Fischer, Hilšer, Kulhánek i Topolánek stojí za Drahošem. A Horáček mu nabízí své billboardy

Neúspěšní prezidentští kandidáti Pavel Fischer, Marek Hilšer, Michal Horáček, Vratislav Kulhánek a Mirek Topolánek vyjádřili pro druhé kolo prezidentské volby podporu soupeři současného prezidenta Miloše Zemana – někdejšímu šéfovi Akademie věd Jiřímu Drahošovi. Hlavu státu podpořil Petr Hannig.

Diplomat a někdejší velvyslanec ve Francii Pavel Fischer, jehož do boje o Hrad vyslaly podpisy senátorů, získal ve volbách deset procent hlasů. V průběhu sčítání uvedl, že svou podporu jednomu z hradních finalistů chce nejprve konzultovat se senátory, podporovateli a rodinou.  

Za klíčový při svém rozhodování považuje postoj postupujících kandidátů v otázce „zahraničního směřování České republiky, ochoty nasadit se v evropské spolupráci a otázka bezpečnosti a obrany“. Současně se vymezil proti Miloši Zemanovi a jeho „nálepkování“ označil za nedůstojné a urážlivé.

Poté, co s exšéfem akademiků krátce telefonoval, vyjádřil druhému na pásce svou podporu. „Budu volit Jiřího Drahoše a vyzvu také ty, kteří mě podporovali, aby zvážili udělat stejný krok,“ sdělil. Drahošovi už osobně poblahopřál k jeho výsledku – na rozdíl od Zemana.

Podporu ocením, ale rozhodně ji nebudu od nikoho vyžadovat a nebudu se doprošovat. Nechávám to na svých protikandidátech.
Jiří Drahoš

Horáček: Nabídnu billboardy, stačí je přelepit

Michal Horáček se jednoznačně vyslovil proti obhajujícímu prezidentovi. „Podpořím toho, koho moji spoluobčané pošlou do druhého kola zřejmě proti Miloši Zemanovi. Moji jasnou jednoznačnou podporu dostane dokonce aktivní,“ řekl po sečtení poloviny okrsků. „Pokud bych to neměl být já, nabídnu takovému kandidátovi prostor na billboardech, které jsem si objednal – ty se jen přelepí. Je pro mě důležité, aby současný prezident měl silného protikandidáta.“

Protikandidátovi stávající hlavy státu hodlá pomoct i lékař a občanský aktivista Marek Hilšer, který se navzdory očekávání přiblížil k desetiprocentní hranici získaných hlasů. „Budu se angažovat ve prospěch kandidáta, který se do druhého kola dostane, a musím dopředu říct, že to nebude Miloš Zeman,“ oznámil v České televizi.

„Mám za to, že demokratický blok se sjednotí a podpora pana Drahoše bude jiná, protože teď se rozdělovala mezi několik kandidátů,“ dodal později. „Naše země potřebuje změnu na prezidentském postu. Někoho, kdo nás bude důstojně reprezentovat v zahraničí, a někoho, kdo může do této společnosti vnést pozitivní náladu.“

Udělám všechno pro to, abych dal najevo svým podporovatelům, že si silně přeji, aby se pan profesor Drahoš stal příštím českým prezidentem.
Michal Horáček
neúspěšný prezidentský kandidát

Podporu získal Jiří Drahoš i od někdejšího ministerského předsedy Mirka Topolánka. „Chtěl bych vyzvat všechny podporovatele, aby dali hlas Drahošovi, bude to dobrá volba pro Českou republiku. Ve druhém kole, pokud se síly spojí, nebude bez šance,“ uvedl Topolánek na tiskové konferenci ve svém štábu.

Doporučení volit Drahoše vyslal ke svým voličům i nejméně úspěšný kandidát, Vratislav Kulhánek. Bývalý předseda představenstva Škody Auto řekl, že Drahoše zná dlouhá léta a nic jiného než ho v druhém kole podpořit, nepřipadá v úvahu.

Hannig ve prospěch Zemana

Vydavatel a producent Petr Hannig (Rozumní) před druhým kolem prezidentských voleb pobídl své voliče hlasovat pro současnou hlavu státu, protože je blízký jeho politickému názoru.

„Doporučuji tedy voličům, aby volili Miloše Zemana, ale ponechávám jim volnou cestu, protože nikomu člověk nemůže absolutně doporučovat,“ uvedl. Osm kandidátů, kteří chodili na rozdíl od Zemana do debat, podle něj mělo korektní vztahy bez nevraživosti či antipatií.

Další neúspěšný kandidát Jiří Hynek jasné doporučení nedal. „Máme ještě 14 dnů do druhého kola, já si dovolím je využít k tomu, že oběma kandidátům budu klást otázky, které považuji za naprosto klíčové. Budu jejich odpovědi zveřejňovat u sebe na facebooku a komentovat je,“ uvedl.

Koho bude volit, oznámí den před druhým kolem. „Ale nechám na nich, zda se rozhodnou stejně jako já, nebo jinak,“ řekl. Na to, aby dával podporu některému z dvojice favoritů, je podle něj příliš brzo.

Sociolog: Hilšerovi i Fischerovi voliči půjdou za Drahošem

Široká podpora poražených kandidátů by pro Drahoše mohla být příznivá. Podle analýzy, kterou přinesla ČTK, by mu na případné vítězství ve druhém kole mohlo stačit jen pětačtyřicet procent hlasů, které získali „spříznění“ kandidáti Fischer, Hilšer, Horáček a Topolánek.

Že se s jistým odlivem musí počítat, upozornil ve vysílání ČT24 sociolog Medianu Daniel Prokop. „Očekávání voličů Pavla Fischera, Marka Hilšera a Jiřího Drahoše jsou velice obdobná. Dá se očekávat, že většina Fischerových a Hilšerových voličů Jiřího Drahoše podpoří,“ konstatoval s tím, že u Horáčkových voličů podpora tak jasná není.

„Asi třicet procent lidí říkalo, že by určitě nebo spíše podpořili Miloše Zemana. Jejich volební chování může skončit neúčastí,“ odkázal se na společné šetření Medianu a TNS Kantar – současně ale upozornil na význam Horáčkovy explicitní podpory. „Jednoznačná podpora je důležitá, v roce 2013 sedmdesát procent voličů Jiřího Dienstbiera volilo Miloše Zemana a tam hrálo roli, že se za něj postavila ČSSD.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

U stolů na náměstí v Brně usedli sudetští Němci i Češi, přišli také protestující

Stovky lidí se usadily u dlouhých stolů na Moravském náměstí v Brně. Na sousedskou slavnost, kterou pořádají organizátoři festivalu Meeting Brno, přišli Němci, převážně senioři, kteří se v Brně účastní sjezdu Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SdL), ale také Češi, mezi nimi mnoho mladých. Jsme zvědaví a strachu ze sudetských Němců moc nerozumíme, komentovali to studenti brněnských univerzit, kteří si přinesli vlastní občerstvení a pojali akci jako oběd pod širým nebem. Nesouhlas přišlo vyjádřit několik desítek lidí.
15:29Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Schillerová zveřejní první návrh rozpočtu až koncem srpna. U Stanjury to kritizovala

Přes sto miliard korun navíc oproti letošku požadují už nyní pro příští rok členové vlády pro své resorty, řekla ČT ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Trvá na tom, že deficit veřejných financí nepřesáhne tři procenta hrubého domácího produktu, tedy 356 miliard korun. První návrh rozpočtu plánuje Alena Schillerová zveřejnit koncem srpna. To v minulosti sama kritizovala u svého předchůdce Zbyňka Stanjury (ODS), který tento termín zavedl namísto dříve obvyklého konce června.
před 2 hhodinami

Stát zvažuje prodej výrobce výbušnin Explosia, řekl Babiš

Stát uvažuje o prodeji pardubické Explosie, řekl v pátek po návštěvě státního výrobce výbušnin a střelivin premiér Andrej Babiš (ANO). Dodal, že zájem projevila Francie prostřednictvím prezidenta Emmanuela Macrona, ale i další evropské firmy. Explosii se podle něj extrémně daří, zpětinásobila výnosy a zisk z případného prodeje by podle něj možná šel použít třeba i na splnění závazků vůči NATO.
13:35Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Chceme racionalitu, ne obstrukce, řekl k nařízení o obalech Červený

Česko chce vyjednat změny v implementaci evropského nařízení o obalech (PPWR) tak, aby byla „zachována racionalita“, nechce dělat obstrukce. Ministr životního prostředí Igor Červený (Motoristé) to uvedl po jednání s eurokomisařkou Jessikou Roswallovou. Nařízení by mělo vstoupit v účinnost 12. srpna. Zástupci českého průmyslu i obchodu jej považují za nepromyšlené a požadují dvouletý odklad. Červený upozorňuje, že zavádění je drahé. Ministr také uvedl, že chce podpořit třídění kovů, hlavně hliníku, a to i zálohováním. Kritický je naopak k plánu svého předchůdce stanovit zálohy pro plastové lahve.
16:02Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Policie obvinila z vraždy mladíka, který napadl dívku u školy v Pardubicích

Pardubičtí kriminalisté obvinili z vraždy mladíka, který ve čtvrtek napadl dívku v blízkosti Střední průmyslové školy chemické (SPŠCH) v Pardubicích. Policie to uvedla na síti X. Těžce zraněná po převozu do nemocnice zemřela. Oběť i podezřelý byli podle médií studenti průmyslovky a mladiství.
10:47Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Správa železnic plánuje do roku 2033 elektrifikovat dalších 590 kilometrů tratí

Generální ředitel Správy železnic (SŽ) Tomáš Tóth v pátek představil plány na modernizaci tratí. Do roku 2033 by podle něj mělo být elektrifikováno dalších 590 kilometrů českých tratí. Systém ETCS by měl pokrýt tranzitní koridory plus dalších sedm stovek kilometrů. Brífinku se účastnil také ministr dopravy Ivan Bednárik (za SPD), který ocenil „prozákaznické chování“ nového vedení této státní organizace.
10:38Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Rakousko bude dál kontrolovat hranice, dopravu to nezdrží, řekl Metnar

Rakouské kontroly na společných hranicích s Českem budou nadále pokračovat, posunuly se ale do pohraničního vnitrozemí, takže nezatěžují dopravu turistů ani pravidelně dojíždějících lidí, řekl ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO) po jednání se svým rakouským protějškem Gerhardem Karnerem.
před 9 hhodinami

Členské státy EU finálně schválily nová pravidla na ochranu psů a koček

Členské státy EU v pátek finálně schválily nový právní předpis, jehož cílem je zlepšit ochranu psů a koček a zajistit jejich identifikaci a sledovatelnost. Informovala o tom Rada EU. Jde o první normu na úrovni EU, která se věnuje chovu, umístění zvířat a zacházení s kočkami a psy. Norma zavádí povinnou identifikaci pomocí mikročipů a registraci v propojitelných národních databázích. Opatření jsou namířená hlavně proti takzvaným množírnám.
před 10 hhodinami
Načítání...