Filip se má Milionu chvilek omluvit za své výroky o benešovské nemocnici, rozhodl soud

Předseda KSČM Vojtěch Filip se má omluvit spolku Milion chvilek za výroky, jimiž jej spojil s loňským kybernetickým útokem na benešovskou nemocnici. Ve středu o tom nepravomocně rozhodl pražský městský soud. Částečně vyhověl žalobě, kterou se spolek domáhal ochrany dobré pověsti; omluvu žádal Milion chvilek i od komunistické strany.

Filipovy výroky zazněly loni v prosinci na zasedání ústředního výboru KSČM. Místopředseda sněmovny tehdy řekl, že „ti, kteří usilují o český Majdan, o státní převrat, nabírají sílu“. Zmínil demonstraci na Letné, kterou loni v létě organizoval právě Milion chvilek. „Teď si vyzkoušeli blokádu hlavního nádraží, vyzkoušeli si kybernetický teroristický útok na nemocnici a zatím jim to prochází,“ pronesl komunista.

„Je to opravdu závažné obvinění až kriminalizace. Soud má zato, že toto bez důkazů nelze,“ konstatovala soudkyně Helena Nebesařová. Filipovi uložila, aby se do jednoho měsíce od právní moci rozsudku omluvil dopisem za „nepravdivé, dehonestující a urážlivé tvrzení“.

„Žalovaný (Filip) je nejen předsedou KSČM, ale i prvním místopředsedou Poslanecké sněmovny, tudíž ústavním činitelem, a všichni víme, že zároveň i advokátem. Když něco řekne, určitá část společnosti to může brát vážně,“ doplnila soudkyně.

Úryvky z Filipova projevu zveřejnil web KSČM a Haló noviny. Filip pak poskytl rozhovor Českému rozhlasu, kde řekl, že „tohle se v České republice děje a jestli za tím stojí Milion chvilek, nebo někdo jiný, je otázka orgánů činných v trestním řízení“. Reagoval tak na dotaz, zda má nějaké důkazy k tomu, aby obvinil spolek Milion chvilek z kybernetického útoku proti nemocnici.

Počítačový virus, který loni v prosinci na několik týdnů ochromil provoz benešovské nemocnice, způsobil škodu přes 59 milionů korun. Pachatele se nepodařilo dohledat a policie minulý měsíc informovala o tom, že případ odložila.

Podle Filipovy obhájkyně je žaloba jen snahou o zviditelnění

„Doktor Filip jednoznačně označil Milion chvilek za strůjce kybernetického útoku, ačkoliv pro to neměl žádné důkazy. Vůbec se nepokoušel ověřit si informace, které vypouštěl. Dopustil se toho ze zášti vůči Milionu chvilek a politickým postojům, které spolek představuje,“ prohlásil u soudu právník spolku Aleš Rozehnal. Podle něj tím chtěl Filip, který se středečního jednání soudu neúčastnil, u části veřejnosti vzbudit vůči spolku negativní postoj.

Právní zástupkyně Filipa a komunistů Barbora Vlachová argumentovala tím, že spolek dobrou pověst nemá. Poukazovala na to, že předseda spolku Mikuláš Minář na jedné z demonstrací roztrhal výtisk ústavy. Rozehnal k tomu řekl, že šlo o symbolický akt, který měl upozornit na křehkost ústavní materie a na nesouhlas s porušováním ústavy prezidentem. Soud pak dodal, že Filip ohledně neexistence dobré pověsti spolku neunesl důkazní břemeno.

Vlachová také tvrdila, že Filip ve svém projevu Milion chvilek adresně neoznačil. Rovněž poznamenala, že „lví podíl“ na šíření Filipových výroků má právě spolek, který je medializoval. „Žalobu vnímáme za snahu o zviditelnění. Žalobce (Milion chvilek) by neveřejnou omluvu využil pro svou politickou propagaci,“ poznamenala.

Odmítla také, aby žaloba za Filipovy výroky směřovala i na KSČM, v čemž jí soud dal za pravdu. „Za jednu skutkovou záležitost nemohou odpovídat dva subjekty,“ uvedla Nebesařová. Právník spolku k tomu uvedl, že Filip projev pronesl z pozice předsedy strany, na zasedání jejího ústředního výboru a jejím jménem, nikoliv z pozice řadového politika nebo občana. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Podezřelému z vraždy v Kostelci hrozí výjimečný trest

Kriminalisté obvinili z vraždy pětašedesátiletého muže. Je podezřelý, že v neděli večer v Kostelci nad Černými lesy zabil padesátiletou ženu a o pět let mladšího muže. Kriminalisté budou podávat návrh na uvalení vyšetřovací vazby. Muži hrozí v případě odsouzení až výjimečný trest, informovala krajská policejní mluvčí Vlasta Suchánková.
před 2 hhodinami

Týden začal deštěm, tropy se vrátí

Po chladnějším a deštivém úvodu týdne se oteplí. Ve středu se odpolední maxima přiblíží ke třiceti stupňům Celsia. Obloha bude s výjimkou pondělka převážně jasná či polojasná, od úterý bude pršet už jen minimálně. Více srážek by mohlo být na přelomu tohoto a příštího týdne, kdy se opět vrátí tropické teploty.
před 4 hhodinami

Ministerstvo vysokým školám rozdělilo 30 miliard bez ověřování přínosu, uvedl NKÚ

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) rozdělilo přes 30 miliard korun na rozvoj vysokých škol, aniž je jasné, jak konkrétně tato podpora zlepšila výuku. Jak se za tyto peníze zlepšilo vzdělávání a zda stát získal odpovídající hodnotu za peníze, totiž resort nesledoval. Uvedl to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).
před 4 hhodinami

Příspěvek na péči budí rozpory v koalici

Vládní strany se neshodnou na tom, kolik mají pobírat lidé odkázaní na pomoc druhých. Lidovci navrhují, aby se dva nejnižší stupně podpory zvýšily. Záměr podporují i Starostové. ODS a TOP 09 se zvýšením nesouhlasí. Ročně by výdaje stouply o 1,4 miliardy korun, a to je podle nich pro státní rozpočet moc.
před 5 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů týdne mluvili o konfliktu mezi Izraelem a Íránem

Hosté pořadu Události, komentáře týdne debatovali o aktuálním konfliktu mezi Izraelem a Íránem. Řeč přišla i na aktivistku Gretu Thunbergovou nebo protesty proti americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi a jeho tvrdé imigrační politice. Tématem byla také nová ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS). Pozvání přijali glosátorka a satirička Zuzana Bubílková, novinářka a moderátorka Marie Bastlová, textař a antropolog Michal Horáček, někdejší disident, novinář a filantrop Jan Dobrovský a publicista Michael Durčák. Debatu vedla Jana Fabianová.
před 5 hhodinami

Inovativní léčbu těžkých nádorů mozku by mohla začít platit pojišťovna

Nejzhoubnější nádor na mozku – glioblastom – zatím současná medicína neumí vyléčit. V některých případech ale lékaři využívají inovativní metodu TTF Optune, která dokáže život prodloužit. Pacienti si zatím drahou léčbu hradí sami nebo s pomocí dárců. To by se ale mohlo změnit, VZP začala tento týden o úhradách jednat.
před 6 hhodinami

Etikety potravin obsahují spoustu údajů. Jak jim rozumět?

Lidé si v obchodech často kupují potraviny, aniž by věděli, z čeho jsou složeny. Přitom výrobci mají povinnost na obalech uvádět velké množství informací. Odborníci upozorňují, že je dobré etikety na potravinách číst, protože se může stát, že zakoupené výrobky mohou zklamat, nebo dokonce kvůli alergiím ohrozit na životě.
před 6 hhodinami

Svateb ubývá. I kvůli finančním nákladům

Podle údajů Českého statistického úřadu bylo loni nejméně svatebních obřadů za poslední dekádu, zájem klesl zhruba o pětinu. Důvodem jsou často vysoké finanční náklady. Manželství ale může přinášet výhody například při jednání s úřady. Právníci zároveň párům doporučují uzavřít předmanželskou smlouvu. Ta může předejít sporům při rozvodu nebo v dědickém řízení.
před 7 hhodinami
Načítání...