemohl být ministrem něčeho jiného, nechť je třeba ministrem školství, ale snad každý pochopí, že nemůže vést vnitro,“ řekl stínový premiér.

Vít Rakušan na jednání sněmovny tvrdil, že jeho hnutí se už s Dozimetrem politicky vypořádalo. Podle Havlíčka měl však sám Rakušan opustit zavčas pozici ministra vnitra. „Je nedůvěryhodný. Tečka. A to není dáno jen používáním šifrovaných telefonů v rámci jedné konkrétní zločinecké skupiny. To je opět jakési vyvrcholení nebo jenom jeden z dalších kamínků do mozaiky. To bylo o konspiračních bytech, o kokainu, o přerozdělování peněz na zahraničních výjezdech přímo s panem Redlem,“ podotkl Havlíček.

Ministr Rakušan spojení s Dozimetrem dlouhodobě odmítá a říká, že žádné problematické hovory nevedl. Šifrovaný telefon prý použil jen třikrát a to v obavě před odposlechy ze strany Agrofertu patřícího do svěřenského fondu předsedy ANO Andreje Babiše.

Stát se to může každé straně

Podle něj každý pochopí, že nemůže Rakušan dělat ministra vnitra a současně zodpovídat za to, co se dělo v hnutí STAN ve smyslu prorůstání organizovaného zločinu. „Každé straně se může stát to, že se tam infiltruje někdo, kdo se chová nějakým nepředvídatelným způsobem, možná i nekalým způsobem, ale pokud se to stalo v hnutí ANO, tak jsme to okamžitě řešili, ten člověk odešel, neprorostlo to na ministerské úrovně,“ tvrdil.

Co se týče hlasování ve sněmovně, Havlíček nedokáže odhadnout, kdy k němu dojde. Možná až ve středu pozdě večer. „Někdy kolem půlnoci by mohla skončit přednostní práva. Měli bychom jednat do dvou a pak pokračovat v devět dopoledne. Má to solidní úroveň. Neobstruuje se, mluví se k věci,“ řekl. Jaké bude mít jednání formát se poslanci dohodli bez problémů, Havlíček si ale postěžoval, že zařazení nových bodů na jednání sněmovny je zásadnější věc, ty ale opozici vláda zařadit odmítá a nechce se dohodnout ani na kompromisu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

VideoMladá Boleslav má šikmou věž. Zváží její zápis do Guinessovy knihy rekordů

Z měření, které má k dispozici vedení Mladé Boleslavi, plyne, že věž zříceniny Michalovice je nejšikmější neúmyslně nakloněnou stavbou světa. Mezi místními je známá jako Michalovická putna. Nachází se v městské části Podlázky, návštěvníkům je otevřena nepřetržitě a zdarma. Velikost náklonu je 7,315 stupně. Město nyní zvažuje, zda požádá o zápis do Guinnessovy knihy rekordů, z čehož by vyplývalo i opětovné měření. Kvůli nákladům se zápisem spojeným – podle prvotních zjištění kolem jednoho milionu korun – však zatím není jasné, zda tak radnice učiní. Zvažuje se například také možný přínos pro místní podnikatele, či naopak zátěž pro obyvatele v okolí stavby.
Právě teď

Vláda chce místo zrušení paragraf o neoprávněné činnosti pro cizí moc zpřesnit

Neoprávněná činnost pro cizí moc nakonec zůstane v tuzemsku trestným činem. Ministr spravedlnosti Jeroným Tejc (za ANO) se se soudci a státními zástupci dohodl, že se zpřesní nynější znění paragrafu. Změny plánuje předložit v září.
před 32 mminutami

Opět padaly rekordy. Morava a Slezsko hlásí nejteplejší den v dějinách měření

Vlna veder v pondělí po víkendové přestávce pokračuje. Zejména na jihovýchodě Česka překonávaly teploty rekordy pro tento den. Vůbec nejtepleji bylo ve Strážnici na Hodonínsku. Teplotní rekordy ale padaly i na jihu Čech. V úterý by podle meteorologů mělo být ještě tepleji.
16:05Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Pád vrtulníku v Náměšti vyšetřuje Vojenská policie jako obecné ohrožení z nedbalosti

Vojenská policie prověřuje zřícení armádního vrtulníku Venom na základně v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku pro podezření z trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti. Serveru Seznam Zprávy to řekla mluvčí Vojenské policie Nikola Rimkevič Hájková. Při nehodě, která se stala 23. července, zemřela vojákyně z náměšťské vrtulníkové základny, další čtyři vojáci byli zraněni.
před 4 hhodinami

Schodek státního rozpočtu činil v červenci 176,6 miliardy

Deficit státního rozpočtu v červenci meziročně vzrostl o 8,5 miliardy korun na 176,6 miliardy korun. Proti předchozímu měsíci klesl o sedm miliard korun. Červencové příjmy posílilo téměř 30 miliard korun z rozpočtu EU, což přispělo k dosažení sedmimiliardového měsíčního přebytku. Informovalo o tom ministerstvo financí (MF). Letošní červencový deficit byl druhý nejnižší od roku 2020, ale zároveň šestý nejvyšší od vzniku Česka.
14:06Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Obžaloba navrhuje roky vězení pro Jiřikovského, Blažka, Daňhela a Titze

Žalobkyně z Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Olomouci obžalovala čtyři lidi kvůli bitcoinové kauze. Obžalobu obdržel Krajský soud v Brně. Případ souvisí s darováním kryptoměny s pochybným původem v hodnotě téměř miliardy korun ministerstvu spravedlnosti od dříve odsouzeného drogového dealera Tomáše Jiřikovského. Kromě něj teď čelí obžalobě exministr spravedlnosti Pavel Blažek (dříve ODS), jeho tehdejší náměstek Radomír Daňhel a advokát Kárim Titz. Všichni obžalovaní vinu popírají.
10:48Aktualizovánopřed 5 hhodinami

V Praze začal festival Prague Pride

V Praze začal v pondělí festival Prague Pride, který potrvá do neděle. Nabídne téměř dvě stovky akcí. Letos je spojuje téma Časy se mění. Vrcholem 16. ročníku přehlídky na podporu rovnosti a práv leseb, gayů, bisexuálů a trans lidí (LGBTQ+) bude sobotní duhový průvod centrem metropole.
před 6 hhodinami

Balíkovna se vrací pod Českou poštu

Samostatná divize České pošty (ČP) Balíkovna se po odchodu šéfa divize Martina Kmenta postupně plně začlení zpět do pošty. Nové vedení Balíkovny tak už Česká pošta hledat nebude. Serveru Respekt.cz to řekl ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO). Česká pošta spadá pod jeho resort. Kment Balíkovnu vedl od začátku letošního března do konce května. Spolu s ostatními lidmi ve vedení divize odešel podle pošty po vzájemné dohodě, uvedl dříve server e15.cz.
před 8 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.